Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

500.000 dolarlık bir Hawaii evi, gecekondu sakinleri tarafından işgal edilen yanlış arsaya inşa edildi; müteahhit, sahibine dava açtı

500.000 dolarlık bir Hawaii evi, gecekondu sakinleri tarafından işgal edilen yanlış arsaya inşa edildi; müteahhit, sahibine dava açtı

ABD Haberleri

Hawaii'li bir mülk sahibi, arsasına kazara yarım milyon dolarlık bir ev inşa edildiğinde şaşkına döndü ve geliştiricinin yüzüne tokat atıldı. Ha Boş ev gecekondu sakinleri tarafından istila edildiğinden dava açıldı.

Annalyn “Ann” Reynolds, The Post'a kabus çilesini anlattı: “Zaten bir hata yaptınız ve sonra benim iznim olmadan arazimde inşaat yapıyorsunuz. Şimdi de bunun için bana dava açıyorsunuz.”

“Çok kızgındım. O gün çok kızgındım… ve bu gerçekten büyük bir hata.”

Bir emlak geliştirme şirketi, Hawaii'deki mülk sahibi Annalyn “Ann” Reynolds'a, arsasına yanlışlıkla bir ev inşa edilmesinin ardından dava açtı. Şimdi Hawaii Haberleri
500.000 dolarlık ev şu anda yerleşimcilerle dolu. Şimdi Hawaii Haberleri

Şimdi, Hawaii'nin en hızlı büyüyen geliştirme bölgesindeki üç yatak odalı, iki banyolu bir ev, Reynolds ve müteahhitler hukuki bir mücadele içinde kalırken gecekondularla dolup taşıyor.

İnanılmaz hikaye, 2018 yılında Reynolds'un Puna'daki Hawaiian Paradise Park'ta bir dönümlük araziyi ilçe vergi müzayedesinde sadece 22.500 dolara satın almasıyla başladı.

Kızıyla birlikte olmak için Kaliforniya'dan taşınmayı planlıyordu ve muhteşem okyanus manzaralarından sadece bir mil uzakta bulunan yeni arazisini onu ağırlamak için kullanmayı hayal ediyordu. Kadınlar için meditatif şifa inzivaları.

Paket sadece mükemmel konumda değildi, aynı zamanda Reynolds onunla arasında manevi bir bağ olduğunu hissetti.

Üç yatak odalı, iki banyolu ev, Hawaii'nin en hızlı büyüyen gelişme bölgesinde inşa edildi. Şimdi Hawaii Haberleri

“Tüm parametreleri (kuzey-güney, doğu-batı koordinatları) ve arazinin gün doğumu ve gün batımına göre konumunu ve yıldızlarla, benim burcum ve ailemin burcuyla ilişkisini kontrol ettim. Ve her şey uyumluydu. Bu yüzden bununla çok ilgilendim” dedi Reynolds. “Mülk.”

“Toprağa derin bir saygım var. Toprağa uzanıp saygılarımızı sunduk, o da bize evet dedi.”

Ancak o zamandan beri ilaç yalnızca baş ağrısına neden oldu.

Ülkenin geri kalanı gibi Reynolds da planlarının pandemi nedeniyle sekteye uğradığını fark etti ve adaya dönme zamanı gelene kadar Golden State'te beklemeye karar verdi.

READ  Borsa Bugün: Canlı Güncellemeler
Reynolds bir dönümlük parseli 2018'de satın aldı. Şimdi Hawaii Haberleri

Bu dönemde, bir emlak müteahhidi, bir zamanlar bitki örtüsü bulunan araziyi buldozerle yok etti, beton bir ev inşa etti ve onu sadece altı ay içinde bir alıcıya sattı; üstelik bunların hepsini Reynolds'un bilgisi olmadan yaptı.

Sonunda, geçen yılın haziran ayında bir emlak komisyoncusunun kendisini arayıp, mülkü üzerine yanlışlıkla inşa edilen evi 500.000 dolara sattığı yönündeki kötü haberi vermesiyle hatasını öğrendi.

Alt bölümdeki geliştiriciler tarafından satın alınan mülkler üzerine yaklaşık bir düzine ev inşa etmek için geliştirici Keaau Development Partnership, LLC tarafından bir inşaat ekibi işe alındı. Hawaii Haberleri Şimdi bildirildi.

PJ İnşaat'ın bir avukatı basına yaptığı açıklamada, arazi parselleri telefon direkleriyle tanımlandığı için geliştiricilerin arazi kadastrocuları işe almak istemediklerini söyledi.

Reynolds'un merkezde olmasıyla, durum hızla bir parmakla gösterme oyununa dönüştü; müteahhitlerin, inşaatçıların, emlak komisyoncularının veya yerel inşaat departmanının çok geç olmadan nasıl müdahale etmediğini merak ediyordu.

Keaau Kalkınma Ortaklığı'nın kendisine ve evin inşaatında yer alan herkese dava açmasından kısa bir süre önce arazisini geri almak için bir müzakereci tuttu.

Reynolds, Şubat ayında ziyaret ettiğinde evin her yerinde dışkı buldu. Şimdi Hawaii Haberleri

“Bu fiyaskoda zarar gören ben olsam bile gerekli özeni gösterdim ve sonra bana dava açtılar. Kendimi suçlu gibi hissediyorum. Bunu hak edecek ne yaptım? Çok inciticiydi” dedi.

“Mülk benim arazimde kalırsa haksız zenginleşme suçundan dava açılacağım. Davada sizin hatanızdan faydalanacağım yazıyor. Kusura bakmayın, bunu hiç istemedim.”

Geliştiriciler başlangıçta evini indirimli olarak satmayı ya da yakındaki bir arsayla takas etmeyi denediler, ancak o ikisini de reddetti ve mülkünün yok edilmeden önceki haline getirilmesini istediğini söyledi.

Yasal lokavt nedeniyle ev boş ve yerleşimcilerle dolu.

Reynolds, Şubat ayında mülkü ziyaret ettiğinde, mülkün dışkıyla dolu olduğunu gördü.

READ  Dow vadeli işlemleri düşüyor: Piyasa rallisi büyük bir teste ulaştı; Muslukta Tesla Rakibi

“Yerde bir boru vardı. Koridordaki banyoda. Ve klozet kapağının üzerinde” diye anımsıyor ve tüm kapıların kilitli olduğunu ekliyor: “Şok oldum.”

New York'taki gecekondular hakkında bilmeniz gerekenler:

New York'ta gecekondu sakinlerinin hakları nelerdir?

New York Eyaletindeki yerleşimciler, orada 10 yıl yaşadıktan sonra sahibinin izni olmadan bir mülk üzerinde yasal olarak kalma hakkını talep edebilirler. Ancak New York'ta bir kişinin gecekondu haklarını talep edebilmesi için mülkte yalnızca 30 gün kalması gerekiyor.

Bir gecekondudan kurtulmak neden bu kadar zor?

Yerleşimcilere yasal ikamet hakkı elde ettiklerinde çok çeşitli haklara izin veriliyor, bu da onları tahliye etmeyi zorlaştırıyor.

Bir insan nasıl gecekonducu olur?

Bir kişinin gecekondu sakini haline geldiği senaryolardan bazıları şunlardır: kirayı ödemeyi reddeden bir kiracı, mülkten ayrılmayı reddeden önceki sahibinin bir akrabası, hatta mülke giren ve asla ayrılmayan bir yabancı.

buna göre Manhattan merkezli hukuk firması Nadel & CiarloGecekondu sakinleri, mülkün kendilerine ait olduğunu iddia etmek için makul bir temele sahip olmalı ve bahçe işi yapmak veya onarım yapmak gibi, eve sanki kendileriymiş gibi davranmalıdır.

Bir mülk sahibi gecekondudan nasıl kurtulabilir?

Ev sahibiniz önce evi boşaltmak için 10 gün önceden bildirimde bulunmalı, ardından kararın dikkate alınmaması durumunda mahkemeye şikayette bulunmalıdır. Bir yargıç tarafından onaylanması halinde, mülk sahibi bir celp alabilir ve şeriften gecekondu sakinini tahliye etmesini isteyebilir.

Kanun neden gecekondu sakinlerine hak veriyor?

Yasa, uzun vadeli kiracıların tahliyesini önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. New York Şehri yasası, kısmen şehir için bir felaket haline gelen boş ve terk edilmiş binalara tepki olarak oluşturuldu.

Mülk sahipleri kendilerini gecekondulardan nasıl koruyabilir?

Ev sahipleri herhangi bir mülkü uzun süre boş tutmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca binanın güvenli olmasını, yeterli aydınlatmaya sahip olmasını ve güvenlik kameraları kurmasını sağlamalıdırlar.

READ  Asya piyasaları ABD enflasyon raporunun ardından yükselirken Hong Kong hisseleri %5'ten fazla değer kazandı

Gecekondu sakinleri ortaya çıkarsa, gecekondu sakinlerinin haklarının tesis edilebilmesi için mülk sahiplerinin derhal polise haber vermesi gerekiyor.

Tüm bu durum, şu anda birkaç yüz ila birkaç bin dolar arasında değişen emlak vergileri ödemek zorunda olan Reynolds'a yalnızca maddi bir yük getirmedi, aynı zamanda duygusal bir yük de yarattı.

“Çalışma yeteneğimi etkiledi. Yani kim tamamen huzurlu bir zihne sahip olabilir? Benim yaptığım gibi bir işte çalışabilmek için huzurlu bir zihne sahip olmanız gerekir. Gittiğim her yerde başımın üzerinde bir bulut gibi. “

Sadece kendi evini inşa etme ve Hawaii'deki yemyeşil mülkünde dinlenme şansı isteyen Reynolds için çözüme giden net bir yol yok gibi görünüyor.

Mahkemelerin kendisini bir mağdur olarak bulacağını ve uygun şekilde tazminat alacağını umuyor.

Geliştiriciyi temsil eden avukat Peter Olson, Reynolds'un hatadan kendi çıkarı için yararlanmaya çalıştığını iddia etti.

Olson Çarşamba günü Associated Press'e benzer bir arsa satın alma teklifini reddettiğini söyledi, “Müvekkilim, PJ İnşaat'ın yaptığı bir hatadan yararlanarak müvekkilimden ve diğer taraflardan para koparmaya çalıştığına inanıyor.”

Ayrıca ormana benzeyen Hawaii Cenneti parkındaki arazilerin çoğunun aynı olduğunu belirtti.

Posta telleri ile

Daha fazla yükle…
https://nypost.com/2024/03/28/us-news/500k-hawaiian-home-built-on-wrong-plot-overrun-by-squatters-as-developer-sues-owner/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium =site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL'sini kopyalayın