Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Açıklayıcı: NASA, Apollo’dan 50 yıl sonra yeni ay roketini test ediyor

Açıklayıcı: NASA, Apollo'dan 50 yıl sonra yeni ay roketini test ediyor

CAPE CANAVERAL, Florida (AP) – Yıllarca süren gecikmeler ve milyarlarca dolarlık bütçe artışlarından sonra, NASA’nın yeni ay roketi, astronotlar zirveye tırmanmadan önce önümüzdeki hafta yüksek bahisli bir test uçuşunda piyasaya sürülecek.

322 fit (98 metre) roket, NASA’nın ünlü Apollo fırlatmasından 50 yıl sonra uzun menzilli ay yörüngesine boş bir mürettebat kapsülü göndermeye çalışacak.

Her şey yolunda giderse, astronotlar 2024’e kadar ayın çevresini dolaşabilirler ve NASA, 2025’in sonuna kadar iki kişiyi aya indirmeyi hedefliyor.

Liftoff Pazartesi sabahı NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden ayarlanır.

NASA yetkilileri, altı haftalık test uçuşunun riskli olduğu ve bir şeyler başarısız olursa kısa kesilebileceği konusunda uyarıyor.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Ona odaklanacağız ve test edeceğiz. Gemiyi mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için gemide bir ekip varken asla yapmayacağımız şeyleri yapmasını sağlayacağız.” Çarşamba günü Associated Press.

George Washington Üniversitesi’ndeki Uzay Politikası Enstitüsü’nün emekli kurucusu, bu pilotta çok şey olduğunu söyledi. Artan maliyetlerin ve görevler arasındaki uzun boşlukların, işler kötüye giderse zor bir geri dönüşe yol açacağını kaydetti.

John Logsdon, “Ay, Mars ve ötesini insan keşfine yönelik sürdürülebilir bir programın ilk adımı olması gerekiyordu” dedi. Amerika Birleşik Devletleri büyük bir aksama karşısında ilerleme iradesine sahip olacak mı?

Bu tek görevin bedeli: 4 milyar dolardan fazla. Programın on yıl önceki başlangıcından 2025’te aya inişe kadar her şeyi ekleyin ve bir yapışkan şok daha var: 93 milyar dolar.

Adını Apollon’un efsanevi ikiz kız kardeşinden alan Artemis programının ilk uçuşunun özeti burada.

füze kuvveti

Yeni roket, yarım asır önce 24 Apollo astronotunu aya atan Satürn 5 roketlerinden daha kısa ve ince. Ancak daha güçlüdür ve 8,8 milyon pound (4 milyon kilogram) itiş gücü sağlar. Buna Uzay Fırlatma Sistemi roketi, kısaca SLS deniyor, ancak Nelson’a göre daha az belirgin bir isim hala tartışılıyor. Basitleştirilmiş Satürn V’den farklı olarak, yeni roket, NASA’nın uzay mekiklerinden yeniden yapılandırılmış bir çift kemer güçlendirici içeriyor. Güçlendiriciler, mekiğin güçlendiricilerinin yaptığı gibi iki dakika sonra ayrılacak, ancak yeniden kullanım için Atlantik Okyanusu’ndan yakalanmayacaklar. Birincil aşama, Pasifik Okyanusu’na ayrılmadan ve parçalara ayrılmadan önce ateş etmeye devam edecek. Kalkıştan iki saat sonra, üst aşama kapsül Orion’u aya gönderecek.

youtube video küçük resmi

ay

READ  Nötron yıldızlarının iç kısımlarına yeni sınırlar koymak

NASA’nın yüksek teknoloji ürünü robotik Orion kapsülü, adını gece gökyüzünün en parlaklarından biri olan takımyıldızdan alıyor. 11 fit (3 metre) yüksekliğinde, üç yerine dört astronotun oturduğu Apollo kapsülünden daha geniştir. Bu test uçuşu için, turuncu uçuş kıyafeti içinde tam boyutlu bir manken, pilot koltuğunda titreşim ve hızlanma sensörleri ile tamamlanacak. İnsan dokusunu taklit eden bir malzemeden yapılmış diğer iki manken – kadın başı ve gövdesi, ancak uzuvları yok – uzay uçuşunun en büyük tehlikelerinden biri olan kozmik radyasyonu ölçecek. Sandıklardan biri İsrail’den bir rüzgarlığı test ediyor. Roketin aksine, Orion daha önce fırlatılmıştı ve 2014’te Dünya’nın etrafında iki tur atmıştı. Bu sefer Avrupa Uzay Ajansı’nın güneş ve tahrik hizmet modülü dört kanatla birbirine bağlanacak.

uçuş planı

Orion’un Florida’daki kalkışından Pacific Flight’a kadar olan uçuşunun, sistemleri vergilendirmek için astronotların uçuşlarının iki katı kadar altı hafta sürmesi gerekiyordu. 240.000 mil (386.000 km) uzaklıktaki aya ulaşmak yaklaşık bir hafta alacaktı. Ay’ın yörüngesinde döndükten sonra kapsül, 38.000 mil (61.000 km) uzaktaki uzak bir yörüngeye girecek. Bu, Orion’u Dünya’dan 280.000 mil (450.000 km), Apollo’dan daha uzağa koyacaktır. Orion, Pasifik Okyanusu uçuşuna giderken atmosfere saatte 25.000 mil (40.000 km/s) hızla çarptığından, büyük test görevin sonunda geliyor. Isı kalkanı, 5.000°F (2750°C) dönüş sıcaklıklarına dayanmak için Apollo kapsülleriyle aynı malzemeyi kullanır. Ancak gelişmiş tasarım, gelecekteki Mars ekiplerinin daha hızlı ve daha sıcak döneceğini öngörüyor.

göçmenler

Üç deneysel mankenin yanı sıra, uçuş, derin uzay araştırmaları için çok sayıda kaçak yolcu içeriyor. Orion Ay’a doğru savrulduğunda on ayakkabı kutusu büyüklüğünde uydu patlayacak. Sorun şu ki, bu sözde uydular bir yıl önce rokete yerleştirilmiş ve fırlatma ertelenmeye devam ettiği için pillerin yarısı şarj edilemiyor. NASA, bu küçük uyduların düşük maliyetli, yüksek riskli doğası göz önüne alındığında bazılarının başarısız olmasını bekliyor. Radyasyon ölçümü için CubeSats iyi olmalıdır. Ayrıca açık: Bir asteroidi hedef alan bir güneş yelkeninin gösterimi. Geleceğe Dönüş anısına Orion, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in 1969’da Apollo 11’de topladıkları birkaç ay kaya parçasını ve on yıl önce denizden kurtarılan roket motorlarından birinin vidalarını taşıyacak. NASA’ya göre Aldrin lansmana katılmayacak, ancak eski meslektaşlarından üçü orada olacak: Apollo 7’den Walter Cunningham, Apollo 10’dan Tom Stafford ve sonraki adam Apollo 17’den Harrison Schmitt. Ay’da yürümek için.

READ  Prova: NASA'nın ay roketinin fırlatmadan önceki son testi

Apollo vs. Artemis

50 yıldan fazla bir süre sonra, Apollo hala NASA’nın en büyük başarısıdır. 1960’ların teknolojisini kullanarak, NASA’nın ilk astronotu Alan Shepard’ın fırlatılması ve Armstrong ve Aldrin’in Ay’a inmesi sadece sekiz yıl aldı. Buna karşılık, Artemis, Constellation’ın kısa ömürlü ay keşif programı üzerine inşa edilmesine rağmen, aslında on yıldan fazla sürdü. On iki Apollo astronotu 1969’dan 1972’ye kadar Ay’da yürüdü ve bir seferde en fazla üç gün kaldı. Artemis için NASA, şu anda sayıları 42 olan çeşitli astronotlardan oluşan bir gruptan yararlanacak ve ekiplerin Ay’da geçirdikleri süreyi en az bir haftaya kadar uzatacak. Amaç, insanları Mars’a göndermek için kızakları yağlayacak uzun vadeli bir ay varlığı yaratmak. NASA’dan Nelson, Orion Dünya’ya döndüğünde Artemis uydusunun ilk ekiplerini duyurmayı vaat ediyor.

Sıradaki ne

Astronotlar tekrar aya ayak basmadan önce yapılacak çok şey var. İkinci bir test uçuşu, muhtemelen 2024 gibi erken bir tarihte dört astronot gönderecek. Bir yıl kadar sonra NASA, ikisi ayın güney kutbuna inmek üzere dört astronot daha göndermeyi hedefliyor. Orion, Apollo uzay aracının yaptığı gibi bir ay iniş aracıyla gelmiyor, bu yüzden NASA, Artemis’e ilk ay inişi için uzay aracını tedarik etmesi için Elon Musk’ı tuttu. Diğer iki özel şirket, ay yüzeyinde yürümek için giysiler geliştiriyor. Bilim görünümlü uzay aracı, Ay’daki Orion ile bağlantı kuracak ve eve gitmek için yüzeye ve kapsüle geri dönen bir çift astronot alacak. Şimdiye kadar, Starship sadece altı mil (10 kilometre) uçtu. Musk, mürettebatsız bir şekilde aya inmeye çalışmadan önce, SpaceX’in Süper Ağır Güçlendiricisi ile Dünya çevresinde Starship fırlatmak istiyor. Bir aksaklık: Uzay aracının Ay’a gitmeden önce Dünya yörüngesindeki bir yakıt deposuna doldurulması gerekecek.

READ  Vande Hei, Rus kozmonotlarının sarı takım elbiselilerin Ukrayna hakkında yorum yapmak istemediğini söyledi

___

Associated Press’in Sağlık ve Bilim Departmanı, Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nün Fen Eğitimi Bölümü’nden destek almaktadır. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur.