Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mars Helikopteri altı gün boyunca sessiz kaldı ve Perseverance gezicisini tehlikeye attı • Kayıt

Mars Helikopteri altı gün boyunca sessiz kaldı ve Perseverance gezicisini tehlikeye attı • Kayıt

NASA, Ingenuity Mars helikopteri ile iletişim kuramadığı altı günlük bir süreyi açıkladı.

uzun zamandır postaBaş mühendis Travis Browne, helikopterin 49. uçuşundan sonra, altı gün boyunca radyo bağlantısının kesildiğini açıkladı – Dünya saatine göre altı gün ve altı saatin biraz altında.

İlk başta, NASA’nın Mars Arcs’ı çok endişeli değildi. Perseverance gezgini, bir “temas gölgesi” yaratarak kayalık bir çıkıntının arkasına geçti. Brown, Sol 685’ten bu yana helikopterin “maalesef gece kalma moduna girip çıktığını” ve bunun da araçla günlük teması zorlaştırdığını yazdı. Yani iletişimsiz bir veya iki gün endişelenecek bir şey değildi.

Ancak Perseverance başka bir yere taşındığında ve Yaratıcılık bulunamadığında, “durum biraz endişe yaratmaya başladı” diye yazıyor Brown.

“Zayıf iletişim performansı makul bir açıklama olarak görüldü, ancak bundan şüphe etmek için nedenler vardı” diye yazdı. “Mars’ta helikopteri çalıştıran 700’den fazla güneşte, bir kez bile tam bir radyo kesintisi yaşamadık. En kötü iletişim ortamlarında bile, her zaman bir miktar faaliyet belirtisi gördük.”

Ancak o gün alınan Sol 761 sinyali yalnızca bir ACK idi. Ertesi gün helikopter yine bir emri kabul etti ama başka bir şey yapmadı.

Görev personeli, yaratıcılığı azimden ayıran tepelerin helikopterin telsizi için bir meydan okuma olduğuna karar verdi. Perseverance’ın helikopter baz istasyonu (HBS) anteninin aracın sağına alçak monte edilmesi ve engelleyici etkilere maruz kalması yardımcı olmadı.

NASA halkı bunu çözerken, Perseverance bir sonraki hedefine doğru ilerledi – ancak bu yeni sorunlar yarattı.

Brown, rotorcraft’ın işinin tekerlekli aracı önceden keşfetmek olduğu yerde, “Jezero Deltası’nın dar kanallarında gezinirken Ingenuity’nin Perseverance’ın önünde kalması kritik derecede önemlidir,” diye yazdı. Ve NASA, Perseverance çevresinde uçuşa yasak bir bölge işletiyor.

READ  Hayvanlar neden yengeçlere dönüşmeye devam ediyor?

Gezici hareket halindeyken ve helikopter dururken, yaratıcılığı harekete geçirmek zorunlu hale geldi.

Brown, “Aracın güvenliğini sağlamak için helikopterdeki uçuş öncesi kontrollere ve gezicinin yakın çevresinden gelen sağlam iletişimlere güvenerek,” diye yazdı, “ekip uçuş planını çıkardı.”

Yaratıcılık, yüklenen resmi göndermekten daha fazlasını yaptı. Onu yakaladı ve gerçekleştirdi, bunun sonucunda 50. uçuşu ve 18 metrelik rekor yüksekliği oldu.

Brown, “Helikopter ekibinin ertesi sabah Sol 763’te başarılı uçuşun telemetrisini görünce rahatladığını söylemek yetersiz kalır,” diye yazdı.

Ancak endişe verici günlerin önümüzde olduğunu da sözlerine ekledi.

“Görünüşe göre güneş panelimizi kaplayan toz, Yaratıcılığın muhtemelen bir süre bu geçiş enerji durumunda kalmasını sağlayacak” diye yazdı. “Bu, ekibini üzecek şekilde, komik küçük helikopterle bu yüksek bahisli saklambaç oyununu bitirmediğimiz anlamına geliyor.”

Dexterity en son 22 Nisan’da 12 metre yükseklikten 188 metrelik bir sıçrama yaptığında uçtu. Uçak yalnızca beş kez uçmak üzere tasarlandı, bu nedenle beklentileri büyük ölçüde aştı. ®