Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yellowknife sakinleri kaçıyor ve batı Kanada’daki orman yangınları yeni tahliyelere yol açıyor

Yellowknife sakinleri kaçıyor ve batı Kanada’daki orman yangınları yeni tahliyelere yol açıyor
  • 20’den fazla tahliye uçuşunun Cuma günü Yellowknife’tan kalkması muhtemel
  • Yangınların Cumartesi günü Yellowknife banliyölerine ulaşması bekleniyor.
  • Yeni yangınlar Britanya Kolumbiyası, Kelowna’da tahliye emirlerine neden oldu

YELLOWKNIF, NWT/EDMONTON, 18 Ağustos (Reuters) – Kanada’nın kuzeyindeki Yellowknife şehrinin sakinleri, Cuma günü çıkan bir yangın çıkışlarını engellemeden önce kasabadan dışarı çıktı. . .

Vancouver’ın 300 kilometre (180 mil) doğusunda, yaklaşık 150.000 nüfuslu bir şehir olan Kelowna’da Cuma günü erken saatlerde olağanüstü hal ilan edildi. Pacific County, önümüzdeki 24 ila 48 saatin en zoru olabileceğini söyledi.

Salı gününden beri yanan bir orman yangını Okanagan Gölü’ne sıçradı ve Kelowna’nın bazı bölgelerine yayıldı.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Tahliye uyarısı altındaki sakinlere her an evlerini terk etmeye hazır olmaları tavsiye ediliyor” denildi. Yetkililer, 2.400’den fazla mülkün boşaltıldığını söyledi.

Yangınların genişliği ve yaşam ile arazideki aksamalar, ülke genelinde yanan 1.000’den fazla aktif yangınla Kanada’nın bu yılki en kötü orman yangını sezonunun yoğunluğunun altını çiziyor.

Mike Westwick, yaklaşık 885 mil (1.425 km) kuzeydoğuda, Kuzeybatı Bölgesi’nin başkenti Yellowknife’ı tehdit eden orman yangınının Perşembe günü çok az ilerleme kaydettiğini, ancak değişen rüzgarların banliyölere hafta sonuna kadar ulaşabileceği anlamına geldiğini söyledi. Yangın bilgi memuru.

Cuma günü erken saatlerde Canadian Broadcasting Corporation’a (CBC) verdiği demeçte, “Önümüzdeki iki gün çok önemli ve sezonun en zorlu mücadelelerinden bazıları olacak.”

Westwick, “Bunu yavaşlatmak için elimizdeki her şeyi koyacağız. Üzerine uçaklar fırlatacağız ve güvenli olduğunda, insanlara saldıracağız” dedi.

Yangın, şehrin yaklaşık 15 kilometre (9 mil) kuzeybatısında yer alıyor, ancak değişken rüzgarların yangını daha da yakınlaştırması bekleniyor. Şehrin dışındaki tek otoyol her iki taraftan alev aldı, ancak açık kaldı.

Yellowknife’tan ayrılırken, dumanlar içinde araba kullanıyorsunuz,” dedi, yakınlardaki Alberta’dan şehri ziyaret eden Brent Saulnier. “Yolun her iki tarafı da yanıyor… Çok gerçeküstü bir deneyim.”

READ  İsrail ile Gazze Arasındaki Savaş: Canlı Güncellemeler - The New York Times

Tahliye için son tarih yerel saatle öğlen (1800 GMT) olarak belirlenen birçok kişi hala yaklaşık 20.000 kişi şehri terk etmek zorunda.

Yellowknife Belediye Başkanı Rebecca Alte, CBC ile yaptığı bir röportajda, “Öğlen bitiş tarihi, otoyolun öğlen kapanacağı anlamına gelmez” dedi. “İnsanları gerçekten olabildiğince çabuk gitmeye teşvik ediyoruz. Otoyol güvenli olduğu sürece açık kalmaya devam edecek.”

Altı, verilen tarihten sonra da seferlerin devam edeceğini söyledi.

“Sakinlerin gerçekten şimdi gitmeleri gerekiyor çünkü herkes yangının belediyeye yaklaştığını biliyor” dedi ve hafta sonuna kadar gelebilirler.

Yetkililer, Perşembe günü yaklaşık 10 tahliye uçağının yaklaşık 1.500 kişiyi Yellowknife’tan çıkardığını ve Cuma günü yaklaşık 22 uçuş planlandığını söyledi. Kanada ordusu Perşembe günü 79 kişi uçurdu ve Cuma günü daha fazla uçuş yaptı.

Görünüşe göre Kuzeybatı Toprakları’ndaki 46.000 kişilik toplam nüfusun yaklaşık %65’i tahliye edilecek.

Ulaştırma Bakanı Pablo Rodriguez Cuma günü, Facebook’un Meta Platformunun yerel medyayla gelir paylaşımını gerektiren bir yasa nedeniyle federal hükümetle yaşanan bir anlaşmazlığın ortasında yangınlarla ilgili hayati haberleri engellediği yönündeki şikayetlere yanıt olarak Meta’yı haber paylaşımına izin vermeye çağırdı.

Westwick, itfaiye ekiplerinin yangın molası vermek için bitki örtüsünü kestiğini, yağmurlama sistemleri kurduğunu ve daha büyük yangın yaklaşmadan önce yakıttan kurtulmak için kundaklama yaptığını söyledi.

kuraklık koşulları

Uzmanlar, iklim değişikliğinin orman yangınları sorununu şiddetlendirdiğini söylüyor. Yetkililer, kuraklık ve yüksek sıcaklıkların bu yılki yangınların sayısına ve yoğunluğuna katkıda bulunan bir faktör olduğunu söylüyor. Kanada’nın çoğu anormal derecede kuru koşullar yaşadı.

READ  Fukuşima yakınlarındaki büyük depremin ardından tsunami uyarısı iptal edildi

Edmonton’un kuzey eteklerindeki Grande Prairie ve St. Albert’te tahliye edilenlerin sayısı arttıkça, her iki şehir de merkezlerinin tam kapasiteye ulaştığını duyurdu ve tahliye edilen tüm kişileri bölgenin başkenti Edmonton’un güneyindeki Leduc’taki yeni bir merkeze yönlendirdi.

Bunların arasında High River Kasabasından Gore ailesi de vardı.

Kamp yaparken telefonlarına bir uyarı aldıklarında aile, 13 yaşındaki oğulları Liam’ın komşu Yukon Bölgesi’ndeki bir eğitim gezisinden dönerken nereye ineceğinden emin olamadı.

Aile Alberta’ya doğru yola çıkarken, Paula Gore için en önemli şey ailesiydi.

“Aklımda olan tek şey, çocuklarım ve köpeklerim olduğu ve oradan çıkmak için birbirimize sahip olduğumuzdu. O sırada gerçekten düşünebileceğiniz tek şey bu” dedi.

Dan Whitcomb ve Timon Johnson tarafından ek raporlama. David Leungren, Ismail Shakil ve Steve Scherer’in Ottawa’daki ek raporları; Denny Thomas, David Leungren ve Steve Scherer tarafından yazılan; Kurgu: Sharon Singleton, Chizu Nomiyama, Jonathan Otis ve Josie Kao

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar