Eylül 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Artemis 1’in aya yolculuğunu nasıl izleyebilirim ve ne beklenir

Artemis 1'in aya yolculuğunu nasıl izleyebilirim ve ne beklenir

Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion uzay aracı da dahil olmak üzere insansız Artemis I görevinin, 29 Ağustos’ta NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 08:33 ET ile 10:33 ET arasında kalkış yapması planlanıyor.

Görevde insan mürettebatı olmamasına rağmen, insanları Ay’a geri döndürmeyi ve sonunda onları Mars’a indirmeyi amaçlayan Artemis programının ilk adımı.

Orion uzay aracı, Ay’ın uzak bir retrograd yörüngesine girecek ve onun 40.000 mil ötesine geçerek, insanları taşımayı amaçlayan herhangi bir uzay aracından daha ileri gidecek. Artemis II’deki mürettebat 2024’te benzer bir yolda ilerleyecek ve aydaki ilk kadın ve bir sonraki erkeğin Artemis III görevinde 2025’in sonlarında ayın güney kutbuna ulaşması planlanıyor.

Jack Black, Chris Evans ve Keke Palmer, Josh Groban ve Herbie Hancock’un “The Star-Spangled Banner”ı, Philadelphia Orchestra’nın “America the Beautiful” ve çellist Yo-Yo Ma gibi ünlüler de programın bir parçası.

Fırlatma gerçekleştikten sonra NASA, fırlatma sonrası bir brifing düzenleyecek ve günün ilerleyen saatlerinde ajans, Orion uzay aracındaki kameralardan Dünya’nın ilk görüntülerini paylaşacak.

Orion’un yolculuğu, Ay’a giderken, yörüngesinde dönerken ve Dünya’ya dönerken 42 gün sürecek – toplam 1,3 milyon mil (2,1 milyon km) seyahat edecek. Kapsül, 10 Ekim’de San Diego kıyılarında Pasifik Okyanusu’na düşecek.

Orion’un içindeki ve dışındaki kameralar, görev boyunca fotoğraf ve videoları paylaşacak, Callisto deneyiminin canlı görüntüleri dahiladlı bir mankenden bir akış yakalayacak Komutan Monekin Campos Liderin koltuğuna oturun. Amazon Alexa özellikli bir cihazınız varsa, ona her gün görevin nerede olduğunu sorabilirsiniz.

Lansman öncesinde, sırasında ve sonrasında bekleyebileceğiniz her şey burada.

Başlatmak için geri sayım

Resmi lansman için geri sayım 27 Ağustos saat 10:23 ET’de başlayacak.

Cumartesi sabahı Kennedy Uzay Merkezi’nde ve ülke çapında çeşitli merkezlerden destek sağlayan ekipler için istasyonlar aranacak. İşte o zaman görevle ilgili tüm ekipler konsollarına ulaşır ve hazır olduklarını söylerler ve iki günlük geri sayım başlar.

READ  Perseverance'ın Mars'taki yeni arkadaşı bir evcil hayvan kayası

Hafta sonu boyunca mühendisler, Orion uzay aracına, geçici olarak soğutulmuş bir itme aşamasına (roketin tepesi) ve bir çekirdek aşamaya güç verecek, pilleri şarj edecek ve motorlar için son hazırlıkları yapacak.

Artemis I ile 50 yıl sonra NASA neden aya geri dönüyor?

Pazar gecesi geç saatlerde ve Pazartesi sabahı erken saatlerde, fırlatma ekibi hava koşullarını tartışmak ve rokete yakıt ikmali yapmaya “gidip” gitmeyeceklerini belirlemek için bir brifing düzenleyecek.

Her şey yolunda görünüyorsa, ekip roketin ilk aşamasını fırlatmadan sekiz saat önce doldurmaya başlayacak. Beş saat önce üst kademe yakıt ikmali yapmaya başlayacak. Daha sonra ekip, yakıt ikmali işlemi sırasında dağılan sıvı hidrojen ve sıvı oksijenden herhangi birini besleyecek ve yenileyecektir.

Lansmandan yaklaşık 50 dakika önce, NASA’nın Test Direktörü için son brifing gerçekleşecek. Planlanan 30 dakikalık geri sayım, lansmandan yaklaşık 40 dakika önce başlayacak.

Fırlatma yöneticisi, her istasyonun kalkıştan 15 dakika önce “kapatıldığından” emin olmak için ekibi yoklayacak.

10 dakika ve saymaya devam ederken, uzay aracı ve roket son adımlardan geçerken işler yüksek viteste. Eylemin çoğu son dakikada gerçekleşir, yerden fırlatma sıralayıcısı, roketin uçuş bilgisayarının otomatik fırlatma sıralayıcısına fırlatmadan önce 30 saniyeden fazla sürecek komutu gönderir.

Son birkaç saniye içinde hidrojen yanacak ve dört RS-25 motoru çalışacak, gelişmiş ateşleme üretecek ve T eksi sıfırdan başlayacak.

aya yolculuk

Kalkıştan sonra, katı roket güçlendiriciler, uçuşa yaklaşık iki dakika kala uzay aracından ayrılacak ve Atlantik Okyanusu’na sıçrayacak, diğer bileşenler de kısa süre sonra atılacak. Roketin birincil aşaması yaklaşık sekiz dakika sonra ayrılacak ve Orion’un güneş enerjisi dizisinin kanatlarının yayılmasına izin vererek Pasifik Okyanusu’na doğru düşecek.

Yerberi yükseltme manevrası, fırlatmadan yaklaşık 12 dakika sonra, ICPS, Orion’un irtifasını yükseltmek için bir yanık yaşadığında, böylece Dünya atmosferine yeniden girmez. Kısa bir süre sonra, ICPS Orion’un hızını Dünya’nın yerçekiminden kaçmak ve Ay’a fırlatmak için 17.500 mph (28.163 kph)’den 22.600 mph (36.371 kph)’ye yükselttiğinde, geçici ay enjeksiyonu yakıldı.

READ  Jurassic: 150 milyon yıl önce kusma, tarih öncesi yırtıcıyı ortaya çıkardı

Bu yanmadan sonra ICPS, Orion’dan ayrılacaktır.

Saat 16:30 civarında Orion, uzay aracına güç, tahrik ve termal kontrol sağlayan Avrupa Servis Modülünü kullanarak ilk çıkış yörünge düzeltmesini yapacak. Bu manevra Orion’u ayın yoluna çıkaracak.

Lansmandan sonraki birkaç gün içinde Orion, uçuşun altıncı gününde ay yüzeyine en yakın yaklaşımı sırasında 60 mil (96 kilometre) uzaktaki aya patlayacak – veya fırlatma Ağustos ayında planlandığı gibi gerçekleşirse 3 Eylül . 29. Servis modülü, 10 veya 7 Eylül’de Orion’u Ay çevresinde çok geri giden bir yörüngeye sokacak.

İlk kadın astronotun aya inebileceği Ay konumlarını keşfedin

Orion, Apollo 13 tarafından 1970 yılında belirlenen 248.654 mil (400.169 kilometre) mesafe rekorunu 8 Eylül’de ayın yörüngesindeyken geçecek. Uzay aracı, 23 Eylül’de ayın 40.000 mil (64,373 km) arkasına geçtiğinde, Dünya’dan 280.000 mil (450.616 km) maksimum mesafesine ulaşacak.

Bu, Apollo 13 rekorundan 30.000 mil (48.280 km) uzakta.

Orion, ay yüzeyine en yakın ikinci yaklaşımını 3 Ekim’de 500 mil (804 kilometre) yapacak. Servis modülü, Ay’ın yerçekiminin Orion’un sapanı Dünya’ya geri dönerken fırlatmasını sağlayacak bir yanma yaşayacak.

Dünya atmosferine yeniden girmeden önce hizmet modülü Orion’dan ayrılacak. Uzay aracı, Dünya atmosferinin tepesine çarpacak ve saatte 25.000 mil (saatte 40.233 kilometre) hızla seyahat edecek ve ısı kalkanı, yaklaşık 5.000 Fahrenheit (2.760 santigrat derece) sıcaklıklara maruz kalacak.

Atmosfer, Orion’u yaklaşık 300 mil (482 km / saat) yavaşlatacak ve bir dizi paraşüt, saat 11: 53’te Pasifik Okyanusu’na düşmeden önce onu 20 mil (32 km / saat) altına yavaşlatacaktır.

Splashdown, NASA’nın web sitesinden canlı olarak yayınlanacak ve kurtarma gemisindeki 17 kameradan ve Orion’un geri dönmesini bekleyecek helikopterlerden görüntüler toplanacak.

İniş ve kurtarma ekibi Orion kapsülünü toplayacak ve uzay aracı tarafından toplanan veriler, insanlar aya dönmeden önce öğrenilen dersleri belirleyecek.

READ  Bir fosil, doğanın en gizemli sürüngenlerinden birinin sırlarını açığa çıkarıyor