Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD insansız hava araçları Gazze üzerinde rehineleri arıyor

ABD insansız hava araçları Gazze üzerinde rehineleri arıyor

WASHINGTON (Reuters) – İki ABD’li yetkili Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin, Filistin hareketinin 7 Ekim’de İsrail’e saldırması sırasında İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından alınan rehineleri aramak için Gazze Şeridi üzerinde keşif uçakları uçurduğunu söyledi.

İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla konuşan iki ABD’li yetkili, ABD’nin rehinelerin yerini belirleme çabalarına yardımcı olmak için Gazze üzerinde istihbarat toplama insansız hava araçları uçurduğunu söyledi. Bir yetkili, bir haftadan fazla süredir drone uçuşları gerçekleştirdiklerini söyledi.

ABD’li yetkililer, Hamas’ın geniş tünel ağında tutulduklarına inanılan Gazze’de rehin alınan 200’den fazla kişi arasında hâlâ kayıp olan 10 Amerikalının olabileceğini söyledi.

İsrail güçleri Perşembe günü, yer altı tünellerinden yapılan vur-kaç saldırılarına direnen Hamas’a yönelik saldırısında Gazze Şeridi’nin ana şehri olan Gazze Şehri’ni kuşattı.

Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan kent, İslami hareketin liderlik yapısını ortadan kaldırma vaadinde bulunan ve sivillerin güneye kaçmasını isteyen İsrail’in saldırısının odağı haline geldi.

Hamas militanları, İsrail’in 75 yıllık tarihinin en kanlı gününde, 7 Ekim’de İsrail’e sürpriz bir saldırı düzenleyerek İsrailli yetkililere göre çoğu sivil 1.400 kişiyi öldürdü.

Gazze sağlık otoritelerine göre, İsrail’in 2,3 milyon nüfuslu küçük Filistin yerleşim bölgesine yönelik misilleme amaçlı bombalaması ve kara saldırısı en az 9.061 kişiyi öldürdü.

(Phil Stewart ve Idris Ali tarafından rapor edilmiştir – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Düzenleyen: Michael Perry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar
READ  Linda Thomas Greenfield: ABD'nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi Rusya'nın Ukrayna'daki eylemlerinin 'savaş suçları oluşturduğunu' söyledi