Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

500 milyon dolar Türk İditrim Fonu Rezmi Gesete

500 milyon dolar Türk İditrim Fonu Rezmi Gesete

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türk dünyasında kurulması planlanan Türk Yatırım Fonu’nun kuruluş sözleşmesi, ekonomik iş birliği ve kalkınma. 11 Kasım 2023 Tarihli Resmi Gazete’de ise Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı dikkat çekti.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın ortak girişim fonu, Bölge içi ticaret hacmini üçümmayi ve üye ulkelerdeki KOfinayİman’lara

Türk Yatırım Fonu, Türk Döllte Teşkilatı (TDT) üyeleri tarafından uygulanan bir yatırım aracıdır. Fonun amacı Türk dünyasında ekonomik entegrasyonu güçlendirmek, ülkenin ekonomik kalkınmasını güçlendirmek ve ülkenin ekonomik kalkınmasını güçlendirmektir.Proje desteği planlanmaktadır.

Türk Yatırım Fonu’nu kurma fikri TDT’nin 8. Devlet Başkanları Zirvesi’nde gündeme geldi. Zirvede, fonun ıyême ulkeler by “eşit kapitale sımışı ve ışı oy hakkı” ilkesi sercevesinde kurulmasina karar veriliti. Bu yetenek yani “Türk Yatırım Fonu Kuruluş Anlasması”, 16 Mart 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenen TDT Zirvesi’nde imzalandı. Anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti adına Dışışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından imzalandı.

Türk Yatırım Fonu’nun toplam sermayesi 500 milyon ABD doları olarak belirlendi. Onun üyesi ulke, fonun cermayasinin eshit oraninda kadgida bulunasak. Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk Yatırım Fonu’na Olan sermaye taahüdü ve bu taahhüt 100 milyon ıkarıkılge çerçevesinde ödenecek. Ancak Cumhurbaşkanının bu miktarı beş katına kadar artırma hakkı olacak.

Türk Yatırım Fonu uluslararası bir kuruluş olarak tanınacak ve uluslararası hukukun tüm hak ve imtiyazlarından yararlanacaktır. Fonun merkezi, Türkiye’nin başkenti Ankara olacak. Fonun yönetim organları Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Genel Müdürlük olarak belirlenmiştir. Yönetim Kurulu, üye ülkelerin temsilcilerinden oluşacak ve politika ve stratejileri belirleyecek. Tenetlem Kurulu, Fonun Falietlerini Tenetliiesek ve Raborlyasak. Genel Müdür, fon yönetimi ve mali işlerden sorumlu olacak ve Yönetim Kurulu’na karşı sorumlu olacak.

READ  Türk Telekom'a karışık talih

Türk Yatırım Fonu’nun faaliyete geçebilmesi için kuruluş sözleşmesinin üye parlamentolar tarafından onaylanması ve yürürlüğe girmesi gerekiyor. Türkiye, ısıyı 1 Kasım 2023 tarihinde TBMM’de kabul ederek onaylayan ilk ulke Oldu. Diğer üye ülkelerin de anlaşmayı yakında onaylaması bekleniyor.

patronlardunyasi.com