Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Danimarka ve Hollanda’dan Ukrayna’ya F-16 göndermeyi kabul etti

ABD, Danimarka ve Hollanda’dan Ukrayna’ya F-16 göndermeyi kabul etti

Hollanda Hava Kuvvetleri F-16 savaş uçakları, NATO hava polisinin ittifakın kuzey ve kuzeydoğu bölgesindeki müttefik hava sahasını nasıl koruduğunu göstermek için bir medya gününde uçuyor, 4 Temmuz 2023. (Reuters) / Piroschka van de Wouw / Dosya Fotoğrafı Lisans haklarının alınması

ABD’li bir yetkili Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Rus işgalcilere karşı savunma amacıyla Danimarka ve Hollanda’dan Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları göndermeyi kabul ettiğini söyledi.

Ukrayna, Rus hava üstünlüğüne karşı koymasına yardımcı olmak için aktif olarak ABD yapımı F-16 savaş uçakları aradı.

Yetkili, Washington’un Danimarka ve Hollanda’ya, ABD’nin pilotlar eğitildiğinde F-16’ları Ukrayna’ya transfer etme taleplerinin onaylanmasını hızlandıracağına dair resmi güvence verdiğini söyledi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, eskiden Twitter olarak bilinen X mesajlaşma platformu aracılığıyla, “Washington’un Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları göndermenin yolunu açma kararını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

Şimdi konuyu Avrupalı ​​ortaklarımızla daha ayrıntılı olarak tartışacağız” dedi.

Danimarka ayrıca, jetlerin Ukrayna’ya tedarik edilmesinin şimdi görüşüleceğini söyledi.

Danimarka Savunma Bakanı Jakob Elliman Jensen şunları söyledi: “Hükümet birkaç kez eğitimden sonraki doğal adımın bağış olduğunu söyledi. Bunu yakın müttefiklerimizle tartışıyoruz ve yakında bu konuda daha gerçekçi olabileceğimizi umuyorum. ” Cuma günü Ritzau haber ajansı.

11 ülkeden oluşan bir koalisyon, bu ay Danimarka’da Ukraynalı pilotları F-16 savaş uçaklarını uçurmak üzere eğitmeye başlayacaktı. Danimarka’nın savunma bakanı vekili Trols Poulsen, Temmuz ayında ülkesinin 2024’ün başlarında tatbikatlardan “sonuç” almayı umduğunu söyledi.

NATO üyeleri Danimarka ve Hollanda, pilotları ve destek personelini eğitmek, uçakların bakımını yapmak ve sonunda Ukrayna’nın Rusya ile savaşında kullanmak üzere F-16’lar edinmesini sağlamak için uluslararası bir çabaya öncülük ediyor.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte Mayıs ayında yaptığı açıklamada, Hollanda’nın şu anda silahlı kuvvetlerinden savaş jetlerini aşamalı olarak kaldırdığı için Ukrayna’ya F-16 tedarik etmeyi ciddi şekilde düşündüğünü söyledi.

READ  Lübnan Hizbullah müttefikleri parlamento çoğunluğunu kaybedebilir

Hollanda Savunma Bakanlığı’nın rakamlarına göre, Hollanda’nın şu anda 2024 ortasına kadar aşamalı olarak kullanımdan kaldırılacak 24 F-16’sı var.

ABD’li yetkili, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Danimarkalı ve Hollandalı mevkidaşlarına taleplerin onaylanacağına dair güvence veren mesajlar gönderdiğini söyledi.

Blinken, yetkililere yazdığı mektupta, “ABD’nin hem F-16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya nakline hem de Ukraynalı pilotların nitelikli F-16 eğitmenleri tarafından eğitilmesine tam desteğini ifade etmek için yazıyorum.” Reuters bunun bir kopyasını gördü.

Blinken, “Ukrayna’nın Rusya’nın devam eden saldırganlığına ve egemenliğini ihlal etmesine karşı kendini savunabilmesi önemini koruyor” dedi.

Başvuruların onaylanmasının Ukrayna’nın “ilk pilot grubu eğitimlerini tamamladıktan sonra yeni yeteneklerinden tam olarak yararlanmasına” izin vereceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Mayıs ayında Ukraynalı pilotların F-16’larla ilgili eğitim programlarını onayladı. Danimarka’daki eğitime ek olarak, Romanya’da bir eğitim merkezi kurulacaktı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuriy Ihnat Çarşamba günü geç saatlerde Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte, Kiev’in önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında ABD yapımı F-16 savaş uçaklarını kullanamayacağını söyledi.

ABD’li yetkililer özel olarak, Rus hava savunma sistemleri ve Ukrayna üzerindeki ihtilaflı hava durumu göz önüne alındığında, F-16’ların Ukrayna’ya mevcut karşı saldırısında pek yardımcı olmayacağını ve geldiklerinde oyunun kurallarını değiştirmeyeceğini söylediler.

F-16, Lockheed Martin (LMT.N) tarafından üretilmiştir.

Steve Holland’ın raporu, Kopenhag’dan Idris Ali, Bart Meijer ve Louise Rasmussen’in ek raporu; Kurgu: Cynthia Osterman ve Toby Chopra

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Ulusal Güvenlik Muhabiri, Washington D.C.’deki Pentagon’a odaklanıyor. ABD askeri faaliyetleri ve dünya çapındaki operasyonları ve bunların etkileri hakkında haber yapıyor. Irak, Afganistan ve Orta Doğu, Asya ve Avrupa’nın çoğu dahil olmak üzere iki düzineden fazla ülkeden haber yaptı. Karaçi, Pakistan’dan.

READ  Papa gizli bir barış misyonundan ve Ukraynalı çocuklara yardımdan bahsediyor