Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

401(k)’den IRA’ya geçişlerde neden ‘radikal bir değişiklik’ geliyor olabilir?

401(k)’den IRA’ya geçişlerde neden ‘radikal bir değişiklik’ geliyor olabilir?
  • Hukuk uzmanları, 401(k) planlarından IRA’lara devredilenlerin, ABD Çalışma Bakanlığı’nın emeklilik danışmanlığına yönelik koruma düzeyini artırma yönündeki son teklifinden en çok etkileneceğini söyledi.
  • IRS verilerine göre 2020 yılında yaklaşık 5,7 milyon Amerikalı IRA’lara toplam 618 milyar dolar yatırdı.
  • Çalışma Bakanlığı, finansal anlaşmazlıkların komisyoncuların müşterilerin yararına olmayan yatırım tavsiyeleri sağlamaya yöneltmesinden endişe duymaktadır. Eleştirmenler mevcut sistemin yeterli koruma sağladığını söylüyor.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Son raporlara göre 2020 yılında yaklaşık 5,7 milyon Amerikalı IRA’lara toplam 618 milyar dolar yatırdı. IRS verileri. Bu, önceki on yılda el değiştiren 300 milyar doların iki katından fazla.

IRA’lar 2022’de yaklaşık 11,5 trilyon dolar tuttu; bu, 401(k) planlarındaki 6,6 trilyon doların neredeyse iki katıydı. Buna göre Yatırım Şirketi Enstitüsüne. Bu IRA varlıklarının büyük kısmı devredenlerden geliyor.

ICI, 2022’de 10 Amerikan hanesinden 4’ünden fazlasının (yaklaşık 55 milyonu) IRA’ya sahip olduğunu söyledi.

Çalışma Bakanlığı’na göre sorun şu: 401(k) yatırımcıları, genellikle IRA yatırımlarını veya parayı IRA hesaplarına taşıma tavsiyelerini kapsamayan belirli korumalara sahiptir.

401(k) planına sponsor olan tüm şirketlerin, 1974 tarihli Çalışan Emeklilik Gelir Güvenliği Yasası’nda belirtildiği gibi, çalışanlarına “güvence” borcu vardır.

Bu, şirketleri için yatırım fonları seçimi 401(k) ve maliyetlerin makul olmasını sağlamak gibi konularda çalışanların çıkarlarına en uygun şekilde hareket etme konusunda yasal sorumluluğa sahip oldukları anlamına gelir.

Ropes & Gray hukuk firmasının ortağı Josh Lichtenstein, “ERISA’nın emanet görevleri, ABD yasalarına göre en yüksek güven görevleridir” dedi.

Hukuk uzmanları, mevcut yasanın çoğu uzatma ipucunu bu korumalardan muaf tuttuğunu söyledi. Örneğin, 401(k) yatırımcısına bir IRA’ya fon aktarması için tek seferlik tavsiyede bulunan ve sonrasında düzenli bir ilişki sürdürmeyen komisyoncular için bir feragat bulunmaktadır.

READ  Chipotle, BG&E, Marathon Oil ve Car Max

The Pew Charitable Trusts tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre yatırımcılar genellikle IRA’lara 401(k) planlarına göre daha yüksek ücretler ödüyorlar. Pew, 2018’de IRA’ya para aktaran kişilerin 25 yıl içinde toplam tasarruflarının 45,5 milyar dolarını ücretlere ve kazanç kaybına uğrayacağını tespit etti.

Çalışma Bakan Yardımcısı adayı Julie A. Su, 16 Mart 2021’de Washington D.C.’de Senato Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Emeklilik Komitesi onay duruşmasında ifade verdi.

Tom Williams’ın | CQ-Roll Call, Inc. | Getty Images

Çalışma Bakanlığı’nın kuralı, yasalaştığı takdirde, komisyoncular, sigorta acenteleri ve diğerlerinin tüketicilere paralarını bir IRA’ya taşımalarını tavsiye ettiklerinde ortaya çıkabilecek mali çıkar çatışmalarını ortadan kaldıracak.

Bu tavsiye genellikle komisyoncu veya acente için komisyon gibi bir tazminat oluşturur ve Çalışma Bakanlığı, bu teşviklerin kendilerine daha fazla ödeme yapan ancak yatırımcının çıkarına olmayan belirli yatırımlar için tavsiyeleri saptırabileceğinden endişe duymaktadır.

Örneğin Beyaz Saray Ekonomi Danışmanları Konseyi Tahminler Tüketiciler, paranın bir tür sigorta ürünü olan endeksli yıllık gelirlere aktarılması konusundaki çelişkili tavsiyeler yüzünden yılda 5 milyar dolara kadar kaybediyor.

Uzmanlar, bakanlığın teklif ettiği kuralın, ERISA tarafından sağlanan kredi korumasının kapsamını çoğu aktarma talebini içerecek şekilde genişleteceğini söyledi.

Groom Hukuk Grubu Direktörü David Levine, “Bu radikal bir değişiklik” dedi.

Kurallarda boşluk olarak gördükleri yerleri doldurmaya çalışıyorlar” dedi.

Nihai kuralın ilkbaharda yayınlanması ve 2024 yazının başında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Uzmanlar, birçok devretme işleminin hâlihazırda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Ulusal Sigorta Komiserleri Birliği gibi diğer düzenleyici kurumların denetimine tabi olduğunu söyledi.

Ancak Lichtenstein, Çalışma Bakanlığı’nın önerdiği standardın mevcut düzenlemelerden daha katı olduğunu söyledi.

Çalışma Bakanlığı kuralını eleştirenler, mevcut tedbirlerin emeklilik tasarruf sahipleri için yeterli koruma sağladığına inanırken, kuralın destekçileri aksini iddia ediyor.

READ  Xinhua'nın bildirdiğine göre Tesla, Megapack pilleri yapmak için Şangay'da bir fabrika kuruyor

Obama yönetimi, tasarruflarını yenilemek de dahil olmak üzere emeklilik tasarruf sahipleri için korumaları artırmaya çalıştı ancak kararı 2018’de mahkemede iptal edildi.

Lichtenstein, bu mahkeme kararından önce Obama dönemi düzenlemelerinin, emeklilik tavsiyesi vermeyi seçen yetkili komisyoncuların sayısının azalması gibi, emeklilik tasarruf sahipleri için daha az seçeneğe yol açtığını söyledi. Mevcut girişimle de benzer bir dinamik bekliyor.

Wagner Hukuk Grubu ortaklarından Andrew Oringer teklifle ilgili olarak “Yatırımcıların korunmasında bir artış olmadığını iddia etmenin zor olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bakanlığın daha ileri gidip gitmediğini veya yeterince ileri gitmediğini bilmiyorum.”