Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, iskelenin onarılmasının ardından Gazze’ye deniz yardımı sevkiyatına yeniden başlıyor

ABD, iskelenin onarılmasının ardından Gazze’ye deniz yardımı sevkiyatına yeniden başlıyor

ABD Merkez Komutanlığı/AP

ABD Merkez Komutanlığının sunduğu bu fotoğrafta 8 Haziran 2024’te Gazze’ye insani yardım ulaşıyor.CNN

Bugün Cumartesi günü, ABD’nin kurduğu geçici limanın kapatılmasının ardından Gazze’ye deniz yardımı teslimatları yeniden başladı. Bir gün önce düzeltildiABD Merkez Komutanlığı duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı yaptığı açıklamada, yerel saatle Cumartesi sabahı itibariyle yaklaşık 500 metrik ton veya 1 milyon poundun üzerinde yardımın teslim edildiğini söyledi. X’te paylaşBu, iskelenin geçen ay parçalanmasından bu yana ilk teslimat.

Devir teslim, İsrail ordusunun Gazze’deki yetkililerin söylediği bir operasyonda dört rehineyi kurtardığı gün gerçekleşti. 236 kişi öldürüldü 400’den fazla kişi de yaralandı.

ABD Merkez Komutanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “ekipman, personel ve varlıkları dahil olmak üzere iskelenin” operasyonda kullanılmadığını açıkladı.

ABD Merkez Komutanlığı yaptığı açıklamada, “Gazze kıyısındaki geçici iskele yalnızca tek bir amaç için kuruldu: Gazze’ye çok ihtiyaç duyulan ek hayat kurtarıcı yardımın taşınmasına yardımcı olmak.” X’te ayrı gönderi.

ABD’li bir yetkili Cumartesi günü CNN’e, Operasyonda Ortak Lojistik (JLOTS) adı verilen iskelenin kullanılmadığını söyledi. Yetkili, “IDF’nin rehine kurtarma operasyonlarını yürütmek için insani işaretli bir araç veya JLOTS tesisi dahil herhangi bir insani platform kullanmadığını anlıyoruz” dedi.

Yardımların uçaklardan atılması ve sınır kapılarından kamyonlarla taşınmasının yanı sıra kullanılan iskele, geçtiğimiz ay sonlarında şiddetli dalgalar nedeniyle hasar görerek çöktü. İki haftadan kısa bir sürede faaliyet gösteren liman, Gazze’ye yaklaşık 1.000 metrik ton yardımın ulaştırılmasına yardımcı oldu.

ABD ile karşı karşıyaydı Bir takım zorluklar İskeleyle İsrail’in Refah’taki operasyonlarının planlanması, yardımların iskeleden Gazze’ye kimin taşınacağının belirlenmesi, deniz ve hava durumu gibi lojistik konular da dahil.

İnsan hakları grupları, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın sekizinci ayında şunları anlattı:tarif edilemezGazze’deki yaşam koşulları. Birleşmiş Milletler gıda ajansı Mayıs ayında uyarıldı Kuzeydeki Filistinlilerin güneye kadar uzanan “büyük bir kıtlık”la karşı karşıya olduğu ve bir milyondan fazla insanın, yani Gazze nüfusunun yarısının bir “kıtlık” içinde yaşadığı.Ölüm ve açlıkla karşı karşıya kalması bekleniyor“Temmuz ortasında, bu hafta bir BM raporu uyardı.

READ  Rusya, NATO üyesi Litvanya'yı Kaliningrad'ı geçmesi konusunda uyardı

İsrailli yetkililer Gazze’ye girebilecek yardım miktarında herhangi bir sınırlama olmadığı konusunda ısrar ederken, Birleşmiş Milletler yetkilileri “Yasa dışı kısıtlamalarKapalı kara yolları, iletişim kesintileri ve hava saldırıları dahil olmak üzere yardım operasyonlarıyla ilgili.

Amiral Yardımcısı Brad Cooper Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri ile ortaklaşa Gazze’ye bir dizi insani yardım saldırısı düzenlediğini, ancak bunların kuzey Gazze’deki askeri operasyonlar nedeniyle son haftalarda askıya alındığını söyledi. Airdrop operasyonlarının “önümüzdeki günlerde” devam etmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Bu rapora CNN’den Jennifer Hansler, Philip Wang, Natasha Bertrand, Hailey Britsky, Rachel Wilson ve Sana Noor Haq katkıda bulundu.