Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gizemli Gezegen Vulcan Sonuçta Sadece Rüyalarımızda Var Olabilir: ScienceAlert

Gizemli Gezegen Vulcan Sonuçta Sadece Rüyalarımızda Var Olabilir: ScienceAlert

İlişkili takımyıldız Eridanus’ta bir yıldızın yörüngesinde döndüğü iddia edilen bir ötegezegen Yıldız SavaşlarıBelki de Vulcan’ın kurgusal anavatanı, yıldızın tayfının bir ürünüydü – spektral bir hayalet.

Galaksideki birkaç ötegezegene ilişkin tespit verilerinin analizi, tespitlerin birçoğunun aslında yanlış pozitif olduğunu ortaya çıkardı: güneş sisteminin yörüngesinde dönen bir ötegezegen ile etkileşime girmek yerine, yalnızca yıldızın yaydığı ışıktaki dalgalanmalar.

Dolayısıyla, bir Vulkan gezegeni için umutlar – en azından şimdilik – boşa çıktı, ancak bu, gelecekte daha güçlü ötegezegenler üretmesi gereken bir sonuç.

Sonuçlar kabul edildi Astronomi Dergisi Bir baskı öncesi sunucusunda mevcuttur arXiv.

Bir dış gezegenin keşfi 2018’de duyuruldu: 40 Eridani A yıldızının yörüngesinde dönen 40 Eridani b adlı bir dünya, yıldızın etrafında yaklaşık 42 Dünya gününde bir dönen dev bir kayalık Dünya.

Yıldızdan gelen ışığın dalga boyundaki dalgalanmalarla kendini gösteren zayıf bir momentum olan radyal hız olarak bilinen bir özelliğe dayanarak keşfedildi.

Gezegenlerle çevrili bir yıldız, gezegenlerin yörüngelerinin yerçekimi etkilerinden etkilenmez. Cisimler biri diğerinin etrafında değil, her ikisi de ortak bir ağırlık merkezi etrafında döner.

Bu, ötegezegen etrafında hareket ederken yıldızın bir anda hafifçe sallandığı anlamına gelir; Bu onların ışığında tespit edilebilir.

Bize doğru hareket eden bir yıldız veya yıldızın bir parçası tarafından yayılan herhangi bir ışık hafifçe sıkıştırılır ve tayfın mavi ucuna doğru hareket eder. Bizden uzaklaşan bir şeyin ışığı biraz uzar ve kırmızıya döner.

Buna bir ötegezegen neden olduğunda, tüm yıldız tayfı normal zaman ölçeklerinde hafifçe ileri geri hareket ettiği için tespit edilebilir.

Radyal hızın nasıl ölçüldüğünü gösteren animasyon. (Alisa Ubertas/Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0)

Ancak bu bariz salınımdan bir ötegezegen çıkarmak her zaman kolay değildir. Yıldızın yüzeyinde herhangi bir aktivite varsa – parlak noktalar veya yıldız noktaları – yıldızın dönüşüyle ​​​​uyumlu bir frekansla, görüş alanı içinde ve dışında dönerken, spektrumda da bir salınım üretecektir.

READ  Karanlık galaksiler: Yıldızlar neredeyse görünmez olduğunda ne olur?

40 Eridani b.

Varsayılan ötegezegenlerin yörünge periyodu, yıldızın dönüşüne çok yakındı, 37 ila 43 gün arasındaydı.

O zamanlar araştırmacılar, bir ötegezegen sinyali olarak yorumladıkları şeyin bir dönüş sinyali olabileceğini ancak yıldız için kesin bir dönme periyodunun elde edilemediğini söylediler.

O zamandan beri, diğer astronomlar daha yakından baktılar. A 2021 sayfaları radyal hız sinyallerini tanımlamak için yeni geliştirilmiş bir boru hattı kullanan 40 Eridani b tespitinin yanlış bir pozitif olduğunu buldu. A 2022 sayfa Bir sonuca varamadı.

Şimdi, Ohio Eyalet Üniversitesi’nden fizikçi Kathryn Laliotis liderliğindeki bir ekip, 40 Eridani b’ye daha yakından baktı ve radyal hıza dayalı olarak diğer yıldızları belirledi ve yanlış bir sinyal olasılığını keşfetti.

Yıldızda buldukları periyodik sinyallerin çoğunun, manyetik döngüler ve yıldız dönüşü gibi yıldız aktivitesiyle tamamen tutarlı olduğunu, diğerlerinin ise yıldızın uzay bölgesi bir Dünya yılı boyunca gözlemlenemediği için doğrulanamayacağını söylediler.

“Bu nedenle, biz,” Kâğıtlarında yazıyorlarBunu yanlış pozitif sinyal olarak sınıflandırın.

Ayrıca, verilerde başka potansiyel olarak hayalet ötegezegenler de buldular. Radyal hız verileri, süper Dünya ötegezegenlerini türetmek için yorumlanır HD 20794 c Ve HD 85512 b Ayrıca yıldız faaliyetinin, ekip raporlarının ve gaz devinin neden olduğu yanlış pozitiflerdi. HD 114613 b Ayrıca şüpheli görünüyor.

Öte yandan, araştırmacılar, doğalarını belirlemek için daha fazla gözlem ve analizle takip edilecek iki yeni ötegezegen adayı tanımlayabildiler.

Yani, salıncaklar ve atlıkarıncalar. Elveda Vulcan, merhaba HD 192310 RV Signal IV ve HD 146233 RV Signal III (ötegezegenler onaylanırsa daha sonra muhtemelen daha akılda kalıcı isimler bulacaklardır).

Bu bulgular, gittikçe daha ayrıntılı veriler elde ettikçe, gözlemlenen sinyalleri netleştirmek ve dış gezegen keşiflerimizin olabildiğince net olmasını sağlamak için eski, potansiyel olarak belirsiz buluntuları yeniden ziyaret etmenin yararlı olduğunu gösteriyor. Bu süreçte yıldız aktivitesi hakkında da çok şey öğrenebiliriz.

READ  NASA'nın "ay sırt çantası" astronotların ayda kaybolmasını önleyebilir

“Gözlemsel sınırlamalar, enstrümantasyon sistematiği ve en önemlisi yıldızların çeşitliliği nedeniyle Dünya’nın benzer gezegenlerinin keşfinin ve karakterizasyonunun çok zorlu bir görev olmasını bekliyoruz.” araştırmacıları yaz.

“Yüksek çözünürlüklü, yüksek çözünürlüklü özel radyal hız izleme, şu anda bilinmeyen ek gezegen yoldaşlarının keşfedilmesiyle birlikte, saatlerden yıllara kadar zaman ölçeklerinde yıldız varyans sinyallerinin karakterizasyonuna ve potansiyel zayıflamasına izin verecektir.

“Her iki katmandan gelen sinyallerin nasıl düzgün bir şekilde modelleneceğini ve demodüle edileceğini bilmek, Dünya analog gezegenlerinin tam kütlelerini ölçmek için gelecekteki herhangi bir çaba için kritik olacaktır.”

Duy, duy.

Ekibin araştırması kabul edildi Astronomi Dergisi ve şu adreste mevcut: arXiv.