Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AI altyapısındaki patlama sayesinde TSMC’nin satışları beklentileri aştı

AI altyapısındaki patlama sayesinde TSMC’nin satışları beklentileri aştı

(Bloomberg) — Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’nun satış rekoru… İkinci çeyrek, dünya çapında veri merkezlerine yatırımı körükleyen yapay zeka patlamasının da etkisiyle 2022’den bu yana en hızlı temposunu bildirdi.

Bloomberg’den en çok okunanlar

Şirket, Nvidia Corp.’un en gelişmiş çiplerinin tek tedarikçisidir. ve Apple Inc. Haziran ayındaki geliri 207,9 milyar NT$ (6,4 milyar ABD$) oldu. Bu, Haziran’da sona eren çeyrekte %40’lık bir büyümenin 673,5 milyar NT$’a ulaştığı anlamına gelirken, ortalama %35,5’lik bir artış öngörülüyor.

Çarşamba günkü satış rakamı, dünyanın en büyük çip üreticisinin, veri merkezlerine ve yapay zeka ile ilgili cihazlara yapılan yatırım dalgası sayesinde kısa süreliğine 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmasının ardından geldi. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, yapay zekayı destekleyen altyapıyı oluşturmak için Nvidia çipleri gibi donanımları satın almak için yarışıyor. Bu durum, çip üreticisinin karlarını daha da artırmak için 2025’te müşterilerden daha yüksek ücret talep etme potansiyelini gerekçe göstererek Wall Street aracı kurumlarını TSMC için fiyat hedeflerini yükseltmeye yöneltti.

Yapay zeka çiplerine yönelik siparişler, dipten yeni yeni ortaya çıkmaya başlayan zayıf akıllı telefon satışlarının dengelenmesine yardımcı oldu. Apple, Hsinchu merkezli TSMC’nin en büyük müşterisi olmaya devam ediyor.

Tayvan’daki TSMC ve yapay zeka ile ilgili diğer hisseler, ABD ile Çin arasında adadaki jeopolitik gerilimlere ilişkin endişelere rağmen, son 12 ayda gösterge Taiex endeksinin %40’tan fazla yükselmesine yardımcı oldu.

Bloomberg Haberleri ne diyor?

TSMC’nin ikinci çeyrek satışları, gelişmiş CoWoS ambalajına yönelik talebin beklenenden daha güçlü olduğunu gösteriyor. Güçlü satışlar, artan 3nm üretim nedeniyle marj düşüşünün bir kısmını telafi edecek ve daha iyi kar elde edilmesine yardımcı olacak. Kazanç açıklamasının ana odağı, 3nm ve CoWoS paketlerine yönelik güçlü talebin de desteğiyle TSMC’nin fiyat artışlarını ne kadar iyi müzakere edebileceği üzerine olacak.

READ  Vergi sonrası katkılarla 401(k) erteleme limitlerinin üzerinde nasıl tasarruf edilir

—Charles Shum, İş Zekası Analisti

Ancak değerleme, yapay zeka yatırımcılarının favorisi olan Nvidia hakkındaki iyimserliği endişelendiriyor. New Street Research’ten bir analist bu hafta başında hisse senedinin notunu düşürerek “tam değer” olduğunu söyledi. Nvidia hisseleri 2023’teki yaklaşık %240’lık kazancın yanı sıra bu yıl da %165 arttı.

(Analist yorumu eklenir)

Bloomberg Businessweek’ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P