Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İstihdam verilerinin piyasaları desteklemesiyle bankacılık hisseleri yükseldi

İstihdam verilerinin piyasaları desteklemesiyle bankacılık hisseleri yükseldi

Bu hafta baskı altında olan bir grup bölgesel banka hissesi Cuma günü yükselerek artan bir bankacılık krizine ilişkin korkuları artırdı ve en azından bu korkuları kısmen hafifletti.

Toparlanma, piyasanın, Federal Rezerv’in ekonomi üzerindeki vidaları daha fazla sıkılaştırmasına yol açmadan durgunluk endişelerini hafifletecek kadar güçlü görülen istihdam verileriyle de desteklenmesiyle geldi.

PacWest, Perşembe günü yüzde 50’den fazla düştükten sonra yüzde 80’den fazla arttı. Western Alliance’ın hisse fiyatı yaklaşık yüzde 50 arttı ve önceki günkü düşüşün çoğunu telafi etti.

Rahat bir ralli, Mayıs ayındaki ilk kazanç gününde S&P 500’ün yüzde 1,9 artmasıyla daha geniş pazarın yükselmesine yardımcı oldu.

Bir varlık yöneticisi olan Janus Henderson’ın araştırma direktörü Matt Peron, “Geçen hafta ve hatta ondan önce bankaların haksız yere cezalandırıldığını düşündük” dedi. “Ralli mantıklı çünkü aşırı satıldı.”

Ancak kazanımlar, ülkenin orta ölçekli bankaları için stresli bir haftayı daha tersine çevirmeye yetmedi. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Pazartesi günü First Republic’in müsadere ve JPMorgan Chase’e satışı için dava açtı ve Mart ayında Silicon Valley Bank’ın çökmesiyle başlayan krize son verdi.

Ancak Dimon, sorunla karşılaşacak “başka, daha küçük bir banka olabileceğini” de sözlerine ekledi. Kısa bir süre sonra, yatırımcılara mevduat kurallarının istikrarlı olduğu ve piyasa hareketlerinin finansal sağlıkları ile hiçbir ilgisi olmadığı konusunda güvence vermeye çalışan PacWest ve Western Alliance gibi daha küçük borç verenlerin hisselerinde yeni bir stres dalgası engel oldu.

Cuma günkü toparlanmasına rağmen PacWest, piyasa değerinin neredeyse yarısını kaybederek haftayı bitirmeye yakın kaldı. West Alliance, haftayı başladığı seviyenin yaklaşık dörtte bir altında bitirdi. Standard & Poor’s 500 Endeksi haftayı yüzde 0,8 düşüşle tamamladı.

Ticaret Cuma günü sona erdikten sonra Federal Rezerv, ABD’deki ticari bankalardaki mevduatın 26 Nisan ile biten haftada bir önceki hafta 17.18 trilyon dolardan 17.17 trilyon dolara düştüğünü gösteren verileri yayınladı. Buna rağmen yurt içinde kiralanan bankalar daha önce 15,94 trilyon dolardan 15,96 trilyon dolara yükseldi. Her iki durumda da veriler, mevduatların Mart ve Nisan başındaki önemli düşüşlerin ardından istikrara kavuştuğunu gösterdi.

READ  Tesla, Alibaba, Hossess Brands, Apple, Oracle ve daha fazla borsa sürücüsü

Bölgesel borç verenlerin akıbetiyle ilgili endişeler, Nisan ayında yeni işe alım hızının beklenenden daha güçlü gelmesi ve işçilerin hala yüksek ücret artışları elde etmesiyle, güçlü bir işgücü piyasası gösteren Cuma günü açıklanan yeni verilerle hafifledi.

Nisan ayı için güçlü rakamlara rağmen, önceki aylara ait verilerde yapılan aşağı yönlü revizyonlar, işgücü piyasasındaki yavaşlamanın uzun vadeli eğiliminin devam ettiğini gösteriyor ve yatırımcılar hala Fed politika yapıcılarının Haziran’daki bir sonraki toplantılarında faiz oranlarını yükseltmeyi bırakmalarını bekliyor.

Diğer yerlerde, genellikle küresel ekonomi için daha parlak bir görünümün yansıması olarak petrol fiyatları yükseldi. Ayrıca, haftanın başlarında keskin bir düşüşün ardından daha da yükseldiler.

Beklenenden daha iyi ilk çeyrek kazançları bildiren ve Cuma günü hisse fiyatını yaklaşık yüzde 5 artırmaya yardımcı olan Apple’dan bir başka pazar rüzgarı geldi. Teknoloji devinin büyüklüğü göz önüne alındığında, hamlelerinin S&P 500 üzerinde endeksteki herhangi bir şirketten daha fazla etkisi var.

Jerome H dedi ki: Federal Rezerv Başkanı Powell, ekonomiyi durgunluğa göndermeden enflasyonu durduracak kadar yavaşlatmanın mümkün olduğunu söyledi. Muhtemelen, Cuma günkü istihdam verileri sözde yumuşak iniş fikrini destekliyor.

Ancak bazı yatırımcılar, Cuma günkü toparlanmanın ardından bile gergin durumda. Güçlü veriler Haziran’da faiz artırımı ihtimalini artırdı.

Faiz oranı beklentilerindeki değişikliklere duyarlı olan iki yıllık Hazine getirisi de yükseldi ve 0,16 yüzde puanı artarak yüzde 3,9’a yükseldi – her gün yüzlerce puan değişen bir varlık için önemli bir hareket ve yatırımcıların Faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceğine inanıyorum.

Bay Perron, “Piyasa bir şoka karşı savunmasız görünüyor,” dedi. “Ara verene kadar dikkatli olacağız.”

Jenna Smyalek Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.