Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

12 Mayıs Cuma günü borsa açılmadan önce bilinmesi gereken 5 şey

12 Mayıs Cuma günü borsa açılmadan önce bilinmesi gereken 5 şey
  • Elon Musk, Twitter için yeni bir CEO atadığını söyledi.
  • Disney hisseleri için çok kötü bir gündü.
  • Amerika Birleşik Devletleri, Covid halk sağlığı acil durumunu sona erdirdi.

New York Borsası katındaki tüccarlar, 11 Mayıs 2023.

Kaynak: NYSE

İşte yatırımcıların ticaret gününe başlamak için ihtiyaç duydukları en önemli hikayeler:

Nasdaq iyi gidiyor ve art arda üçüncü haftalık kazanç yolunda ilerliyor. Bununla birlikte, Dow ve S&P 500 Cuma gününe girerek art arda ikinci bir kayıp haftasına doğru ilerliyor. Yatırımcılar, bir yandan ekonomik yavaşlamanın potansiyel işaretlerini kemirirken diğer yandan da kazanç sezonunun büyük bölümündeki serpintilerle uğraşıyorlar. (Çarşamba günü orta halli bir rapor yayınlayan Disney, Perşembe günü Dow’u zor durumda bıraktı — daha fazlası aşağıda.) Ardından, Backoist’in mevduatlarda keskin bir düşüş bildirmesinin ardından batan bölgesel bankalarla ilgili endişeler yeniden canlandı. Canlı piyasa güncellemelerini takip edin.

Elon Musk’ın Twitter hesabı, bu fotoğraf illüstrasyonunda gösterildiği gibi, ekranda arka planda Elon Musk ile birlikte cep telefonunda görünür. 19 Şubat 2023’te Brüksel, Belçika’da.

Jonathan Ra | Norfoto | Getty Resimleri

Elon Musk, Perşembe günü yaklaşık altı hafta içinde Twitter CEO’luğu görevinden ayrılacağını duyurdu. Halefinin adını alenen açıklamadı, ancak bu kişiden “kadın” olarak bahsetti. CNBC’den Julia Burstyn daha sonra Twitter’ın CEO rolü için NBCUniversal’ın reklam direktörü Linda Yaccarino ile görüşmelerde olduğunu doğruladı. Musk kaçınılmaz olarak Twitter üzerinde büyük bir kontrole sahip olacak olsa da – sahibi o ve ürünlerinin gelişimini denetlemeye devam etmeyi planlıyor – reklam dünyasının deneyimli bir üyesi olan Yaccarino, Twitter’ın zayıflayan reklam işini artırmasına yardımcı olabilir. Tesla yatırımcıları, Musk’ın EV şirketinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamaya can atıyor. Perşembe günü hisselerin %2 ve uzatılmış ticarette %1,5 daha yükselmesini sağlayan haberler etkileyici görünüyordu.

READ  Avrupa Merkez Bankası üyesi: Bu yıl faiz indirimi olmayabilir

Disney CEO’su Bob Iger, 9 Şubat 2023’te bir CNBC röportajı sırasında.

Randy Shropshire | CNBC

Disney, Bob Iger’in Kasım ayında CEO olarak geri dönmesinden bu yana pazara liderlik ediyor. Eğlence devi, şirketin içerik oluşturucularının temel markalara odaklandığı 7.000 çalışanın işten çıkarılmasını içeren bir maliyet düşürme planını yeniden düzenledi ve uygulamaya koydu. Ardından Çarşamba günkü mesai sonrası kazanç raporu geldi ve bu da Perşembe günü Disney hissesinin yaklaşık %9 düşmesine yol açtı. Şimdi, hisseler yıl için sadece% 6 arttı. Şirketin akış kayıpları iyileşmekle birlikte, bu segmentte kar elde etmeden önce kat etmesi gereken çok yol olduğunu gösteriyor. Ayrıca Iger, Hulu’yu Disney+ uygulamasına entegre ederek, Disney’in akış projesinin çalışması için temel, aile dostu içeriğinden biraz daha fazlasına ihtiyaç duyabileceğini kabul ediyor gibiydi.

ABD Başkanı Joe Biden, 10 Mayıs 2023’te New York, Valhalla’daki SUNY Westchester Community College Valhalla’ya yaptığı ziyarette federal hükümetin borç limiti hakkında açıklamalar yapıyor.

Kevin Lamarck | Reuters

Cuma günü Başkan Joe Biden, borç tavanını yükselten ve ABD’nin borcunu ödemede temerrüde düşmesini önleyen bir anlaşmaya varmaya çalışan dört büyük kongre lideriyle bir araya gelecek. Ancak Beyaz Saray ve kongre çalışanları perde arkasında çalışırken, toplantı tarihi önümüzdeki hafta başına ertelendi. Hazine, Kongre’nin borç limitini yükseltmemesi halinde ABD’nin faturalarını ödemek için 1 Haziran’da nakit sıkıntısı çekebileceğini söyledi. Meclis Başkanı Kevin McCarthy liderliğindeki Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, harcama kesintileri ve borç tavanının artırılmasının bir kombinasyonunda ısrar etti. Biden, harcama kesintilerini yalnızca ayrı bir yasa tasarısının parçası olarak müzakere edeceğini söyledi. Bu arada, Hazine Bakanı Janet Yellen’ın da önümüzdeki hafta başlarında üst düzey bankacılık liderleriyle konu hakkında bir araya gelmesi planlanıyor.

READ  ChatGPT ve AI araçları, bu işlerde çalışanların yerini alabilir

Sylvester Fisher, 9 Eylül 2022’de Chicago, Illinois’de Southwest Senior Center’da Chicago Halk Sağlığı Departmanı tarafından düzenlenen bir etkinlik sırasında eczacı Patricia Bernal’e grip aşısı oldu. Aşıların yanı sıra pnömoni aşıları ve orijinal SARS-CoV-2 virüsüne ve daha yeni omikron varyantları BA.4 ve BA.5’e karşı koruma sağlayan yakın zamanda onaylanan COVID-19 destek aşısı etkinlik sırasında tanıtıldı. (Fotoğraf: Scott Olson/Getty Images)

Scott Olson | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

Amerika Birleşik Devletleri, üç yıl, bir milyondan fazla ölüm ve gelişmeye devam eden bir dizi kapsamlı sosyal ve ekonomik değişikliğin ardından Perşembe günü Covid halk sağlığı acil durumunu sona erdirdi. Piyasadaki aşılar ve antiviraller sayesinde hastalıktan ölümler ve hastaneye yatışlar dramatik bir şekilde düştü. Bazıları acil durumun sona ermesinin ABD’yi gelecekteki Covid artışlarına karşı savunmasız bırakacağından endişe ederken, diğerleri en kötüsünü geride bıraktığımızı söylüyor. Bu arada, CNBC’den Annika Kim Constantino, sigortasız Amerikalıların en azından şimdilik Covid aşılarını ücretsiz olarak yaptırabileceklerini bildirdi.

— CNBC’den Sarah Main, Jonathan Vanian, Julia Borstein, Noah Schedlauer, Emma Kenery, Spencer Kimball ve Anika Kim Constantino bu rapora katkıda bulundu.

Bir profesyonel gibi daha geniş pazar hareketlerini takip edin CNBC Pro.