Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD hisse senetleri, Powell’ın faiz oranlarını düşürme umutlarını desteklemesiyle rekor seviyelere yakın istikrara kavuştu

ABD hisse senetleri, Powell’ın faiz oranlarını düşürme umutlarını desteklemesiyle rekor seviyelere yakın istikrara kavuştu

Perşembe günü yatırımcılar, Federal Reserve’ün gelecekteki faiz oranı politikasını şekillendirecek en önemli veri noktalarından biri olan Haziran Tüketici Fiyat Endeksi’ni sindirecekler.

Saat 08:30’da (EST) yayınlanacak olan enflasyon raporunun, Mayıs ayındaki %3,3’lük artıştan yavaşlayarak %3,1’lik bir manşet enflasyon oranı göstermesi bekleniyor. Bu, Ocak ayından bu yana görülen en küçük yıllık artış olacak ve enerji fiyatlarındaki bir başka düşüş de manşet TÜFE üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskıya katkıda bulunabilecek.

Önceki aya göre tüketici fiyatlarının Mayıs ayındaki sabit aylık okumaya göre hafif bir artışla %0,1 oranında artması bekleniyor.

Bu arada, Bloomberg’in verilerine göre, gıda ve gazın daha değişken maliyetlerini hariç tutan “çekirdek” bazda, haziran ayında fiyatların bir yıl öncesine göre %3,4 ve bir önceki aya göre %0,2 artması bekleniyor. .

Bank of America ekonomistleri Stephen Juneau ve Michael Gapen geçen hafta bir notta, “Haziran TÜFE raporunun şüphesiz iyi olan Mayıs raporunun ardından başka bir güven artırıcı olarak hizmet etmesini bekliyoruz” diye yazdılar.

Ekonomistler beklenen rakamların “Mayıs ayı kadar düşük olmadığını ancak Fed için iyi bir rakam olacağını” söyledi.

Perşembe günkü enflasyon verileri, istihdam piyasasındaki yavaşlamanın ardından merkez bankası için kritik bir anda geldi ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın yakın zamanda yaptığı açıklamalar faiz indirimi umutlarını canlı tuttu.

Çarşamba günü Kongre’ye sunduğu altı aylık politika güncellemesini tamamlayacak olan Powell, büyük ölçüde veriye dayalı anlatımına sadık kaldı; son dönemdeki olumlu veriler göz önüne alındığında bu olumlu bir işaret. Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’ne enflasyonun düştüğüne dair kanıtlar olmasına rağmen Fed’in enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediğinden emin olmak için hala daha fazla “iyi veriye” ihtiyacı olduğunu söyledi.

READ  Dow vadeli işlemleri: şahin Fed yeni nihai fiyat gördüğü için borsa satıyor

Artan barınma maliyetleri ve sigorta ve tıbbi bakım gibi temel hizmetler nedeniyle çekirdek enflasyon inatla yüksek kaldı. Bank of America’dan Juno ve Jabin, Mayıs ayında “ikamet dışı hizmetlerin, kısmen araç sigortasındaki hafif düşüşe bağlı olarak aniden gerilediğini” kaydetti.

Ancak ekonomistler, Haziran ayında hizmet fiyatlarının (ve motorlu taşıt sigortasının) artmasını bekliyor, bu da fiyat istikrarı söz konusu olduğunda önümüzde “engebeli” bir yol olduğuna işaret ediyor.

“Hizmet ücreti enflasyonundaki yavaşlama göz önüne alındığında, konut dışı hizmetlerde enflasyonun zaman içinde yavaşlaması bekleniyor; ancak uzun süreli bir deflasyon görmemiz pek olası değil.” uyarısında bulundular.

Daha fazlasını buradan okuyun.