Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

47 yıl sonra aya ilk Rus misyonu aya çarptı ve başarısız oldu

47 yıl sonra aya ilk Rus misyonu aya çarptı ve başarısız oldu

Ay’a iniş yapan Luna-25’in kamerasından alınan bir görüntü, 17 Ağustos 2023’te Ay’ın uzak tarafında bulunan Zeeman Krateri’ni gösteriyor. Roscosmos/Handout via REUTERS/File Photo Lisans haklarının alınması

  • Rusya’nın Ay görevi başarısız oldu
  • Luna 25 Ay’a çarpıyor
  • Başarısızlık, Rus uzayının prestijine bir darbedir

MOSKOVA (Reuters) – Rusya’nın 47 yıldaki ilk ay görevi, iniş öncesi yörüngeye hazırlanırken yaşanan bir sorundan sonra Luna 25 uzay aracının kontrolden çıkıp aya çarpması ve Sovyet sonrası düşüşün altını çizmesi üzerine başarısız oldu. Bir zamanlar güçlü uzay programı.

Rusya’nın uzay şirketi Roscosmos, uzay aracını iniş öncesi yörüngeye taşırken meydana gelen bir sorundan sonra Cumartesi günü 11:57 GMT’de uzay aracıyla bağlantısını kaybettiğini söyledi. Pazartesi için yumuşak iniş planlanıyor.

Roscosmos yaptığı açıklamada, “Aygıt öngörülemeyen bir yörüngede hareket etti ve ay yüzeyiyle çarpışma sonucu varlığını sona erdirdi.” Dedi.

Görevi Moskova’da Rusya’nın aydaki büyük güç yarışına geri döneceğine dair umutları artıran Luna-25 uzay aracının kaybının nedenlerini araştırmak için departmanlar arası özel bir komisyon oluşturulduğunu söyledi.

Başarısızlık, Rusya’nın uzay gücünün, Moskova’nın 1957’de Dünya yörüngesindeki bir uyduyu (Sputnik 1) fırlattığı ve Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin’in uzaya giden ilk insan olduğu Soğuk Savaş’taki zafer günlerinden beri Rusya’nın uzay gücünün düşüşünü vurguladı. , 1961’de.

Aynı zamanda, Rusya’nın 2 trilyon dolarlık ekonomisi, on yıllardır en büyük dış sorunuyla karşı karşıyayken geliyor: Batı yaptırımlarının baskısı ve Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük kara savaşı.

Rusya, Leonid Brejnev’in Kremlin’i yönettiği 1976’da Luna 24’ten bu yana Ay görevine kalkışmadı.

Rusya, Chandrayaan-3 uzay aracı bu hafta ayın güney kutbuna inecek olan Hindistan’a ve daha geniş anlamda, ileri düzeyde ay emelleri olan Çin ve ABD’ye karşı yarışıyor.

READ  Almanya, şirketleri Çin'den "riskleri azaltmaya" çağırıyor ve ayrışmaya çalışmadığını vurguluyor

Hindistan Uzay Araştırma Kurumu (ISRO), Luna kazası haberinin çıktığı sıralarda eski adıyla Twitter’da X’te “Hindistan’ın Chandrayaan-3 aya inişinin 23 Ağustos’ta yapılması planlanıyor” dedi.

Ay fırlatma hatası

Rus yetkililer, Luna-25 misyonunun, Rusya’nın Sovyet sonrası düşüşüne ve Ukrayna Savaşı’nın yüksek maliyetine rağmen uzayda büyük güçlerle rekabet edebileceğini göstereceğini ummuştu.

Rus uzay programlarını izleyen www. RussianSpaceWeb.com’un yaratıcısı ve yayıncısı Anatoly Zak, “Uçuş kontrol sistemi savunmasız bir alandı ve birçok bakımdan geçmesi gerekiyordu” dedi.

Zak, Rusya’nın daha basit bir yörünge görevi üstlenmeden önce daha iddialı bir aya iniş arayışında olduğunu söyledi – Sovyetler Birliği, ABD, Çin ve Hindistan için olağan uygulama, dedi Zak.

On yıldan uzun bir süre önce, 2011 Fobos-Grunt görevinin Mars’ın uydularından birine başarısız olması, Rusya’nın uzay programının karşı karşıya olduğu zorlukların altını çizdi: Dünya’nın yörüngesinden bile kaçamadı ve 2012’de Pasifik Okyanusu’na çarparak zorunlu iniş yaptı.

Sonunda, 2010’ların başında Rusya, Ay’ın güney kutbuna bir Luna-25 misyonu fikrinde karar kıldı. Luna-25, Dünya’nın yörüngesinden çıkmayı başardı.

Ancak başarısızlığı, bilim adamlarının ayın güney kutbunda tuttuğuna inandıkları donmuş suyu örnekleyen ilk kişinin Rusya olmayabileceği anlamına geliyor.

Başarısız olan görevin, ülkenin önümüzdeki yıllarda birkaç görev daha öngören Ay programı üzerindeki uzun vadeli etkisinin ne olacağı hemen belli olmadı.

(Jay Faulconbridge tarafından bildiriliyor) YB Rajesh tarafından ek raporlama, New Delhi Editörlüğü, Christina Fincher ve Frances Kerry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Jay, Moskova büro şefi olarak Rusya ve BDT ile ilgili haberleri yönetiyor. Jay, Moskova’dan önce Londra Bürosu Başkanı (2012-2022) olarak Brexit haberlerini yürüttü. Brexit gecesinde ekibi, Reuters’in tarihi zaferlerinden birini elde ederek Brexit haberlerini dünyaya ve finans piyasalarına ilk kez ulaştırdı. Jay, London School of Economics’ten mezun oldu ve kariyerine Bloomberg’de stajyer olarak başladı. Eski Sovyetler Birliği’ni haber yapmak için 14 yıldan fazla zaman harcadı. Akıcı bir şekilde Rusça konuşuyor. İletişim: +44 782 521 8698

READ  Amerikalı Blinken, bölgesel bir çatışma korkusu nedeniyle Irak'a habersiz bir ziyarette bulundu İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler