Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir BM raporu, insanların hayatta kalmak için doğaya olduğu kadar kâra da değer vermesi gerektiği sonucuna varıyor. çevre

Önde gelen 82 bilim insanı tarafından dört yıllık bir değerlendirme, doğanın insanlara sağladığı tüm faydaları hesaba katmanın ve “iyi bir yaşam kalitesi”ne sahip olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlamanın, Dünya’da sürdürülebilir bir şekilde yaşamanın anahtarı olduğunu buldu.

Bir Birleşmiş Milletler raporuna göre, kısa vadeli kârlara ve ekonomik büyümeye pazara dayalı bir odaklanma, doğanın daha geniş faydalarının göz ardı edildiği ve insanların refahını azaltan ve iklim ve doğa krizlerine katkıda bulunan kötü kararlara yol açtığı anlamına geliyor. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için, niteliksel yaklaşımlar karar verme sürecine entegre edilmelidir.

Bu, hükümetin bilim politikası platformu raporuna göre, doğanın insanlara getirdiği manevi, kültürel ve duygusal değerlerin uygun bir şekilde takdir edilmesi anlamına geliyor. biyoçeşitlilik ve ekosistem hizmetleri (ipbes). Değerlendirme, bilimsel makaleler ve orijinal ve yerel bilgi kaynakları dahil olmak üzere 13.000’den fazla referans içerir. Bu, sosyal bilimler, ekonomi ve beşeri bilimlerdeki uzmanlarla işbirliği içinde yapıldı.

Rapor, Dasgupta’nın gezegenin yerine yerleştirildiğini tespit eden bir incelemesine dayanıyor. ‘Aşırı tehlike’ Ekonominin doğanın gerçek değerini hesaba katmadaki başarısızlığı. Rapor, küresel bakış açılarını ve çeşitli bilgi sistemlerini entegre etmenin daha sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı olacağını söylüyor.

Farklı değerler ve doğa değerlendirmesine ilişkin değerlendirmeye eş başkanlık eden Bask İklim Değişikliği Merkezi’nden Profesör Unai Pasquale şunları söyledi: ve biz diyoruz ki: ‘Hayır, bu iyi bir bilim değil. “Bir çok sosyal bilimler, beşeri bilimler ve bize bir şeylerin nasıl yapılacağını da söyleyebilecek diğer bilgi sistemleri var.”

İnceleme, dikkate alınması gereken dört genel bakış açısını vurgulamaktadır; bize yiyecek ve maddi mal gibi ihtiyaçlarımızı sağlama yeteneğini ifade eden “doğa ile yaşamak”; İnsan dışı yaşamın gelişme hakkı olan “Doğayla Yaşamak”; İnsanların bir yer ve kimlik duygusu edinme hakkını ifade eden “doğada yaşamak” ve son olarak, dünyayı insanın manevi bir parçası olarak ele alan “doğa olarak yaşamak”.

READ  Blinken, Suudi Arabistan ve BAE'nin Biden yönetimine güvenmediğine dair haberleri görmezden geliyor

Aberystwyth University Business School’dan Profesör Mike Christie, “Değerlendirme çalışmalarının üretebileceği bilgilerin türü ve kalitesi, büyük ölçüde değerlendirmenin nasıl tasarlandığına ve uygulandığına, neden ve kim tarafından bağlıdır” diyor. Bu, kararlarda doğanın kimlerin ve hangi değerlerinin tanınacağını ve bu kararların yararlarının ve yüklerinin ne kadar adil bir şekilde dağıtıldığını etkiler. “

Kararlarda doğanın değerini vurgulamanın 50 farklı yolu ve yaklaşımı var, ancak araştırmacılar, paydaşların doğaya değer verme biçiminin çalışmaların yalnızca %2’sinde dikkate alındığını buldu. Yazarlar, ileriye dönük olarak, doğanın değerlerini vurgulamak için kullanılabilecek birçok araç olduğunu ve uygulanması gerektiğini söylüyor. Çalışmanın bir yolu, belirli bir halkın sosyolojisini yansıtan ve onlara değerlerini, ilgi alanlarını ve kavramlarını tartışma fırsatı veren vatandaş toplantılarını kullanmaktır. Bu, birçok ülkede ulusal düzeyde gerçekleşir.

Başarılı bir örnek, bir dosyanın nasıl Kanada Nükleer Atık Yönetimi Organizasyonu Aborjin perspektiflerini, törenlere katılan ve araziyi birlikte “deneyimleyen” karar vericileri içeren planlamaya dahil etti. Hindistan hükümetinin bana yaklaşmaması son kararıydı. Nyamgiri Dağı Dongaria Kundeh halkları için kutsaldır. Alanın nadir türler için gerçek değeri ve yerli nüfus için kültürel ve manevi değeri, madencilikten elde edilen finansal kazançtan daha değerli olarak görülüyordu.

Değerlendirmeye eş başkanlık eden Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nden Profesör Patricia Palvanera, arazi iddialarını ihmal ettikleri için çevre liderlerini öldürmek gibi diğer değerleri dikkate almamanın sonuçları olduğunu söylüyor. “Kanıtlar gösteriyor ki, yerel değerler baştan dikkate alınırsa, insanlar kendilerini projenin bir parçası hissedecekler ve üzerinde anlaşmaya varılan şeylere daha fazla bağlı kalacaklar… Bu, ‘kalkınma’ ve ‘iyi yaşam kalitesi’nin yeniden tanımlanmasını gerektiriyor. ve insanların birbirleriyle ve doğal dünyayla nasıl başa çıktıklarının çeşitli yollarını tanımak” diyor.

Ücretsiz günlük bültenimiz olan ilk baskıya abone olun – hafta içi her sabah saat 07:00 GMT’de

Değerlendirme, Almanya’nın Bonn kentindeki 139 ülkenin temsilcileri tarafından onaylandı. Pascual, “Bu raporu onaylayan delegeler, bunun bir oyun değiştirici olduğunu söylüyor” diyor. “Doğayı çok dar bir anlamda anlama yolundan geçtiğimizi ve bu durumun bizi, birbirine bağlı krizlerin olduğu bir gezegende yaşadığımız bu duruma sürüklediğinin farkındalar… [report] Çok güçlü paydaşları ve karar vericileri doğaya nasıl davrandıklarını değiştirmeye ikna etmek için ihtiyaç duyulacak birçok bileşenden biridir.”

IPCC’nin biyoçeşitlilik eşdeğeri olan Ippes, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlere doğanın nasıl korunacağı konusunda bilimsel tavsiyeler sağlamak için oluşturuldu. Geçen hafta bir tane daha yayınladım Bildiri vahşi türlerin dünya nüfusunun yarısını beslediğini, ancak gelecekteki kullanımlarının aşırı sömürü tarafından tehdit edildiğini tespit etti.

CBD’den önce gelir polis 15 Doğanın gelecek on yılını belirleyecek olan Aralık ayında Montreal’de yapılacak ve yazarlar, bulguların sürece değerli bir katkı yapması gerektiğini söylüyorlar. Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Genel Sekreteri Elizabeth Maruma Merema, “Bu amaç için tüm Ippes uzmanlarının çalışmalarını takdir ediyorum ve Sözleşmenin tüm tarafları ve paydaşları tarafından etkin bir şekilde kullanılmasını dört gözle bekliyorum” dedi.