Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD elçisi, Çin’in zorlukları arasında NATO-Asya ilişkilerinde ‘bağımlı bir değişim’ görüyor

ABD elçisi, Çin'in zorlukları arasında NATO-Asya ilişkilerinde 'bağımlı bir değişim' görüyor

Hyonhee Shin tarafından

SEUL (Reuters) – Üst düzey bir ABD’li diplomat Reuters’e verdiği demeçte, dört Asya-Pasifik liderinin bir NATO zirvesine katılımının, Washington’un Çin ile daha iyi yüzleşmek için genişletmeye çalıştığı transatlantik ABD güvenlik ortaklığında “sonuç olarak bir değişimi” yansıttığını söyledi.

Sekreter Anthony Blinken’in kıdemli politika danışmanı olarak görev yapan ABD Dışişleri Bakanlığı danışmanı Derek Chollet, Seul’deki bir röportajda, Güney Kore-NATO işbirliği için “büyük potansiyel” gördüğünü ve Ukrayna’ya yardım etmeye yönelik küresel çabalar da dahil olmak üzere geçmişteki değişimleri temel aldığını söyledi. ve Avrupa ülkeleri Asya’daki RIMPAC askeri tatbikatlarına katılın.

Chollet, “On yılda gördüğümüz en önemli dönüşümlerden birinin, transatlantik ortaklarımız ile Hint Okyanusu’ndaki ortaklarımız arasında büyüyen ilişki olduğunu düşünüyorum” dedi.

Geçen ay Yoon Seok-yeol, Kuzey Kore’nin gelişen nükleer tehditleri karşısında daha büyük bir küresel rol oynamak ve Avrupa ortaklıkları kurmak istediği için İspanya’daki bir NATO zirvesine katılan ilk Güney Kore başkanı oldu.

Yun’un ve Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda liderlerinin katılımının yanı sıra Çin’i ilk kez bir endişe kaynağı olarak gösteren yeni kabul edilen bir NATO strateji konsepti “gerçekten tarihi” ve “olabilecek bir şeyin başlangıcıydı”. çok yakın bir ortaklık,” dedi Chollet.

“On yıl önce Avrupalı ​​müttefiklerle Hint-Pasifik’in önemi hakkında konuşmaya çalıştığımı ve onları bu kadar dikkat çekebilmelerini sağlamakta zorlandığımı çok iyi hatırlıyorum. Bu temelden değişti” dedi.

“Çin’e yaklaşımımızın temeli veya ilkesi…ortaklar ve müttefiklerle uyum içinde olmak.”

Scholet ayrıca, savaş tarihindeki farklılıklar nedeniyle Seul ve Tokyo arasındaki gergin ilişkilere rağmen ABD, Güney Kore ve Japonya arasında daha güçlü üçlü güvenlik işbirliğini umuyordu.

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin ölümünün “korkunç bir trajedi” ve “korkunç bir cinayet” olduğunu, ancak Hint Okyanusu bölgesi için mirası ve vizyonunun üçlü çabayı daha da canlandırmak için bir fırsat sağlayabileceğini söyledi.

READ  Tropikal Siklon Asani, ülke genelinde başka bir acımasız sıcak dalgası devam ederken doğu Hindistan'ı tehdit ediyor

Schullet, “İster askeri tatbikatlar, isterse küresel sağlık gibi konularda işbirliği olsun, birlikte yapabileceğimiz çok şey var.” Dedi.

“İki ülke arasında güçlü ilişkilere sahip olmanın bizim ve Japonya ile Kore’nin çıkarına olduğuna kuvvetle inanıyoruz.”

(Hyunhye Shin’in anlatımı; Simon Cameron Moore’un kurgusu)