Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Kanada, Çin ve Almanya’dan gelen çelik fabrikalarına tarifeler uyguluyor

ABD, Kanada, Çin ve Almanya’dan gelen çelik fabrikalarına tarifeler uyguluyor

WASHINGTON (Reuters) – ABD Ticaret Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kanada, Almanya ve Çin’den yapılan kalaylı çelik ithalatına ilk anti-damping vergisi uygulayacağını ve diğer beş ülkeyi gıda ambalajında ​​bir miktar gevşemeye yol açan bir karardan muaf tutacağını söyledi. Daha yüksek tarifelerden korkan üreticiler.

Bakanlık, %122,5’lik en yüksek anti-damping vergisinin, ülkenin en büyük üreticisi Baoshan Iron and Steel de dahil olmak üzere Çin’den ithal edilen kalay fabrikalarına uygulanacağını söyledi.

Bakanlık, Thyssenkrupp (TKAG.DE) dahil olmak üzere Alman üreticilerden yapılan kalay fabrikası ithalatına %7,02 ve ArcelorMittal DOFASCO (MT.LU) dahil Kanadalı üreticilerden yapılan ithalata %5,29’luk bir başlangıç ​​vergisi uygulayacak.

Ticaret Bakanlığı, İngiltere, Hollanda, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye’den ithal edilen -gıda kutuları, boya, aerosol ürünler ve diğer kaplarda yaygın olarak kullanılan- parlak gümüş metale tarife uygulanmayacağını da sözlerine ekledi.

Bir Ticaret Departmanı yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, Kanada, Almanya ve Çin’deki üreticilerin kalay fabrikalarını kendi iç pazarlarından daha düşük fiyatlara sattıklarının tespit edildiğini söyledi. Yetkili, Çin’in oranlarının daha yüksek olduğunu, çünkü soruşturmada büyük bir üreticinin işbirliği yapmamasının bir “ters çıkarım” tespit edilmesine yol açtığını ve diğer yanıt verenlerin Çin hükümetinden bağımsız olduklarını kanıtlayamadıklarını da sözlerine ekledi.

Yakından izlenen dava, ABD’li çelik üreticisi Cleveland-Cliffs’in (CLF.N) son yıllarda birkaç ABD üretim tesisinin kapatıldığı teneke levha sektöründe yabancı dampingi yaptığı iddiasıyla verdiği bir dilekçenin ardından Şubat ayında başladı.

Haziran ayında Ticaret Departmanı, ayrı ve paralel bir soruşturmanın parçası olarak, Baoshan Iron and Steel’in kalay fabrikası ithalatına %543 ve diğer tüm Çinli üreticilere %89’luk ön sübvansiyon önleyici vergiler açıkladı.

Perşembe günkü kararda adı geçen diğer ülkeler, sübvansiyon karşıtı soruşturmalara tabi değil.

READ  Cuma günü borsada jim cramer'ın izleyeceği en iyi 10 şey

daha yüksek maliyetler?

Bir ticaret grubu olan Konserve Üreticileri Enstitüsü, karardan önce, ABD’li çelik üreticilerinin şu anda yurt içinde teneke kutu üretimi için gereken tenekenin yarısından azını üretmesi nedeniyle, herhangi bir yeni ithalat vergisinin, enflasyonun olduğu bir dönemde malzeme maliyetlerini ve gıda fiyatlarını yukarı çekeceğini savundu. hala yüksek.

A iki partili konuşma Haziran ayında kongre üyelerinin yüzdesi ayrıca, daha yüksek anti-damping vergilerinin gıda ve aerosol ürünler için konserve ambalaj maliyetlerini artıracağını ve Çinli konserve ürün üreticilerine yardım ederek Çin’den konserve gıda ithalatının artmasına yol açacağını savundu.

Ancak görevler, başlangıçta korktuğundan çok daha azdı. İlk dilekçesinde Cleveland-Cliffs, Ticaret Departmanından Kanada’dan yapılan ithalata %79,6, Almanya’ya %70,2, İngiltere’ye %111,92, Güney Kore’ye %110,5 ve Güney Kore’ye %296 oranında anti-damping vergisi uygulamasını istedi. Hollanda, Tayvan’da %60’a kadar ve Türkiye’de %97,2’ye kadar.

Can Üreticileri Enstitüsü yaptığı açıklamada, Cleveland Cliffs tarafından talep edilen yüksek ücretlerin çoğunun tahsil edilmemesinin “minnettar” olduğunu söyledi.

Grubun başkanı Robert Bodway, “Nihai ticari kararın, Kanada ve Alman çelik fabrikaları için önerilen vergilerin kaldırılmasına yol açacağını umuyoruz” dedi.

Bodway, “Bölüm 232’ye atıfta bulunarak, “Yerli kutu üreticilerini yabancı ambalajsız çelik kutular ve yabancı paketlenmiş gıda ürünleri ithalatına karşı rekabet açısından dezavantajlı duruma getiren 232 tarifesi nedeniyle ABD teneke levha fiyatları hala dünyanın en yüksek fiyatları” dedi. Tarifeler ilk olarak Trump yönetimi tarafından küresel çelik ve alüminyum ithalatına uygulandı.

Bir Ticaret Bakanlığı yetkilisi, vergilerden kaçan beş ülkenin ABD kalay fabrikası ithalatının yaklaşık yarısını oluşturduğunu, Çin’in yaklaşık %14’ünü ve Kanada ve Almanya’nın yaklaşık %30’unu oluşturduğunu söyledi.

Tarife kararı, Cleveland Cliffs’in sac metal sektöründeki ana rakibi US Steel (XN) için iki ABD’li çelik üreticisi arasındaki konsolidasyonu hızlandıracak bir devralma teklifini açıklamasından bir haftadan kısa bir süre sonra açıklandı. Cleveland-Cliffs Başkanı Lourenco Goncalves, Trump yönetimi tarafından ithal çeliğe uygulanan %25 “Bölüm 232” ulusal güvenlik tarifelerinin sürdürülmesi gereğini defalarca savundu.

READ  Asya borsaları, yatırımcıların Fed'in faiz artırımlarının sona ermesini ve Çin'in teşvik önlemlerini aramasıyla yükseldi.

2020’de Cleveland-Cliffs, AK Steel ve ArcelorMittal’in ABD varlıklarını satın alarak, onu ABD’nin en büyük demir cevheri yüksek fırın çeliği üreticisi haline getirdi.

(Raporlayan: David Lauder ve Susan Heavy) Kurgu: Chizu Nomiyama ve Paul Simao

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar