Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

15 yıl önce BioShock 2K dünyayı kasıp kavurdu

15 yıl önce BioShock 2K dünyayı kasıp kavurdu

Büyük baba ve küçük kız kardeşin yer aldığı BioShock 2 için kapak resmi.

resim: 2K Deniz / 2K

Video oyunları oynayanlar için 2007 genellikle düşünülür. En iyi yıllardan biri ortasından. Kavgalarla dolu bir yıl oldu: Microsoft içindi baskı Ve Halo 3Ve Nintendo devraldı Süper Mario galaksiye, Görev çağrısı Modern çağa geçerek dünyayı havaya uçurdu vb. O yılın büyüklüğü sadece küçümsenemez. kıçını tekmelemek Oyunlar için ve o zamanlar en üst düzeyde 2K Games idi. biyoşok, Kendisi bugün itibariyle 15 yaşındadır.

2K Boston (daha sonra Irrational Games) tarafından geliştirildi ve şu anda feshedilmiş 2K Australia, Boston’dan Ken Levine tarafından yönetildi ve yazıldı, biyoşok 1960’larda geçen bir birinci şahıs nişancı oyunudur. Bir uçak kazasından sağ kurtulan kahramanın kahramanı Jack, kurucusu işadamı Andrew Ryan tarafından toplumun seçkinleri için bir sığınak olarak inşa edilen sualtı şehri Rapture’ı keşfeder. Şehir mükemmel bir ütopyaydı, ancak ADAM adlı gen değiştirici bir madde keşfedildiğinde her şey sonunda cehenneme döndü.

“Plazmitler” olarak bilinen serumların kullanımıyla şehirdeki herkes süper güçler kazandı. Ve böylece bir sınıf savaşı başlar: Bir yandan Ryan, ADAM’ı cesetlerden toplarken Küçük Kızkardeşler adlı küçük kızları korumak için Koca Babalar giyen bir insanüstü dalgıç giysisi sipariş eder. Diğer tarafta, Rapture’nin şu anda fakir olan vatandaşlarını Ryan’a karşı ayaklanmaya ikna eden Atlas vardı, çünkü her iki taraf da şehir genelinde çatışmalar başlatmak için Splicers adlı plazmit taşıyan vatandaşları kullandı.

BioShock başlıklı makalenin resmi oyunlarda her yerde bulunur, tek başına niş yoktur

resim: başıboş oyunlar / 2K

Orijinal olarak yalnızca Xbox 360 ve Windows için, biyoşok Atmosfer için özel övgüyle, eleştirel beğeni topladı ve Anlatı, yazar George Orwell ve en önemlisi filozof Ayn Rand’ın fikirlerini içeriyordu. Çıkış ayının sonunda 490.000 kopya sattı ve Mart 2010’a kadar tüm platformlarda 4 milyon kopya sattı. (2008 ve 2009’da sırasıyla PlayStation 3 ve Mac’e taşındı.)

Bir süre için BioShock ateşi sektörü kasıp kavurdu. Video oyunları sanatına adanmış Smithsonian Galerisi’ne alındı ​​ve tüm zamanların en iyi oyunlarından biri olarak selamlandı. Orijinal ile birlikte kütle etkisi ve 2008 isteka, Bir sanat formu olarak video oyunlarının özelliği tartışılırken oyun örnek olarak kullanılmıştır. Ve iki seri üretti: 2010 biyoşok 2 2K Marin’den, oyuncuların orijinal oyundan on yıl sonra Sigma adlı Büyük Baba’nın kontrolünü ele geçirdiği ve plazmitleri kullanma ve kayıp küçük kız kardeşini arama yeteneği verdiği doğrudan bir devam oyunuydu. Diğer taraftan final yok Booker DeWitt, yıldızlarla dolu bir geri dönen Irrational oyunuyla, gerçekliği çarpıtan Elizabeth Comstock’u 1912’de Columbia şehrinden gökyüzüne ışınlamaya çalıştı. final yok Orijinal oyunun hikayesiyle kesin olarak ilişkilendirdim.

Sonraki yıllarda biyoşok Sakin hüküm sürdü, 2K ve Levine dışında ilk oyunla aynı anlatı seviyelerine ulaşmaya çalışmak için çabalar vardı. Naughty Dog’s gibi diğer oyunlarda kemiklerini görebilirsin. Bizden geriye kalanlar, makine oyunları Wolfenstein Yeniden başlat ve Arkane kurban veya hakaret fazla çaba harcamadan. (final yok Orijinalinden sadece birkaç ay önce piyasaya sürüldüğü için teknik olarak ilk Baba Oyunudur. erteliyoruz.) siberpunk2077, Tartışmalı olarak daha iyi dövüş ve sürükleyici sim unsurlarına sahip olan biyoşok, İçinde bir parça dönem parça atıcı var. Hatta şöyle bir şey olduğunu iddia edebilirsiniz. Disko Elysium veya uyuyan vatandaş Ben de ondan etkilendim.

BioShock başlıklı makalenin resmi oyunlarda her yerde bulunur, tek başına niş yoktur

resim: 2K oyunlar

Ama franchise’ın kendisine gelince, şu anda sadece…Var olan. Sorunun bir kısmı takip eksikliğidir: A dördüncü giriş Çalışmalarda olduğu söyleniyor, ancak tüm franchise’ı rahatsız eden geliştirme sorunları göz önüne alındığında, bir gerçeklikten çok bir fikir gibi geliyor. Ve 2013’ten sonra diziyi geride bıraksa da Ken Levine başaramadı. oyun sürümü Geçen dokuz yıl boyunca. Hayranlar için geriye kalan tek şey eski oyunları tekrar oynamak ve belki de zamanın nasıl geçtiğini tartışmak. Özellikle devam filmi. Netflix’in planları var ilk oyunu filme çevir, Orijinal olarak kartlarda bir şey 2008 yılında, Ancak operatörün bunu gerçekten gerçeğe dönüştürüp çeviremeyeceğini göreceğiz. Ama asıl soru onunla ilgili biyoşok Gelecek, eğer varsa, orijinal üçlemenin henüz kapsamadığı masaya ne getirebilirdi?

hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin biyoşok Aşağıdaki yorumlarda ayrıcalık. Sence başka bir girişle yapabilir miyiz yoksa hasat edilmesine izin vermeli miyiz?


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret Ve Yıldız Savaşları Sürümler, sırada ne var Film ve TV’de DC EvreniVe onun hakkında bilmek istediğin her şey Ejderha Evi Ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.

READ  Activision Blizzard, işçilerin aşı zorunluluğunun düşürülmesi konusundaki grevine yanıt verdi