Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Afganistan depreminde en az 1000 kişi öldü, ancak ölü sayısının artması bekleniyor

Afganistan depreminde en az 1000 kişi öldü, ancak ölü sayısının artması bekleniyor

KABUL (Reuters) – Afet yönetimi yetkilileri, Çarşamba günü Afganistan’da meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 1.000’e ulaştığını, 600’den fazla kişinin yaralandığını ve ölü sayısının uzak dağ köylerinden bilgi akışıyla artmasının beklendiğini söyledi.

Afgan medyası tarafından yayınlanan resimler, enkaza dönüşen evleri ve yerde yatan cesetleri gösterdi

İçişleri Bakanlığı yetkilisi Salah El-Din Al-Ayoubi, yaralılara ulaşmak ve tıbbi malzeme ve yiyecek taşımak için kurtarma çalışmalarına helikopterlerin yerleştirildiğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

“Bazı köylerin dağlardaki uzak bölgelerde yer alması nedeniyle ölü sayısının artması muhtemel ve ayrıntıları toplamak biraz zaman alacak” dedi.

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, Çarşamba günkü depremin Afganistan’da 2002’den bu yana yaşanan en ölümcül deprem olduğunu söyledi. Deprem, Pakistan sınırına yakın güneydoğudaki Khost kentinden 44 kilometre (27 mil) uzaklıkta meydana geldi.

Afet yönetimi yetkilileri en az 1000 kişinin öldüğünü ve 600 kişinin yaralandığını söylerken, yerel yetkililer yaralı sayısının daha yüksek olduğunu söyledi.

Paktika medya ve kültür direktörü Muhammed Amin Hudhaifa Reuters’e verdiği demeçte, “Bin ölü ve 1.500 yaralı ve bu sayı artabilir ve birçok aile kayıp. Yaralılar Kabil ve Gardez’e nakledildi.”

Al-Ayoubi, teyit edilen ölümlerin çoğunun 255 kişinin öldüğü ve 200’den fazla kişinin yaralandığı doğudaki Paktika eyaletinde olduğunu, Host eyaletinde 25 kişinin öldüğünü ve 90 kişinin hastaneye kaldırıldığını da sözlerine ekledi.

İktidardaki Taliban hareketinin dini lideri Haybatullah Ahundzada yaptığı açıklamada taziyelerini iletti.

Bir kurtarma operasyonu, geçen ağustos ayında ülkeyi ele geçiren ve yaptırımlar nedeniyle pek çok uluslararası yardımdan mahrum kalan Taliban için büyük bir sınav olacak.

Bakanlık Twitter’da, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’da yaklaşık 119 milyon insanın sarsıntıyı hissettiğini, ancak Pakistan’da acil bir hasar veya yaralanma bildirilmediğini söyledi.

USGC, 5,9 olduğunu söylese de, EMSC depremin gücünü 6.1’e koydu.

Afgan makamları için zorluklara ek olarak, afet yönetim ajansının 11 kişinin ölümüne, 50 kişinin yaralanmasına ve otoyolların kapalı kesimlerine yol açtığını söylediği birkaç bölgede son zamanlarda meydana gelen sel felaketleri de var.

Felaket, Afganistan’ın, ABD liderliğindeki uluslararası güçlerin yirmi yıllık savaşın ardından çekilmesiyle Taliban’ın devralmasından bu yana ciddi bir ekonomik krizle boğuşmasıyla ortaya çıktı.

Taliban’ın iktidarı ele geçirmesine yanıt olarak, birkaç ülke Afganistan’daki bankacılık sektörüne yaptırımlar uyguladı ve kalkınma yardımlarında milyarlarca dolarlık kesinti yaptı.

Ancak insani yardım, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşların çalışmalarıyla devam etti.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Afganistan’ın insani yardım kuruluşlarından kurtarma çabalarına yardım etmelerini istediğini ve depremin vurduğu bölgeye ekiplerin gönderildiğini söyledi.

Bir dışişleri bakanlığı sözcüsü, Taliban’ın uluslararası yardımı memnuniyetle karşıladığını söyledi. Komşu Pakistan, yardım sağlamak için çalıştığını söyledi.

Güney Asya’nın büyük kısımları sismik olarak aktiftir çünkü Hint levhası olarak bilinen tektonik levha kuzeyi Avrasya levhasına doğru iter. Devamını oku

2015 yılında, bir deprem uzak kuzeydoğu Afganistan’ı vurdu ve Afganistan’da ve komşu kuzey Pakistan’da birkaç yüz kişiyi öldürdü.

Ocak ayında Afganistan’ın batısında meydana gelen depremde 20’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Bengaluru’da Shubham Kalia, Kabil’de Muhammed Yunus Yawar ve Peşaver’de Cibran Ahmed tarafından ek raporlama; Kabul Haber Odası, Delhi’deki Alasdair Pal tarafından yapılan haber; Charlotte Greenfield ve Gibran Bashimam tarafından yazıldı; Robert Percell, Clarence Fernandez ve Angus McSwan tarafından kurgu.

READ  Bir araştırma, yunusların mercan resiflerinin iyileştirici özelliklerini kullandığını öne sürüyor.

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.