Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, İran'ı Kızıldeniz'deki Husi saldırılarına “derin katılım”la suçluyor | İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

ABD, İran'ı Kızıldeniz'deki Husi saldırılarına “derin katılım”la suçluyor |  İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili haberler

Beyaz Saray, Tahran'ın Yemenli bir isyancı gruba silah ve taktiksel istihbarat sağladığını söylüyor.

ABD, başka bir İsrail ticari gemisinin saldırıya uğradığı yönündeki raporların ortasında, İran'ı Husi isyancıların Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarına derinden dahil olmakla suçladı.

Beyaz Saray Cuma günü yaptığı açıklamada, Tahran'ın Yemenli isyancı gruba verdiği desteğin silah ve taktik istihbaratı içerdiğini ve İran'ın saldırılarda parmağı olduğunu gösterdiğini iddia ettiği yeni gizliliği kaldırılan istihbaratı sunduğunu söyledi. İran defalarca bu olayla ilgisini reddetti.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü Adrienne Watson yaptığı açıklamada, “İran'ın Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik operasyonların planlanmasında yoğun bir şekilde yer aldığını biliyoruz” dedi.

“Bu, İran'ın uzun vadeli maddi desteği ve Husilerin bölgedeki istikrarsızlaştırıcı eylemlerini teşvik etmesiyle tutarlıdır.”

Watson, “Bu, kolektif eylem gerektiren uluslararası bir sorundur” dedi.

Beyaz Saray, görsel analizin İran'ın KAS-04 insansız hava araçları ile Husiler tarafından kullanılan insansız araçlar arasında neredeyse aynı özelliklerin yanı sıra İran ve Husi füzeleri arasında tutarlı özellikler gösterdiğini söyledi.

Al Jazeera, Beyaz Saray'ın iddialarını bağımsız olarak doğrulayamadı.

Cibuti muhabirimiz Resul Serdar, Husilerin yıllar içinde “çok etkili olduğu kanıtlanan” kendi istihbarat tesislerini geliştirdiklerini doğruladığını söyledi.

Ancak ABD'li yetkililer Husilerin radarlara sahip olmadığı ve İran'ın sağladığı teknolojiye güvendikleri konusunda ısrar ediyor. Serdar şunları ekledi: “Aksi takdirde Husilerin ateşlediği bu füzeler suya düşecek.”

Deniz gücü

Başkent Sana da dahil olmak üzere Yemen'in büyük bir kısmını kontrol eden Husiler, Gazze'de İsrail bombardımanıyla karşı karşıya kalan Filistinlilere destek gösterisi olarak tanımladığı saldırıyı, Kızıldeniz'deki ticari gemilere düzinelerce drone ve füze saldırısı düzenledi.

Cumartesi günü, saldırının sorumluluğunu henüz hiçbir grup üstlenmese de, Liberya bayraklı bir kimyasal ürün tankeri saldırıya uğrayan son gemi oldu. İngiliz deniz güvenlik şirketi Ambrey, geminin Hindistan'ın Veraval kentinin 200 kilometre (120 mil) güneybatısında insansız hava aracı tarafından vurulduğunu söyledi.Böylece yangın herhangi bir can kaybı yaşanmadan söndürüldü.

READ  Banksy'nin göçmen kurtarma gemisi Lampedusa'da İtalyan Sahil Güvenlik tarafından ele geçirildi

“Bazı yapısal hasarlar da rapor edildi ve gemiye bir miktar su alındı. Gemi İsrail'e aitti. Şirket internet sitesinde en son Suudi Arabistan'ı aradığını ve o sırada Hindistan'a doğru yola çıktığını söyledi.

Husi saldırıları, nakliye şirketlerini Afrika çevresinde dolaşmaya zorlayarak, enerji, gıda ve tüketim mallarının teslimatında daha yüksek maliyetlere ve gecikmelere yol açarak küresel ticaretin çoğunu etkili bir şekilde yeniden yönlendirdi.

Aralarında İtalyan-İsviçre devi Mediterranean Shipping Company, Fransız CMA CGM ve Danimarkalı AP Moller-Maersk'in de bulunduğu bir düzineden fazla nakliye şirketi, saldırılar nedeniyle Kızıldeniz'den geçişi durdurdu.

Washington bu hafta başında Kızıldeniz'den geçen gemileri korumak için 20'den fazla ülkeyi kapsayan çok uluslu bir gücün kurulduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz hafta, güdümlü füzelerle donatılmış bir ABD destroyeri, Yemen'deki Husi kontrolündeki bölgelerden fırlatıldığına inanılan 14 saldırı uçağını düşürdü.

Husi liderliği, saldırıya uğraması halinde “Amerikan savaş gemilerine” ve “Amerikan çıkarlarına” karşılık vereceği konusunda uyardı.

Tahran, Husileri siyasi olarak desteklediğini söyledi ancak gruba silah gönderdiğini reddetti.

İran Dışişleri Bakanlığı geçen ay İsrail'in, Husilerin İsrail'e ait bir gemiyi ele geçirdiklerinde kendi yönetimi altında hareket ettiği yönündeki suçlamalarını reddetti ve ABD güdümlü füze destroyeri tarafından düşürülen bir insansız hava aracının sorumluluğunu reddetti.

Geçen yıldan bu yana Suudi destekli hükümetle BM aracılığıyla ateşkesi etkili bir şekilde sürdüren Husiler, 2014 yılında Yemen hükümetine karşı ayaklanarak yıkıcı bir iç savaşı ateşledi.