Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD Pekin’le askeri diyaloğu sürdürmeye çalışıyor

ABD Pekin’le askeri diyaloğu sürdürmeye çalışıyor

Başkan Biden’ın baş askeri danışmanı Çin’e, ABD’nin, dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretini protesto etmek amacıyla Pekin’in geçen yıl askıya aldığı iki ülke arasındaki askeri temasları yeniden başlatmaya açık olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Charles Q. Brown Jr. Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, dünyanın en güçlü iki ordusu arasında askeri diyaloğu yeniden kurmanın Biden yönetiminin bir hedefi olduğunu ve kendisine bir mesaj gönderdiğini söyledi. Çinli mevkidaşı General Liu Chenlei, “bunu yapmak istediğimi söylemek istiyorum.”

General Brown, “Nasıl olacağını birlikte göreceğiz” dedi. “İyimserim.”

Mesaj, Başkan Biden ile Çin lideri Xi Jinping’in önümüzdeki hafta Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi oturum aralarında yapacağı görüşme öncesinde geldi. Amerikalı yetkililer, iki liderin burada askeri diyaloğun yeniden başlayacağını duyurmasını umuyor.

Bu hafta Asya-Pasifik bölgesine giden General Brown, iletişim kanalının yeniden açılmasının krize dönüşebilecek yanlış anlaşılmaların önlenmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Muhabirlerle düzenlediği basın toplantısında “Bu diyalogda herhangi bir yargılama hatası olmadığından emin olmak benim için son derece önemli” dedi.

Pentagon’un geçen ayki bir raporunda, Çin’in stratejik nükleer cephaneliğini inşa etmeye devam ettiği ve muhtemelen Mayıs ayı itibarıyla 500 nükleer savaş başlığı topladığı belirtildi; bu, geçen yılın tahminine göre yaklaşık 100 savaş başlığı artışı anlamına geliyor.

Raporda Çin ordusu, Asya-Pasifik bölgesindeki ABD kuvvetlerini caydırmak için ABD Hint-Pasifik Komutanlığı’nın Güney Çin Denizi üzerinde ABD’yi korkutmayı amaçlayan “zorlayıcı ve riskli” manevralar olarak tanımladığı manevralar da dahil olmak üzere giderek daha tehlikeli önlemler almakla suçlandı. askeri uçak. .

Çin ordusu siyasi bir sarsıntının ortasında: Savunma Bakanı General Li Changfu, geçen ay Pekin’in ulusal güvenlik saflarında yapılan son tasfiye sırasında görevden alındı. Askeri analistler arasında General Brown’un mevkidaşı General Liu’nun ülkenin bir sonraki savunma bakanı olabileceği yönünde spekülasyonlar var.

READ  Tahran'da dans ederken görüntülenen İranlı çifte 10 yıl hapis cezası | İran