Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Suriye’de bir milis tesisini hedef alan bir bölgeye hava saldırısı düzenledi

ABD, Suriye’de bir milis tesisini hedef alan bir bölgeye hava saldırısı düzenledi

Oynar

WASHINGTON – Pentagon, son birkaç hafta içinde bölgedeki ABD güçlerinin bulunduğu üslere yönelik artan sayıdaki saldırılara yanıt olarak, ABD’nin Suriye’nin doğusunda İran destekli milisler tarafından kullanılan bir silah deposuna hava saldırısı düzenlediğini söyledi. .

ABD’li yetkililer, Çarşamba günü düzenlenen saldırıda iki ABD F-15 savaş uçağının, Deyrizor’daki Maysloun yakınlarındaki İran Devrim Muhafızları tarafından kullanıldığı bilinen bir silah depolama tesisine çok sayıda bomba attığını söyledi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, yaptığı açıklamada, “Başkan’ın Amerikan personelinin güvenliğinden daha yüksek bir önceliği yoktur ve bugünkü eylemi ABD’nin kendisini, personelini ve çıkarlarını savunacağını açıkça belirtmek için yönlendirdi” dedi.

Bir askeri yetkili, gazetecilere yaptığı telefon görüşmesinde, ABD ordusunun saatlerce depoyu izlediği sırada gün içinde depoda insanların görüldüğünü, ancak baskının gerçekleştiği gecede bu sayının yaklaşık “birkaç”a düştüğünü söyledi. Yetkili, saldırının silahların varlığını gösteren ikincil patlamalara neden olduğunu söyledi ancak ABD hiçbir sivilin öldürülmediğine ve depodaki herhangi bir kişinin Devrim Muhafızları veya milislerle bağlantılı olduğuna inanıyor.

Görüşmede yer alan üst düzey bir savunma yetkilisi, saldırının, özellikle Devrim Muhafızları ile bağlantılı tesisleri hedef alarak “bölgedeki ABD kuvvetlerine saldırmaktan doğrudan sorumlu olan grupların yeteneklerini devre dışı bırakma ve zayıflatma” amacını taşıdığını da söyledi. İki yetkili, saldırıyla ilgili bir değerlendirme sağlamak için anonimlik şartıyla konuştu.

Savunma yetkilisi, hassas saldırının kasıtlı olduğunu ve bölgedeki çatışmayı tırmandırmayacak şekilde tasarlandığını söyledi. Askeri yetkili, ABD askeri personeli ile Suriye’deki Rus güçlerini saldırı hakkında bilgilendirmek amacıyla bir telefon hattının kullanıldığını söyledi.

READ  Wordle 351 5 Haziran Günlük İpuçları: Bugün Wordle çözemiyor musunuz? Bir yanıt bulmanıza yardımcı olacak üç kılavuz | Oyunlar | eğlence

Bu, ABD’nin, çoğu Irak’taki İslami Direniş çatısı altında faaliyet gösteren silahlı grupların kullandığı tesisleri iki haftadan kısa bir süre içinde ikinci kez bombalaması ve ABD’li yetkililerin söylediğine göre o tarihten bu yana bu türden en az 40 saldırı gerçekleştirildi. 17 Ekim. .

İlgili ABD, Amerikan güçlerine yönelik saldırıların ardından Suriye’de İran destekli tesisleri vurdu