Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

3 | Fiona Kasırgası Turks ve Caicos Adaları’na doğru ilerlerken Hava Durumu

Kategori 3 fırtınası olacağı tahmin edilen Fiona, Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti’nde ölüm ve yıkım bırakıyor.

Fiona Kasırgası Karayipler’e doğru ilerlerken Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti’nde ölümlere ve yıkıma neden olurken, bölge sakinlerine Turks ve Caicos Adaları’na sığınmaları emredildi.

Salı öğleden sonra 111 mil (178 km / s) sürekli rüzgarlı bir Kategori 3 fırtınası bekleniyordu ve Salı akşamı Turks ve Caicos Adaları’nın doğu ucuna yaklaşmak üzereydi. Güney Bahamalar.

Fiona Pazartesi günü Dominik Cumhuriyeti’ne yağmur yağdırdı, orada bir kişi öldü, ardından Porto Riko’da büyük bir sel bastı, iki kişi öldü ve Karayipler’de yaygın elektrik kesintilerine neden oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kasırga Merkezi’ne göre, Kategori Üç fırtınası olursa, 2022 sezonunun ilk “büyük kasırgası” olacak.

Dominik Cumhuriyeti’nde Fiona Kasırgası’nın ardından bir adam enkazdan geçiyor [Ricardo Rojas/Reuters]

Hükümetin Ulusal Acil Durum Operasyon Merkezi (NEOC), üç doğu adasının sakinlerine, Turks ve Caicos Adaları’nda, alçakta bulunan 40 mercan adasından oluşan ve Britanya’nın denizaşırı bölgesi Florida’nın yaklaşık 700 mil güneydoğusunda yer aldığını söyledi. Barınak yerinde ve işyerlerinin kapatılması emri verildi.

Ajans, Grand Turk, South Caicos ve Salt Cay sakinlerine verdiği demeçte, “Tüm insanlar, NEOC ulusal bir açıklama yapana kadar evlerinde, güvenlik yerlerinde veya barınak aradıklarında içeride kalmalıdır.” Dedi.

Barınaklar hazırlanırken sakinler yiyecek ve su depoladı. Yabancı hükümetler, popüler turistik yerler olan adalara seyahat uyarıları yayınladı.

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesine katılan Londra Başbakanı Washington Misik, “Fırtınalar tahmin edilemez” dedi. “Bu yüzden güvenliğinizi sağlamak için her türlü önlemi almalısınız.”

Misik Perşembe günü eve dönecekti.

Doğu Bahamalar’da da benzer düzenlemeler yapılıyordu. Fiona, dördüncü kuvvete ulaşabileceği Çarşamba günü doğu Bahamalar’ı vurma yolunda ilerliyor.

ABD’nin Porto Riko bölgesinde sakinler Pazartesi günü kuvvetli rüzgarlar, sık sık yıldırımlar ve şiddetli yağmurla karşılaştı. Fiona Pazar öğleden sonra Porto Riko’da karaya indi ve bazı bölgelerde 30 inç (76,2 cm) yağmur yağdı.

READ  Türk Telekom Anthony Clemens'i ekledi

Porto Riko Valisi Pedro Pierluzzi, gücü herkese geri vermenin günler alabileceği konusunda uyardı. Yetkililer, adadaki tüm müşterilerin yaklaşık üçte ikisi olan 837.000’den fazla müşteri için su hizmetinin, filtreleme tesislerinde bulanık su olması veya elektrik olmaması nedeniyle kesildiğini söyledi.

Fırtına, Porto Riko’nun tarihinin en kötü elektrik kesintilerini tetikleyen ve 3.000 kişinin ölümüne neden olan Maria Kasırgası tarafından harap edilmesinden beş yıl sonra geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, Porto Riko Valisi Pedro Pierluzzi ile Pazartesi günü yaptığı görüşmede, önümüzdeki birkaç gün içinde adaya gönderilen destek personelini artırma sözü verdi. Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) Yöneticisi Dean Criswell Salı günü oraya seyahat edecek.