Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

500 kiloluk Buzul Çağı kuşu “Giga-Goose”la tanışın

500 kiloluk Buzul Çağı kuşu “Giga-Goose”la tanışın

Yakın zamanda yaklaşık 45.000 yıl önce nesli tükenen bir yaratığın fosillerini inceleyen bir araştırmacı ekibi, devekuşunun iki katı ağırlığındaki bir Buzul Çağı kuşunun suya uyum sağladığını söylüyor. Kemiklerin temelinde dahi Newton Hayvan, Güney Avustralya’daki Kalapuna Gölü’nde bulundu ve yaklaşık 230 kilogram ağırlığındaydı; bu da onu korkunç güney kassowary’sinden beş kat daha ağır yapıyordu. 2019’da aralarında yaklaşık 30 cm uzunluğunda bir kafatasının da bulunduğu bir grup yeni kalıntı bulundu.

Bilinen diğer tek kafatası dahi 1913’te bulundu ve ağır hasar gördü. 128 yıl sonra, yeni fosiller ve yeni teknoloji, araştırma ekibinin bu dev kuşun yaşamı ve zamanları hakkında daha ayrıntılı sonuçlara ulaşmasını sağladı. Onların araştırması yayınlanan Tarihsel Biyolojide Bugün.

Flinders Üniversitesi’nden paleontolog ve çalışmanın ortak yazarı Jacob Blokland, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada, Kalabuna Gölü’nün “daha çok bir megafauna mezarlığına benzediğini” söyledi. “Bu alan 19. yüzyılın sonlarından bu yana kayıt altında, ancak muhtemelen çok daha uzun süredir Aborijinlerin bilgisinin bir parçasıydı.”

“bu vakitte dahi Blokland, “Bunun gerçek bir kuş olduğu, kasırgalar ve devekuşu ile daha yakından akraba olduğu düşünülüyordu, dolayısıyla daha sonraki rekonstrüksiyonlar bundan etkilendi” diye ekledi.

Genornis kuşunun diğer kuşlar arasındaki konumunu gösteren ve büyüklüğünü cassowary ve çığlıkla karşılaştıran bir çizim.

Genornis kuşunun diğer kuşlar arasındaki konumunu gösteren ve büyüklüğünü cassowary ve çığlıkla karşılaştıran bir çizim.
grafik: McInerney ve diğerleri, Tarihsel Biyoloji 2024

Ekibin araştırması bu sonuçları sarstı. Kuşun üst çenesi bir papağanınki kadar uzundu ama kaz şeklindeydi (Taylor & Francis’in günlüğünde “Giga Goose” takma adı da buradan geliyor) öğle yemeği). Büyük bir beyni ve başının üstündeki kemiğin genişlemesi olan bir kapakçık vardı. Hayvan, boyutundan dolayı büyük kuşlarla karşılaştırılsa da, son çalışmalar hayvanın morfolojik olarak Güney Amerika’da bulunanlar gibi modern su kuşlarına benzediğini ortaya çıkardı. Çığlıkçılar.

“Bu amaç için yeni kafatası malzemesi dahi Kaz benzeri bir gaga ve kafatasını suya batıran bir kuşla ilişkili çeşitli özel kafatası özellikleri ortaya çıktı. Bu kuş en azından bir süredir suda besleniyor olmalı; belki de suda yaşayan yumuşak yabani otları veya yeni bitki sürgünlerini yiyordu. Aynı zamanda sert arazide seyahat etmek için arka bacak adaptasyonlarına da sahipti ve yol boyunca meyve ve benzeri yiyerek bir gölden diğerine seyahat etmiş olabilir.

dahi Yaklaşık 45.000 yıl önce soyları tükendi, bu da toprağı anatomik olarak modern insanlarla ve hatta Neandertallerle (her ne kadar ikincisi Avustralya’da olmasa da) paylaştıkları anlamına geliyor. İnsanların ve insanların olduğuna dair hiçbir arkeolojik veya antropolojik kanıt yoktur. dahi Aynı bölgede ve aynı anda yaşamalarına rağmen etkileşim halindedirler.

Geniornis kafatasının yeniden inşası.

Geniornis kafatasının yeniden inşası.
resim: Jacob C. Blokland

“Nedenini kesin olarak söyleyemeyiz dahi Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nden paleontolog ve çalışmanın başyazarı Phoebe McInerney, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada şunları söyledi: “Muhtemelen birden fazla değişken arasında karmaşık bir etkileşim olduğu için nesli tükendi.” “Ancak, bu kuşların kafatasının, suyun içinde ve çevresinde bulunmaya yönelik adaptasyonlara sahip olduklarını göstermesi, onların yarı su ortamlarında yaşadıklarını ve bu ortamlara güvendiklerini gösteriyor.”

“Süresince dahi McInerney, “Güney Avustralya’nın iç gölleri hayatta kalıyordu, kuru aşamalar geçiriyordu ve yavaş yavaş bugünkü tuzlu, kuru duruma geçiş yapıyorlardı” diye ekledi. “Bu muhtemelen buna katkıda bulundu dahi “Bu bölgede yerel olarak nesli tükendi.”

Ortadan kaybolmasının nedeni bu olsa da Hala belirsiz olan kuşun görünümü ve ekolojik konumu daha da netleşiyor. Daha fazla fosil, paleontologların bu dev kaz benzeri toplayıcıya ilişkin anlayışını ilerletmeye devam edebilir.

Daha: Fosil, bilinen en eski modern kuş olan ‘mucize tavuğu’ ortaya çıkarıyor

READ  Hubble, asteroit çarpma görevi tarafından oluşturulan çift kuyruğun bir görünümünü gösteriyor