Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

4 kıtadaki insanlar bu hafta sonu Ay’ın “ısırığının alınmasını” görmeyi sabırsızlıkla bekleyebilirler

4 kıtadaki insanlar bu hafta sonu Ay’ın “ısırığının alınmasını” görmeyi sabırsızlıkla bekleyebilirler

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Parçalı bir ay tutulması, Cumartesi günü gece gökyüzüne göz kamaştırıcı bir görüntüyle hakim olacak ve gökyüzü gözlemcilerinin Dünya’nın gölgesinin bir kısmının Ay’a yansıdığını görmesine olanak tanıyacak.

Tutulmanın Avrupa’ya, Afrika’ya, Asya’nın çoğuna ve Batı Avustralya’ya uzanan yolu üzerinde olanlar için, Earth Sky’a göre Parçalı tutulma sırasında, Doğu saatiyle 15.34 ile 16.52 arasında Ay’da bir ısırma meydana gelecek.

Parçalı tutulma, Doğu saatiyle 14:01’de başlayacak ve Ay’ın Dünya’nın dış gölgesinin yansımasıyla hafifçe kararmasına neden olacak yarı gölgeli bir tutulmayla çevrelenecek, aksi takdirde Ay’ın dış gölgesi değişecek. Penumbra olarak bilinirGezegenin karanlık iç gölgesi olan gölgenin önünde parçalı tutulma meydana geliyor. Kuzey ve Güney Amerika’nın doğu kıyılarındaki insanlar, yarı gölgeli tutulmanın sonunu, saat 18.26’da (ET) bitmeden görebilecekler. Saat ve tarihe göre.

Gary Hirschhorn/Corbis Haberleri/Getty Images

Kunduz dolunayı, New York’ta Kasım ayında meydana gelen tam ay tutulması sırasında Dünya’nın gölgesinden geçmeye başlıyor. Cumartesi günü, Dünya’nın gece tarafında bulunanlar için Doğu saatiyle 15.34 ile 16.52 arasında kısmi bir ay tutulması meydana gelecek.

Güneş ışığının ancak Dünya’nın tozlu ve bulutlu atmosferinden geçtikten sonra Ay’a ulaşmasıyla oluşan tam ay tutulması sırasında Ay, kırmızıya dönmezken, NASA’ya göre Kısmi tutulma, herhangi bir ek ekipman gerektirmeyen, izlenmesi kolay bir görüntü sağlayacak Dr.Shannon SchmollMichigan State Üniversitesi’ndeki Abrams Planetaryumu’nun yöneticisi.

Schmuhl, “Dünyanın karanlık tarafında olduğunuz ve ayı görebildiğiniz sürece, bunun gerçekleştiğini görebilirsiniz” dedi. “Yakınlarda gözlemevleri veya teleskop bulunan yerler varsa ya da bir teleskopunuz varsa, dışarı çıkıp bu detayların daha fazlasını yakından görmek her zaman iyi bir fikirdir, ancak bu gerekli değildir.”

READ  Yerçekimi ışığı bükme, şimdiye kadar keşfedilen en büyük kara deliklerden birini ortaya koyuyor

Yaklaşan kısmi ay tutulması, Avcı Ayı olarak da bilinen Ekim ayındaki dolunay ile aynı zamana denk gelecek. Bu dolunay muhtemelen avcılara önümüzdeki soğuk kış aylarına hazırlanmaları için bir uyarı görevi gördüğü için bu şekilde adlandırılmış. Yaşlı Çiftçinin Almanağı.

Ay tutulması yalnızca ay tamamen dolu olduğunda meydana gelir, çünkü olayın gerçekleşmesi için Güneş, Dünya ve Ay’ın aynı hizada olması gerekir. Dolunaylar meydana geliyor Ay dünyanın arkasına geçtiğinde Ve güneşin tam tersi – ay tutulması da bu düzenlemeyi gerektirir, ancak gök cisimlerinin Hassas bir şekilde hizalayın Schmoll, Ay’ın Güneş’ten ayrıldığında Dünya’nın gölgesinde kaldığını söyledi.

Tam Ay tutulması, Ay’ın hareket etmesi nedeniyle kısmi Ay tutulmasına göre daha hizalıdır Tamamen Dünya’nın gölgesindeParçalı ay tutulması Ay’ın Dünya’nın gölgesinin yalnızca bir kısmından geçtiğini gösterir.

Ay ve Dünya’nın yörüngeleri onu ortalama yapar İki ay tutulması Yıllık olarak konuşun. Son ay tutulması A idi Yarı gölge tutulması Mayıs ayında Ay, Dünya’nın dış gölgesindeki yörüngesinde dönerken karardığı için bir sonraki ay tutulması gerçekleşmeyecek Mart 2024’e kadar.

Schmuhl, ay tutulmaları ve güneş tutulmalarının çift olarak gerçekleşme eğiliminde olduğunu, çünkü güneş tutulması ayın yeni ay evresinde olmasını gerektirdiğini söyledi. Cumartesi günü parçalı ay tutulması, halkalı güneş tutulmasından iki hafta sonra gerçekleşecek Gökyüzünde “Ateş Çemberi” Amerika kıtası üzerinde.

Schmuhl, “Astronotlar ve çok az sayıda insan dışında çoğu insan Dünya’yı üzerinde yaşamak dışında herhangi bir perspektiften göremiyor, bu yüzden o gölgeyi her zaman görebilmenin gerçekten ilginç olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bu, daha büyük bir evrenin parçası olduğumuzun bir hatırlatıcısı.”

Dikkatli olun Jüpiter, Satürn ve VenüsSchmuhl, bunun kısmi ay tutulması sırasında Dünya’nın gece tarafındakiler tarafından da görülebileceğini söyledi.

READ  Bilim adamları ölü örümcekleri pençeli robotlar olarak diriltiyor

Bir sonraki ay tutulması, Kuzey Amerika’daki yıldız gözlemcileri tarafından görülebilecek ve hatta gerçekleşmeyecek olan yarı gölgeli bir tutulma olacak. 25 Mart 2024. İki hafta sonra tam güneş tutulması Kuzey Amerika’da da görülebilecek 8 Nisan 2024.

Bu hafta sonundaki parçalı ay tutulması, 2023 tutulmasını görmek için son şans olsa da, Kasım ayının sonuna kadar görülebilecek olan Orionid meteor yağmuru da dahil olmak üzere, yılın geri kalanında gece gökyüzünü sabırsızlıkla beklemek için başka nedenler de var. 22 ve beş kişi daha Yakalanacak kalan meteor yağmurlarının tepeleri:

● Güney Toroslar: 5-6 Kasım

● Kuzey isyanları: 11-12 Kasım

● Leonidler: 17-18 Kasım

● İkizler: 13-14 Aralık

● Ursidler: 21-22 Aralık

2023’e iki ay kaldı Çiftçi Almanağı’na göre:

● 27 Kasım: Kunduz Ayı

● 26 Aralık: Soğuk Ay