Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, İran saldırısının yakın olduğu inancı ve Gazze savaşının yayılabileceği korkusuyla İsrail'e seyahat uyarısı yaptı.

ABD, İran saldırısının yakın olduğu inancı ve Gazze savaşının yayılabileceği korkusuyla İsrail'e seyahat uyarısı yaptı.

Tel Aviv – İsrail, Amerikalı yetkililerin birkaç saat içinde gerçekleşebileceğine inandığı en kötü senaryolara hazırlanıyor. İran'ın İsrail topraklarına doğrudan saldırı olasılığı Yaklaşık iki hafta önce meydana gelen ve yedi İranlı subayın ölümüyle sonuçlanan saldırıya tepki olarak. İran, İsrail'in 1 Nisan'da Suriye'nin başkentindeki İran büyükelçiliğine düzenlenen saldırıya maruz kalan liderlerini öldürmesinin intikamını alma sözü verdi.

İki ABD'li yetkili CBS News'e, Cuma günü İsrail'e yönelik büyük bir İran saldırısının beklendiğini, bunun muhtemelen 100'den fazla insansız hava aracı ve düzinelerce füzenin ülke içindeki askeri hedefleri hedef almasının beklendiğini söyledi.

Yetkililer, İsraillilerin bu ölçekte bir saldırıya karşı savunma yapmasının zor olacağını söyledi ve İranlıların dramatik bir tırmanıştan kaçınmak için daha küçük ölçekli bir saldırı başlatmayı seçebileceği ihtimaline dikkat çekerken, misillemelerinin misilleme olduğuna inanılıyor. yakın.


İran'ın İsrail'e saldırısına ilişkin artan korkular; İsrail ordusunun baskınında Hamas liderinin oğulları öldürüldü

Tahran, saldırılara nasıl ve ne zaman tepki vereceğini kamuoyuna açıklamadı; dolayısıyla İranlı liderlerin ne kadar ileri gidecekleri de belirsiz. İsrail'e doğrudan saldırı düzenlemeye karar verirlerse bunun İsrail'in yok olmasına yol açacağından korkuluyor Devam eden savaş aykırı Hamas İran'ın müttefikidir Çok daha geniş bir bölgesel çatışmaya.

ABD Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, İran'ın her an misilleme yapmasının beklendiğini duyurdu. İsrail'deki Amerikalıları uyarın Ülkenin Demir Kubbe füze savunma sistemi sayesinde gelen füzelere karşı daha iyi korunan büyük şehirlerin dışına seyahat etmeyin. Son kılavuz, istikrarsız bölgede olaylar geliştikçe ABD hükümeti çalışanlarının İsrail'deki seyahatlerinin herhangi bir uyarı yapılmaksızın daha da kısıtlanabileceğini gösterdi.

Başbakan Binyamin Netanyahu Perşembe günü İsrail ordusunun hava üssündeki askerleri ziyaret ederken “Kim bize zarar verirse biz de ona zarar vereceğiz” sözünü verdi. “Savunma ve hücum açısından hazırlıklıyız.”

İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) üyeleri, Suriye'de İsrail'in hava saldırısında öldürülen Devrim Muhafızları Kudüs Gücü üyelerinin Tahran, İran'da Nisan 2024'te düzenlenen cenaze töreni sırasında İsrail ve Amerikan bayraklarını yaktı.

Mortada Nikoubazel/NoorPhoto/Getty


Güvenlik uzmanı ve İsrail ulusal istihbarat teşkilatı Mossad'ın eski yetkilisi Sima Shine, CBS News'e bunun bölge için tehlikeli bir an olduğunu ve kendisi için “en endişe verici” an olduğunu söyledi. Topyekün savaşa ilişkin endişelerin “İsrail ve İran'da her iki tarafta da” eşit derecede yüksek olabileceğini söyledi.

İran'ın doğrudan İsrail'e saldırmayı seçmesi halinde, bu, İran güçlerinin başlattığı saldırılara benzer karmaşık bir füze ve insansız hava aracı saldırısını da içerebilir. Saldırı 2019'da Suudi petrol tesisine karşı başlatılmıştı..

Shine, “bunu askeri düzeyde veya bazı askeri varlıklarda yapmaya çalışacaklarını” öngördü. “Fakat asıl soru hasar olacaktır. Çok sayıda yaralı, ölü ve yaralı varsa… Durumun ciddi bir şekilde artma potansiyeli olduğunu düşünüyorum.”

İranlılar, İsrail hava saldırısında öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü mensuplarının cenaze töreni sırasında, Kudüs Günü olarak da bilinen Uluslararası Kudüs Günü'nü anma yürüyüşü sırasında ABD ve İsrail karşıtı bir pankartın önünde duruyor. Suriye'de, Tahran, İran'da, 5 Nisan 2024.

Mortada Nikoubazel/NoorPhoto/Getty


Ancak Shine, hâlâ iki tarafın da aslında bölgesel bir çatışma istemediğine inandığını vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri, İran saldırısına verilecek herhangi bir tepki konusunda yakın Amerikan müttefiki ile koordinasyon sağlamak üzere bu hafta İsrail'e üst düzey bir general gönderdi ve Cuma günü “CBS Sabahı” programında konuşan üst düzey ABD askeri yetkilisi şunları söyledi: “Gerçekten çabalıyoruz. Savaştan kaçınmak için.”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Brown Jr. şunları söyledi: “Bu, dün konuştuğum İsrail Savunma Bakanı da dahil olmak üzere bölgedeki mevkidaşlarımla yürüttüğüm diyaloğun bir parçası.” Kendisi, ABD Ordusu'nun “sadece savaşı önlemek için bir şeyler yapmakla kalmayıp, aynı zamanda benim için en önemli şeylerden birinin bölgedeki tüm güçlerin korunmasını sağlamak olduğunu” da sözlerine ekledi.

Brown, “Genelkurmay Başkanı olarak benim görevim planlamak ve hazırlık yapmaktır” dedi. “Bu çok iyi yaptığımız bir şey.”

İsrailli uzman Shine, İran'ın ikileminin İsrail'in Suriye'deki saldırısına vaat ettiği tepkiyi nasıl uygulayacağını, ancak bu durumun gerilimi daha da tırmandırmayacak şekilde nasıl uygulanacağını bilmek olduğunu söyledi. Aynı şekilde Shine, İsrail'in, İran'ın nihai olarak yapacağı her şeye karşılık verirken itidal göstermeyi seçebileceğini söyledi.

Eğer taraflardan biri dengeyi yanlış yaparsa bunun sonuçları bölge ve hatta dünya için vahim olabilir.

READ  Sri Lanka: cumhurbaşkanını deviren protestonun kaderi