Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

900.000 yıl önce nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan insan ataları: ScienceAlert

900.000 yıl önce nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan insan ataları: ScienceAlert

Yaklaşık bir milyon yıl önce, felaket niteliğinde bir olay neredeyse insanlığın atalarını yok etti.

3.154 modern insandan elde edilen genomik veriler, yaklaşık 900.000 yıl önce popülasyonun yaklaşık 100.000’den yalnızca 1.280 üreyen bireye düştüğünü gösteriyor. Bu, 117.000 yıl süren %98,7’lik şaşırtıcı bir nüfus düşüşünü temsil ediyor ve insanlığın yok olmasına yol açabilirdi.

Bugün bu kadar kalabalık bir şekilde burada olmamız durumun böyle olmadığının kanıtıdır. Ancak Çin Bilimler Akademisi’nden genetikçiler Haiping Li ve Çin’deki Doğu Çin Normal Üniversitesi’nden Yi-Hsuan Pan’ın liderliğindeki bir ekibe göre bulgular, Pleistosen insan fosili kayıtlarındaki ilginç bir boşluğu açıklayabilir.

“Afrika ve Avrasya fosil kayıtlarındaki boşluk, tarihsel açıdan erken Taş Devri’ndeki bu darboğazla açıklanabilir.” Antropolog Giorgio Manzi diyor ki İtalya’daki Roma Sapienza Üniversitesi. “Bu, fosil kanıtlarının önemli ölçüde kaybolduğu önerilen bu zaman dilimine denk geliyor.”

Yeni keşfedilen darboğazı açıklayan bir diyagram. (Bilimler)

Nüfus darboğazlarıBilindiği gibi grup sayılarında önemli azalmalar nadir değildir. Bir tür savaş, kıtlık veya iklim krizi gibi bir olayla yok edildiğinde, genetik çeşitlilikte ortaya çıkan düşüşün izleri hayatta kalanların torunları üzerinden takip edilebilir. Bu şekilde, daha yakın bir zamanda, yaklaşık 7.000 yıl önce Kuzey Yarımküre’de de bir insan nüfusu darboğazı olduğunu biliyoruz.

Ancak zamanda ne kadar geriye gitmek isterseniz anlamlı bir sinyal almak o kadar zorlaşır.

Bu son analiz için araştırma ekibi, tipik olarak bu geçmiş olayları çözmeye çalışırken ortaya çıkan sayısal hataların birikmesini önlemek amacıyla hızlı nano-zaman birleşimi (FitCoal) adı verilen yeni bir yöntem geliştirdi.

Gen soylarının zaman içinde nasıl değiştiğini incelemek amacıyla dünyanın dört bir yanından 10 Afrikalı ve 40 Afrikalı olmayan popülasyondan 3.154 kişiden alınan genomik verileri analiz etmek için FitCoal’u kullandılar. Elde edilen sonuçlar, yaklaşık 930.000 ile 813.000 yıl önce arasında büyük bir nüfus darboğazı olduğunu gösterdi; bu da mevcut genetik çeşitliliğin yüzde 65,85’e kadar kaybolduğunu gösteriyor.

READ  140.000 galaksiden oluşan bir nüfus sayımı, yıldızları hakkında şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı

Darboğazın nedenleri açısından, katkıda bulunan faktörlerden hiçbir zaman %100 emin olamayacağız, ancak o sırada meydana gelen ve rol oynayabilecek önemli bir olay vardı: Orta Pleistosen geçiş dönemiDünyadaki buzullaşma döngülerinin çarpıcı biçimde değiştiği dönem.

İklimsel rahatsızlıklar, o dönemde hayatta kalmaya çalışan insan grupları için elverişsiz koşullar yaratmış, kıtlık ve çatışmalara yol açarak nüfus sayılarını daha da azaltmış olabilir.

“Yeni keşif insan evriminde yeni bir alan açıyor çünkü birçok soruyu gündeme getiriyor.” Pan diyor“Bu bireylerin nerede yaşadıkları, yıkıcı iklim değişikliklerinin üstesinden nasıl geldikleri ve bir darboğaz sırasında doğal seçilimin insan beyninin evrimini hızlandırıp hızlandırmadığı gibi.”

Bu darboğaz, insan genomunun başka bir ilginç özelliğine katkıda bulunmuş gibi görünüyor: iki kromozomun birleşerek oluşması Kromozom 2.

İnsanlarda 23 çift kromozom vardır; Diğer her Şey İnsanlar Büyük maymunlardan oluşan bugün hayatta olanların sayısı 24’tür. 2. kromozomun oluşumu karmaşık bir süreç gibi görünmektedir. Türleşme olayı Bu da insanları farklı bir evrim yoluna teşvik etti.

“Bu sonuçlar sadece başlangıç.” Bana söylüyor. “Bu bilginin gelecekteki hedefleri, Erken Pleistosen’den Orta Pleistosen’e kadar olan bu geçiş döneminde insan evriminin daha eksiksiz bir resmini çizmek ve bu da ilk insanların kökeni ve evrimi olan gizemi çözmeye devam edecek.”

Araştırma şu tarihte yayınlandı: Bilimler.