Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Çin’in çip endüstrisini kapsamlı yeni ihracat kurallarıyla engellemeyi hedefliyor

ABD, Çin'in çip endüstrisini kapsamlı yeni ihracat kurallarıyla engellemeyi hedefliyor

(Reuters) – Cuma günü Biden yönetimi, Çin’i dünyanın herhangi bir yerinde ABD ekipmanlarıyla yapılan bazı yarı iletken yongalardan izole etmek için bir önlem de dahil olmak üzere kapsamlı bir dizi ihracat kontrolü yayınladı ve Pekin’deki teknolojiyi yavaşlatma çabasıyla erişimlerini önemli ölçüde genişletti. ve askeri ilerleme.

Bazıları hemen yürürlüğe giren kurallar, bu yılın başlarında büyük alet üreticileri KLA Corp.’a mektuplarla gönderilen kısıtlamalara dayanıyor. (KLAC.O)Lamm Araştırma Şirketi (LRCX.O) Ve Uygulamalı Malzemeler Şirketi (AMAT.O)Çin’de gelişmiş mantık çipleri üreten tamamına sahip olunan fabrikalara ekipman sevkiyatını etkili bir şekilde durdurmalarını gerektiriyor.

Önlemler dizisi, 1990’lardan bu yana ABD’nin Çin’e teknoloji sevkiyatına yönelik politikasındaki en büyük kayma anlamına gelebilir. Etkili olursa, Çin’in önde gelen fabrikalarından ve çip tasarımcılarından bazılarının desteğini kesmeye ABD teknolojisini kullanan ABD’li ve yabancı şirketleri zorlayarak Çin’in çip endüstrisini engelleyebilir.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Washington DC merkezli bir düşünce kuruluşu olan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde (CSIS) teknoloji ve siber güvenlik uzmanı olan Jim Lewis, bu durumun Çin’i yıllar geriye götüreceğini ve politikaların yüksek seviyeli katı düzenlemelere geri döndüğünü söyledi. soğuk Savaş.

“Çin çip endüstrisinden vazgeçmeyecek… ama bu onu gerçekten yavaşlatacak.”

Kuralları gözden geçirmek için Perşembe günü gazetecilere brifing veren üst düzey hükümet yetkilileri, önlemlerin çoğunun yabancı şirketlerin Çin’e gelişmiş çipler satmasını önlemeyi veya Çinli şirketlere kendi gelişmiş çiplerini yapmaları için araçlar sağlamayı amaçladığını söyledi. Ancak müttefik ülkelerin benzer önlemleri uygulayacağına dair hiçbir söze inanmadıklarını ve bu ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini kabul ettiler.

Yetkililerden biri, “Başka ülkelerin bize katılmaması halinde uyguladığımız tek taraflı kontrollerin zamanla etkinliğini kaybedeceğinin farkındayız” dedi. “Yabancı rakipler benzer kontrollere tabi değilse, ABD teknoloji liderliğine zarar verme riskiyle karşı karşıyayız.”

READ  BMW'nin yeni renk değiştiren konsept otomobili i Vision Dee'ye göz atın

ABD makamlarının Çin’e Amerikan yapımı cips ihracatını kontrol etme yönündeki genişlemesi, sözde doğrudan yabancı ürün tabanının genişlemesine dayanmaktadır. Daha önce, ABD hükümetine Çin telekom devi Huawei Technologies Co Ltd’ye (HWT.UL) denizaşırı üretilen çiplerin ihracatını kontrol etme yetkisi vermek ve daha sonra Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Rusya’ya yarı iletken akışını durdurmak için genişletildi.

Cuma günü, Biden yönetimi, Pekin’in Uygur azınlık grubunu bastırmasına yardım ettikleri iddiaları üzerine 2019 yılında varlık listesine eklenen Çin’in IFLYTEK, Dahua Technology ve Megvii Technology şirketlerine genişletilmiş kısıtlamaları uyguladı.

Cuma günü yayınlanan kurallar, Çin süper bilgi işlem sistemlerinde kullanılmak üzere çok çeşitli çiplerin sevkiyatını da yasaklıyor. Kurallar, bir süper bilgisayarı, 6.400 fit karelik bir taban alanında 100 petaflop’tan fazla bilgi işlem gücüne sahip herhangi bir sistem olarak tanımlıyor; bu, iki endüstri kaynağının Çinli teknoloji devlerinin bazı ticari veri merkezlerine de bulaşabileceğini söylediği bir tanım.

Amerikan Girişim Enstitüsü’nde savunma politikası uzmanı olan Eric Sayers, hareketin Biden yönetiminin sadece eşit bir oyun alanı aramak yerine Çin ilerlemelerini kontrol altına alma yönündeki yeni girişimini yansıttığını söyledi.

“Üssün kapsamı ve potansiyel etkiler kesinlikle şaşırtıcı, ancak şeytan elbette uygulama detaylarında olacak” diye ekledi.

Yonga üreticilerini temsil eden Yarı İletken Endüstrisi Derneği, düzenlemeleri incelediğini söyledi ve ABD’yi “oyun alanını düzleştirmeye yardımcı olmak için kuralları hedeflenen bir şekilde ve uluslararası ortaklarla işbirliği içinde uygulamaya” çağırdı.

Cuma günü erken saatlerde ABD, Çin’in en büyük bellek yongası üreticisi YMTC’yi ve diğer 30 Çinli kuruluşu ABD’li yetkililerin inceleyemediği şirketler listesine ekleyerek Pekin ile gerilimi tırmandırdı ve uzun süredir Biden yönetimini rahatsız eden bir şirketi hedef aldı. Devamını oku

READ  Twitter, Meksika pizzasının ikinci ölümünde Taco Bell'i aydınlattı

“Denetlenmeyen liste”, daha katı ekonomik kara listelere potansiyel bir giriş niteliğindedir, ancak ABD teftiş kurallarına uyan şirketler listeden çıkarılabilir. Cuma günü, ABD’li yetkililer, Çin’in AstraZeneca Plc için bileşenler üreten Wuxi Biologics birimi de dahil olmak üzere bu tür dokuz şirketi kaldırdı. (AZN.L) Kovid19 aşısı.

Yeni düzenlemeler ayrıca ABD ekipmanlarının Çinli bellek yongası üreticilerine ihracatını ciddi şekilde kısıtlayacak ve Nvidia Corp’a gönderilen mesajları resmileştirecek. (NVDA.O) ve Advanced Micro Devices Inc (AMD) (AMD.O) Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin nükleer silahlar ve diğer askeri teknolojiler geliştirmek için güvendiği süper bilgisayar sistemlerinde kullanılan çiplerin Çin’e sevkiyatını kısıtlayın.

Reuters, Çin’de faaliyet gösteren yabancı şirketler için bir gecikme ve KLA, Lam, Applied Materials, Nvidia ve AMD teknolojilerinin Çin’e sevkiyatı üzerindeki kısıtlamaları genişletme hamleleri de dahil olmak üzere bellek yongası üreticilerine yönelik yeni kısıtlamaların önemli ayrıntılarını bildiren ilk kişi oldu. Devamını oku Devamını oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

San Francisco’da Stephen Niles ve New York’ta Karen Freefield tarafından Raporlama Washington’da David Shepardson tarafından ek raporlama Alexandra Alper, Chris Sanders, Matthew Lewis ve Richard Chang tarafından

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.