Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir NASA müfettişi, ay modülünün ısı kalkanındaki büyük hasardan rahatsız oldu

Bir NASA müfettişi, ay modülünün ısı kalkanındaki büyük hasardan rahatsız oldu

Kasım 2022’de NASA, ilk insansız yörünge misyonu Artemis 1’i başlattı ve ajansın insanları ay yüzeyine geri döndürme yönündeki daha büyük hedeflerini başlattı.

Orion uzay aracının ajansın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketiyle fırlatıldığı uçuş, büyük ölçüde planlandığı gibi gitti; kapsül üç hafta boyunca ayın etrafında dönüp geri döndü.

A’ya göre ne yazık ki Orion kapsülü uçuş sırasında darbe aldı. Son rapor NASA’nın Genel Müfettiş Ofisi tarafından, uzay ajansının Artemis II olarak adlandırılan mürettebatlı takip görevini potansiyel olarak tehlikeye atıyor.

Rapora göre mühendisler, Orion’un ısı kalkanında 100’den fazla yerde yaygın çatlaklar keşfetti. Bu, genel müfettiş tarafından tespit edilen altı sorundan sadece biri ve NASA’nın, en geç Eylül 2025’e kadar dört kişilik bir mürettebatı aya götürüp geri döndürmeden önce çalışmalarını durdurduğunu gösteriyor.

Raporda, “Artemis I test uçuşu, mürettebatın Artemis II görevine yerleştirilmeden önce çözülmesi gereken kritik sorunları ortaya çıkardı” denildi.

Artemis I sırasında işler çok daha kötü gidebilirdi. Kapsül tarafından kaydedilen kamera görüntülerinde gösterilen ısı kalkanının kırık parçaları, “tasarlandığı gibi erimek yerine bir enkaz izi oluşturdu.”

Yetkili şunları ekledi: “Mürettebat modülüyle çarpışmaya dair bir kanıt olmamasına rağmen, enkazın miktarı ve boyutu, Orion’un paraşütlerinden birinin arızalanmasına neden olacak yeterli yapısal hasara neden oldu.” “Aynı sorun gelecekteki Artemis görevlerinde de meydana gelirse, aracın veya mürettebatın kaybıyla sonuçlanabilir.”

NASA sözcüsü Rachel Kraft, “Ekip şu anda bu sorunların neden oluştuğuna dair ana teoriyi belirleyen çeşitli test ve analizlerden elde edilen sonuçları derliyor” dedi. Söylemek Ars TeknikBağımsız bir ekibin durumu değerlendireceğini ve bu sürecin “bu yaz tamamlanması planlandığını” da sözlerine ekledi.

Mühendisler, ısı kalkanıyla ilgili sorunların ötesinde, uzay aracının ayırma ve güç dağıtım vidalarında da “anormallikler” keşfettiler.

READ  NASA, Plüton'un gerçek renklerini gösteren çarpıcı bir fotoğrafını paylaştı

Neyse ki NASA, malzemelerin erimesi ve korozyonundan kaynaklanan boşlukları doldurmak ve vidaların aşırı ısınmasını önlemek için termal koruma ekleyerek “bu sorunları çözmek için harekete geçiyor”.

Mühendislerin ayrıca muhtemelen uzay radyasyonunun neden olduğu “kalıcı güç dağıtım anormalliklerini” “yazılım değişiklikleri yaparak” ele aldığı bildirildi.

Son olarak SLS roketinin fırlatılması, fırlatma rampasında büyük bir etki yarattı ve bu amaç için ayrılan orijinal bütçenin beş katı olan 26 milyon dolarlık onarım gerektirdi.

Kısacası misyonun gerçekten gelecek yılın ikinci yarısında başlayıp başlamayacağı henüz bilinmiyor. Bu noktada Orion’a halihazırda takılı olan ısı kalkanında herhangi bir önemli değişiklik yapılması, fırlatmayı önemli ölçüde geciktirebilir.

NASA ayrıca, mürettebatın nihai dönüşünde hasarı en aza indirmek için, aracı döndürmek veya Dünya atmosferi üzerinde bir “atlama” manevrası yapmak da dahil olmak üzere farklı yeniden giriş yolları düşünüyor.

Bazı büyük risklere rağmen NASA astronotu ve Artemis 2 mürettebatı Victor Glover bundan etkilenmedi.

Glover, “Güvendiğimiz birçok insan var” dedi. Ars. “Doğru insanlara sahibiz. Eğer bir çözüm varsa onu bulacağız.”

Görev hakkında daha fazla bilgi: NASA’nın yeni Artemis II grafikleri oldukça havalı, hepiniz