Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter'ının Ay çevresindeki yörüngeye hızla girerken tespit ettiği şeye bakın

NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter'ının Ay çevresindeki yörüngeye hızla girerken tespit ettiği şeye bakın

ABD uzay ajansı yetkililerine göre, NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından geçen ay çekilen görüntülerde yakalanan hızlanan nesnenin kimliği artık ortaya çıktı.

Alışılmadık görünümlü uzun nesne, 5 ve 6 Mart 2004 tarihleri ​​arasında Ay yüzeyinden rutin geçişi sırasında Ay Keşif Yörünge Aracı'nın (LRO) dar açılı kamerası tarafından tespit edildi.

NASA yetkilileri tam da bunu yaptı açık LRO'nun geçen ay elde ettiği görüntülerde tuhaf görünümlü nesnenin kimliği ve tuhaf görünümünün nedeni ortaya çıktı.

Ay keşif aracı
Nesne geçen ay Lunar Reconnaissance Orbiter uzay aracındaki dar açılı kamerayla fotoğraflandı (Resim kaynağı: NASA/Goddard/Arizona Eyalet Üniversitesi).

2022'de Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü (KARI) kendi yörüngesel uzay aracını fırlattı Kore Ay Pathfinder uzay aracı (KPLO), 4 Ağustos'ta Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan. Danuri olarak da bilinen KPLO, uzay aracını bir yıl boyunca ay yörüngesinde görecek olan Güney Kore tarafından başlatılan ilk resmi misyonu işaret ediyor.

Görevi sırasında Danori, Güney Kore tarafından yapılan bir dizi bilimsel aletin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan bir aleti kullanarak Ay'ın çevresini inceleyecek ve aynı zamanda “Ay İnterneti”ni göstermeye yardımcı olacak çeşitli deneyler yapacak. gelecekteki potansiyel iniş alanlarını belirleyin.

Neredeyse paralel yörüngelerde çalışan KPLO ve LRO, geçtiğimiz ay zıt yönlerde geçerek LRO'nun Güney Kore uzay aracının geçerken görüntülerini yakalamasına olanak tanıdı.

Zıt yönlü yörüngeleri ve her ay yörünge aracının kendi yörüngesinde hareket etme hızı nedeniyle (yaklaşık 7.200 mil veya saatte 1.500 kilometre olarak tahmin ediliyor), Danori uzun görünüyordu ve bu da onu gerçek boyutunun on katına yakın gösteriyordu. Dar açılı LRO kameranın kullandığı yalnızca 0,338 ms'lik kısa pozlama süresine rağmen boyut.

Maryland'deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde bulunan LRO operasyon ekibine göre, LRO ile Danori arasındaki yüksek seyahat hızları, NASA ekibinin Güney Kore uzay aracının görüntülerini yakalayabilmesi için mükemmel zamanlamanın gerekli olduğu anlamına geliyordu.

READ  Mars'taki gizemli bir delik, insanlı bir görev sırasında insanlara ev sahipliği yapabilir
Ay keşif aracıAy keşif aracı
KPLO, NASA'nın Lunar Reconnaissance Orbiter'ı tarafından Mart 2024'te elde edilen görüntülerde gerçek boyutunun 10 katına yakın görünüyor (Resim kaynağı: NASA/Goddard/Arizona Eyalet Üniversitesi).

NASA'nın mart ayında elde ettiği görüntüler, bu uzay araçlarından birinin diğerinin görüntülerini ilk kez elde etmesi değil. Geçen Nisan ayında KPLO, NASA'nın Güney Kore yörünge misyonu için sağladığı ShadowCam kamerasını kullanarak LRO'nun görüntülerini başarıyla elde etti.

LROLRO
NASA'nın LRO'su, Nisan 2023'te KPLO'dan görüldüğü haliyle (Kaynak: NASA/KARI/Arizona State University).

Danori, bir çift güneş paneli kanadı ve parabolik antenden oluşan geleneksel bir kutu şekline sahip ve yörüngesel manevralar gerçekleştirmesine yardımcı olan dört adet 30N'lik itici ve ilave dört adet 5N'lik durum kontrol iticisi içeren tek bir itiş sistemine güveniyor.

Yalnızca bir yıl çalışacak şekilde tasarlanmış olmasına rağmen, KPLO'nun, LRO gibi, yörüngede daha aşağı bir konuma inerek ay yüzeyinden yalnızca 70 km yüksekte yer aldığı uzatılmış bir aşamaya girmesi mümkündür.


UAP raporuUAP raporuLRO ve KPLO'ya ek olarak en az on tane daha var Şu anda Ay'ın yörüngesinde olduğu bilinen nesnelerBunlardan bazıları artık yok.

Hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz KPLO'nun misyonu burada. Bu arada, LRO'nun ay yüzeyi hakkında devam eden değerli görüntü ve veri koleksiyonu hakkında ek ayrıntılar bulunabilir. NASA'nın Ay Keşif Yörünge Aracı'nın resmi sayfası.

Micah Hanks, The Debrief'in baş editörü ve kurucu ortağıdır. Kendisine şu adresten e-posta yoluyla ulaşılabilir: [email protected]. Çalışmalarını takip edin micahhanks.com Ve onuncuda: @mikahanks.