Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kibbutz topluluğu Amerikalı-İsrailli rehinenin Hamas saldırısında öldürüldüğünü söylüyor

Kibbutz topluluğu Amerikalı-İsrailli rehinenin Hamas saldırısında öldürüldüğünü söylüyor

Rehine ailelerini ve kibutz topluluğunu temsil eden bir grup Cuma günü yaptığı açıklamada, Hamas militanlarının 7 Ekim'deki saldırısı sırasında Gazze'de kaçırılan Amerikalı-İsrailli bir adamın saldırıda öldürüldüğünü söyledi.

Jadi Hajji (73 yaşında), Gazze Şeridi'nde Filistinli militanlar tarafından tutulan rehineler arasında doğrulanan en son ölüm. Haggai ve karısı, yaşadıkları Kibbutz Nir Oz'a saldırırken Hamaslı silahlı kişiler tarafından vuruldu. O sırada ciddi şekilde yaralandığı düşünülüyor.

Kendisi, rehineler arasında kalan en yaşlı kadın olduğuna inanılan eşi Judith Weinstein Haggai (70) ile birlikte Gazze'de kaçırılmıştı. Aynı zamanda İsrail-Amerikan çifte vatandaşıdır.

Gadi Hacı ve eşi Judy Weinstein Hacı

Rehinelerin ve kayıp kişilerin aileleri için forum


Rehine ve Kayıp Kişi Aileleri Forumu'na göre çift, 7 Ekim'de “olağan sabah yürüyüşüne” çıktıkları sırada Kibbutz Nir Oz'dan kaçırıldı. Bir açıklamada şunları söyledi Ölümünün duyurulması. Onu “kalp müzisyeni” olarak tanımladı.

Rehine ve Kayıp Kişilerin Aileleri Forumu, Judith'in saldırı sırasında açılan ateş sonucu “arkadaşlarına ciddi şekilde yaralandıklarını” bildirebildiğini ve kocasının “ciddi şekilde yaralandığını” söyledi.

Kibbutz Nir Oz, cesedinin hâlâ Gazze'de Hamas tarafından tutulduğunu söyledi. Dört çocuk babası, yedi çocuk dedesi olduğu söylendi. İsrail ordusu da onun ölümünü doğruladı.

Kızı İris Kasım ayı sonlarında bir röportajda CBS News'e şunları söyledi:Operasyon kapsamında onlarca rehine serbest bırakıldı Geçici ateşkesBabasının gerçekten de silahlı kişiler tarafından öldürüldüğüne ve daha sonra cesedini aldıklarına dair video kanıtları gördüğünü söyledi. O sırada annesinden haber alamadığını söyledi.

CBS News'e “Serbest bırakılan rehineler onu görmemişti. Ondan haber alamamışlardı” dedi. “Annemin hayatına dair elimde hiçbir kanıt yok. Hiçbir şey.”

7 Ekim'de Hamas savaşçıları Gazze sınırını geçerek saldırıya geçti. İsrail'in güneyindeki topluluklarSonuç olarak çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişi öldürüldü.

Ayrıca yaklaşık 250 kişi vardı rehin Küstah saldırı sırasında.

O tarihten bu yana, İsrail'in Gazze'ye yönelik şiddetli hava, deniz ve kara saldırısı ışığında, En az 20.000 kişiSağlık Bakanlığı'na göre Hamas kontrolündeki bölgede yaşayanların çoğu kadın ve çocuklardı.

Kasım ayında geçici ateşkes… 105 rehine serbest bırakıldı İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan 240 Filistinlinin serbest bırakılması karşılığında İsrailliler ve bazı yabancılar.

İsrail yetkililerine göre Gazze'de halen 129 kişi rehin tutuluyor.

READ  Bir Rus mahkemesi Hazar petrol boru hattının durdurulmasına karar verdi, ancak ihracat hala devam ediyor