Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

80 yıllık aradan sonra gökyüzünde hayatta bir kez görülen yıldız patlaması görülüyor

80 yıllık aradan sonra gökyüzünde hayatta bir kez görülen yıldız patlaması görülüyor

Paris:

Bugün ile eylül ayı arasında, Dünya'dan 3000 ışıkyılı uzaklıkta gece gökyüzünde büyük bir patlama patlayacak ve amatör gökbilimcilere bu uzay tuhaflığını görmek için ömürlerinde bir kez karşılaşabilecekleri bir fırsat verecek.
Corona Borealis takımyıldızındaki “Kuzey Tacı”ndaki ikili yıldız sistemi genellikle çıplak gözle görülemeyecek kadar sönüktür.

Ancak her 80 yılda bir, ölümcül bir kucaklaşmaya kilitlenmiş iki yıldız arasındaki değişimler, kontrolden çıkmış bir nükleer patlamayı tetikler.

Patlamadan gelen ışık evrende dolaşıyor ve sanki birkaç gün boyunca gece gökyüzünde aniden – NASA'ya göre Kuzey Yıldızı kadar parlak – yeni bir yıldız belirmiş gibi görünmesini sağlıyor.

Bu, ilk olarak 1866'da İrlandalı bilim adamı John Birmingham tarafından keşfedilen ve daha sonra 1946'da yeniden ortaya çıkan bu olaya insanların en azından üçüncü kez tanık olması olacak.

Arizona Eyalet Üniversitesi'nden gökbilimci Sumner Starfield, AFP'ye novanın “patladığını” görmekten çok heyecanlandığını söyledi.

Sonuçta 1960'lardan bu yana “Alev Yıldızı” olarak da bilinen T Coronae Borealis üzerinde ara sıra çalıştı.

Starfield şu anda gökbilimcilerin önümüzdeki beş ay içinde tekrarlanan nova hakkında neler keşfedeceklerini tahmin eden bilimsel bir makaleyi bitirmek için acele ediyor.

“Bugün böyle olabilirim… ama umarım öyle değildir” dedi gülerek.

Beyaz cüce ve kırmızı dev

Starfield, Samanyolu ve çevresindeki galaksilerde yalnızca 10 kadar tekrarlanan nova bulunduğunu açıkladı.

Düzenli novaların “belki de her 100.000 yılda bir” patladığını söyledi. Ancak yinelenen novalar, yıldızları arasındaki tuhaf ilişki nedeniyle patlamalarını insan zaman çizelgesinde tekrarlıyor.

Bunlardan biri, hidrojenini yakıp çarpıcı biçimde genişleyen, kırmızı dev adı verilen soğuk, ölü bir yıldızdır; bu, yaklaşık beş milyar yıl sonra güneşimizi bekleyen bir kaderdir.

Diğeri ise bir yıldızın ölümünün daha sonraki bir aşaması olan, tüm atmosferin uçup gitmesinden ve geriye yalnızca inanılmaz derecede yoğun çekirdeğin kalmasından sonraki bir aşama olan beyaz cücedir.

READ  Samanyolu, "kozmik duvarı" nedeniyle çok büyük

Starfield, aralarındaki boyut eşitsizliğinin o kadar büyük olduğunu, beyaz cüce T Coronae Borealis'in kırmızı devin yörüngesindeki dönüşünün 227 gün sürdüğünü söyledi.

İkisi o kadar yakın ki, kırmızı devin fırlattığı malzeme beyaz cücenin yüzeyine yakın bir yerde toplanıyor.

Starfield, Dünya'nın kütlesinin yaklaşık 80 yıl süren beyaz cüce üzerinde kabaca biriktiğinde, kontrolden çıkan bir termonükleer reaksiyonu başlatacak kadar ısındığını söyledi.

Novayı inceleyen emekli Alman gökbilimci Joachim Kreuter, bunun “büyük bir patlamaya yol açtığını ve birkaç saniye içinde sıcaklığın 100-200 milyon santigrat dereceye yükseldiğini” söyledi.

Croater, AFP'ye verdiği demeçte, James Webb Uzay Teleskobu'nun, Corona Borealis telaşı başladıktan sonra üzerindeki birçok gözden sadece biri olacağını söyledi.

Ancak bu nadir olaya tanık olmak için bu kadar ileri bir teknolojiye ihtiyacınız yok.

Croater, “Dışarı çıkıp Corona Borealis yönüne bakmanız yeterli” dedi.

Bazı şanslı gökyüzü gözlemcileri, Amerika Birleşik Devletleri'nin bir bölümünde nadir görülen bir tam güneş tutulması meydana gelecek olan Pazartesi günü yılın en büyük astronomik olayına şimdiden hazırlanıyorlar.

(Başlık dışında bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)