Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

68 yaşındaki mühendis, uzun görev süresinin anahtarı olan bir şirkette 50 yıl geçirdi

68 yaşındaki mühendis, uzun görev süresinin anahtarı olan bir şirkette 50 yıl geçirdi

68 yaşındaki Kip Turner, liseden mezun olduktan kısa bir süre sonra AT&T’ye katıldı ve 50 yıllık kariyeri boyunca şirkette çalıştı.

AT&T’nin izniyle

Kip Turner, 1973’te AT&T’ye başvurduğunda 50 yıllık kariyerinin tamamı boyunca AT&T’ye katılmayı planlamıyordu – ancak olan buydu ve bu süreçte mühendislik ve kariyer ömrü hakkında çok şey öğrendi.

Şu anda 68 yaşında olan Turner, şirkete ilk kez 18 yaşındayken, üniversite diploması olmadan terminal kurulumcusu olarak katıldı ve veteriner olmak için üniversiteye geri dönme fikri ortaya çıktı.

Bunun yerine, sonraki elli yıl boyunca yaklaşık sekiz farklı mühendislik görevi üstlendi ve şu anda Arkansas’ın Faulkner İlçesi yakınında baş ürün geliştirme mühendisi olarak çalışıyor.

Aynı zamanda bu yolda çok sayıda genç çırak da işe aldı ve günümüzün işten atlama kültürüne rağmen bugünün genç mezunlarının bile 50 yıllık bir kariyer inşa edebileceklerine inanıyor.

Turner, CNBC’ye “Bunun mümkün olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bunun gerçekçi olduğunu düşünüyorum, eğer yapmak istediğin buysa.”

“Tavsiye ettiğim genç çalışanların çoğunun bir şirkette uzun süre kalacak sabrı yok” diye ekliyor.

Turner, kendi bakış açısına göre 50 yıllık kariyerinin anahtarının mevcut görevinde uzman olmaya odaklanmak ve ardından “yaptığınız işten memnun olmayı” öğrenmek olduğunu söylüyor.

Turner, terfi alma konusunda hiçbir zaman “özellikle agresif” olmadığını söylüyor.

“Amirlerime her zaman beni rahat bırakmalarını söyledim” diyor. “Bırak işi öğreneyim. Bir değişiklik istersem sana haber veririm. İster farklı bir iş olsun, ister yatay geçiş, isterse terfi.”

Yıllar geçtikçe meslektaşlarına sorular sorarak, hatta patronuna bile anlatarak yeni fırsatları öğrendi. Turner, “Genelde yöneticinize iş başvurusunda bulunduğunuzu söylemeniz gerektiğini düşünmüyorum ama her zaman yaptım” diyor. “Ve onlara nedenini anlatacağım; mutsuz olduğumdan değil, daha iyi bir fırsat, farklı bir fırsat ya da daha yüksek maaş aradığımdan değil.”

READ  Disney, Apple ve Amazon, NFL Pazar Bileti tekliflerini değerlendirirken bekleyin

Kip Turner terfi peşinde koşma konusunda asla “agresif” olmadı. Bunun yerine işini iyi yapmaya ve tatmin olmaya odaklandığını söylüyor.

AT&T’nin izniyle

Ancak Turner pek çok terfiye başvurdu ve bunları alamayınca hayal kırıklığına uğradı. “Çoğu durumda mutlu olmaya karar verdim… [current] rol” diyor.

Turner, hazır olmadığınız için bir iş veya terfi alamayabileceğinizi anlamanın önemli olduğunu ve bunu gerçekten istiyorsanız, kendinizi geliştirmek için ihtiyaç duyacağınız becerileri öğrenmeye zaman ayırın.

Birkaç kez başvurduğu ve “açıkçası ondan daha nitelikli biri olduğu için” reddedildiği bir rolü hatırlıyor. Ancak bir vakada, bu rolü üstlenen kişi daha sonra şirketten ayrıldı ve “patronuna gidip ‘Ben bunu yapıyorum ve bu rol için uygun olduğumu düşünüyorum’ dedim.” Başvurdum ve rolü aldım.

Çoğu insan, düşük ücretler ve sınırlı ilerleme olanağı nedeniyle işi bırakıyor. Pew Araştırma Merkezi. Yavaş ücret artışı, şirketlerin yurt dışı işe alma stratejileri ve çevrimiçi iş arama motorlarının yükselişi gibi çeşitli faktörler, son yıllarda iş atlamanın daha yaygın hale gelmesine neden oldu.

Maaşla ilgili olarak Turner şunları itiraf ediyor: “Yıllardır kimseyle maaş hakkında konuşmadım. [young people are] Maaşlarından memnunlar. Çoğu zaman insanlar bu yüzden taşınıyor; daha iyi maaş ve sosyal haklar istiyorlar.” (Turner maaşını CNBC Make It ile paylaşmayı reddetti.)

Ve ekliyor: “Bazı istisnalar dışında bunca yıldır aldığım maaş sayesinde bunu başardım.” “Pazartesi maaş gününden sonra 10 dolarımız kaldığında birkaç kez erken davrandık, ancak bu çok sık olmadı.”

Turner, maaşına ek olarak, kariyerinde ilerleyebildiği ve takip edebildiği tüm iş başında eğitim sayesinde AT&T’de çalışmaya devam ettiğini söylüyor.

Turner üniversite diploması için bir daha geri dönmese de, yeni fırsatlara yönelmesine olanak tanıyan beceriler de dahil olmak üzere, işi için farklı mühendislik becerileri öğrenmek üzere “ülke çapında yaklaşık 150 farklı ders” alabildi.

READ  Toshiba, JIP'in 14 milyar dolarlık devralma teklifinin başarılı olduğunu söyledi

Turner, gençleri, şirketin sunduğu “ister şirket içi olsun, ister öğrenim ücretinin geri ödenmesi olsun, ister okula geri dönmeniz için zaman tanısın”, “tüm eğitim ve öğretim fırsatlarından yararlanmaya” güçlü bir şekilde teşvik ediyor. “Keşke yıllar önce bundan faydalansaydım.”

Turner, sonuçta 50 yıllık bir kariyer inşa etmenin “rolünüzden memnuniyet ve kuruluşunuzdan memnuniyet” anlamına geldiğini söylüyor.

Paranızda, işinizde ve yaşamınızda daha akıllı ve daha başarılı olmak ister misiniz? Yeni bültenimize abone olun!

Daha fazla kazanmak ve hayalinizdeki işe sahip olmak mı istiyorsunuz? CNBC Make It’e katılın: Paranızın ücretsiz sanal etkinliği Mülakat ve müzakere becerilerinizi nasıl geliştireceğinizi, ideal kariyerinizi nasıl oluşturacağınızı, gelirinizi nasıl artıracağınızı ve servetinizi nasıl büyüteceğinizi öğrenmek için 17 Ekim 13:00 ET’de. Kayıt olmak Bugün boş.

amorti: Montana’nın üniversite şehri gençler için en eğlenceli şehirler arasında ilk sırada yer alıyor – orada yaşamak nasıl bir şey