Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

2.000 yıllık “bilgisayar”, bilim adamlarının kafalarını kaşımasına neden oluyor

2.000 yıllık “bilgisayar”, bilim adamlarının kafalarını kaşımasına neden oluyor
Çalışması bir asır süren bir gemi enkazında bulunan gizemli bir cihaz olan Antikythera Mekanizması. – AFP/Dosya

2.000 yıllık bir “bilgisayarın” alışılmadık derecede karmaşık enkazının keşfi, bilim adamlarının kafalarını kaşımasına neden oldu.

Bir yıldız takvimi olan Antikythera mekanizması, 1901’de bir Yunan gemi enkazının içinden keşfedildi ve “ilk bilgisayar” olarak adlandırıldı ve o zamandan beri araştırmacıları hayrete düşürdü.

Manuel bir zaman tutma cihazı olan saat, güneş, ay ve gezegenlerin göksel zamanlarını izlemek için bir kanat sistemi kullanır. Aynı zamanda ayın evrelerini ve tutulma tarihlerini kaydeden bir takvim görevi görüyordu. Hindistan 100 adı geçen.

Oldukça açık görünse de, mekanizma aslında teknolojik olarak sonraki bin yılda yaratılan herhangi bir araçtan daha gelişmişti.

University College London’daki uzmanlar, nasıl çalıştığını çözmelerine ve “dahi bir yenilik” göstermelerine yardımcı olmak için 3B bilgisayar modellemesini kullanarak cihazı araştırdı.

UCLA’da bir malzeme bilimcisi olan Adam Wojke, “Yeniden yapılandırmamızın, bilim adamlarının şimdiye kadar kalan kalıntılardan çıkardığı tüm kanıtlara uyduğunu düşünüyoruz” dedi.

Eski Yunanlıların güneş yerine güneşin ve gezegenlerin dünya etrafında döndüklerine inandıkları teorilerine göre, cihazın eşmerkezli halkalar halinde güneş, ay ve gezegenlerin hareketini takip ettiğine inanılıyor.

Scientific Reports dergisinde araştırmacılar, “Bu karmaşık üç boyutlu bulmacanın çözümü, Babil astronomisinden dersler, Platon Akademisinden matematik ve eski Yunan astronomik teorilerini birleştiren dahiyane bir yaratımı ortaya çıkarıyor” dedi.

READ  SpaceX bir sonraki Starship uçuşu için hızlı bir geri dönüş planlıyor