Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Vietnam şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılık davasında emlak kralı Truong My Lan'ı idama mahkum etti

Vietnam şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılık davasında emlak kralı Truong My Lan'ı idama mahkum etti

HANOI, Vietnam (AP) – Emlak kralı Truong My Lan Perşembe günü Vietnam'ın güneyindeki Ho Chi Minh Şehrindeki bir mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı. Vietnam Devlet medyası Vietnam Net, bunun ülkede şimdiye kadarki en büyük mali dolandırıcılık davası olduğunu söyledi.

Emlak şirketinin başkanı 67 yaşındaki Phan Thien Phat'tı Resmi olarak 12,5 milyar dolar değerinde dolandırıcılıkla suçlandı – 2022 yılı için ülkenin GSYİH’sının yaklaşık %3’ü.

Devlet medyası VnExpress, Lan'in 2012 ile 2022 yılları arasında Saigon Commercial Joint Bank'ın kontrolünü yasadışı bir şekilde ele geçirdiğini ve 2.500 krediye izin verdiğini ve bunun bankanın 27 milyar dolar zarara uğramasına yol açtığını bildirdi. Mahkeme ondan bankaya 26,9 milyon dolar tutarında tazminat talep etti.

Hafifletici nedenlere rağmen – bu ilk kez işlenen bir suçtu ve Lan hayırseverlik faaliyetlerine karışmıştı – mahkeme, Lan'in ciddi suçları olan koordineli ve sofistike bir suç örgütünün başında olduğunu söyleyerek sert kararını davanın ciddiyetine bağladı. herhangi bir zarar vermeden sonuçları. VnExpress, geri ödemelerin mümkün olduğunu söyledi.

Kararda VnExpress'in aktardığına göre, eylemleri “yalnızca bireylerin ve kuruluşların mülkiyet yönetimi haklarını ihlal etmekle kalmıyor, aynı zamanda SCB'yi (Saigon Ortak Ticaret Bankası) özel kontrol durumuna iterek insanların Parti ve devlet liderliğine olan güvenini baltalıyor.” derken.

Phan Thien Phat'ın CEO'su yeğeni Truong Hieu Van, teyzesine yardım ettiği için 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve Lan'in Hong Konglu kocası Eric Chu Nap Ky dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lan ve ailesi, Vietnam'ın yabancılara açık, daha piyasa odaklı bir yaklaşım uğruna devlet yönetimindeki ekonomisini terk etmesinden sonra 1992 yılında Van Thieng Phat'ı kurdu. Devlet medyası Tian Fung'a göre, Çinli bir iş kadını olan annesinin yardımıyla Ho Chi Minh Şehri'nin en eski pazarında kozmetik satmaya başladı.

READ  Rusya protestosu: Kalabalık çevik kuvvet polisiyle çatıştı ve aktivist hapse atıldı

Van Thinh Phat, lüks konut binaları, ofisler, oteller ve alışveriş merkezleri gibi projelerle Vietnam'ın en zengin emlak şirketlerinden biri haline gelecek. Bu onu ülkenin finans sektöründe önemli bir oyuncu haline getirdi. 2011 yılında zor durumdaki SCB Bank'ın Vietnam Merkez Bankası ile koordineli olarak diğer iki kredi kuruluşuyla birleşmesini yönetti.

Mahkeme onun bu yaklaşımı SCB Bank'tan nakit almak için kullandığını tespit etti. Dolaylı olarak bankanın %90'ından fazlasına sahipti – bu suçlamayı reddetti – ve hükümet belgelerine göre “paravan şirketlere” verilen binlerce krediyi onayladı. Devlet medyası VnExpress'in mahkeme kararına dayandırdığı haberine göre bu krediler daha sonra kendisine ulaştı. Bulgular.

Daha sonra izlerini örtmeleri için yetkililere rüşvet verdiğini de sözlerine ekledi.

Eski merkez bankası yetkilisi Do Thi Nhan da Perşembe günü 5,2 milyon dolar değerinde rüşvet kabul ettiği gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Lan'ın Ekim 2022'deki tutuklanması, devam eden tutuklamalar arasında en dikkat çekenlerden biriydi Vietnam'da yolsuzlukla mücadele kampanyası Bu 2022'den beri yoğunlaştı. “Yanan Fırın” kampanyası Vietnam siyasetinin en üst düzeylerini etkiledi. Eski Başkan Vu Van Thuong istifa etti Kampanyaya katılımının ardından Mart ayında.

Ancak Lan'in davası ülkeyi şok etti. Analistler, dolandırıcılığın boyutunun, bankaların veya diğer şirketlerin benzer hatalar yapıp yapmadığına dair soruları gündeme getirdiğini söyledi. Vietnam'ın ekonomik görünümünü olumsuz etkiliyor Ve Vietnam'ın tedarik zincirlerini Çin'den uzaklaştırmaya çalışan şirketler için kendisini ideal bir yuva olarak konumlandırmaya çalıştığı bir dönemde yabancı yatırımcıların temkinli davranmasına neden oldu.

Vietnam'ın emlak sektörü ağır darbe aldı. Tahminen 1.300 emlak şirketi 2023 yılında piyasadan çekilecek ve geliştiriciler alıcıları çekmek için indirimler ve altın hediye ediyor, ancak Güneydoğu Asya'da mağaza olarak bilinen karma kullanımlı mülklerin kiraları 2023'te üçte bir oranında düşecek. Ho Chi Minh ŞehriDevlet medyası şehir merkezinin büyük kısmının boş kaldığını bildirdi.

READ  NHS'ye% 5 ödeme teklifi İngiltere'deki sert bir anlaşmazlığı sona erdirebilir

Kasım ayında, Vietnam'ın önde gelen siyasetçisi Komünist Parti Genel Sekreteri Nguyen Phu Trong, yolsuzlukla mücadelenin “uzun vadede devam edeceğini” söyledi.