Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Malavi Devlet Başkanı Yardımcısını taşıyan uçak kayıp

Malavi Devlet Başkanı Yardımcısını taşıyan uçak kayıp

Malavi hükümeti Pazartesi günü yaptığı açıklamada, güneydoğu Afrika ülkesi Malavi’nin başkan yardımcısını ve diğer dokuz kişiyi taşıyan kayıp uçak için arama çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Başkan Yardımcısı Saulos Chilima, Pazartesi sabahı saat 9.17’de başkent Lilongwe’den kalkan Malavi Savunma Kuvvetleri’ne ait bir uçakla seyahat ediyordu. Ancak ülkenin kuzeyinde, uçakla bir saatten az uzaklıktaki bir havaalanına planlanan inişi kaçırdı.

Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera televizyonda yaptığı konuşmada, kötü hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin zayıf olması nedeniyle uçağın iniş yapamadığını söyledi. Pilota geri dönmesi talimatı verildi ancak birkaç dakika içinde uçak radardan kayboldu ve havacılık yetkilileri onunla iletişime geçemedi.

Bay Chakwera geç saatlerde düzenlenen bir basın toplantısında, “Bunun yürek parçalayıcı bir durum olduğunu biliyorum” dedi. “Hepimizin korktuğunu ve endişelendiğini biliyorum.”

Hükümet yaptığı açıklamada cumhurbaşkanının ulusal ve bölgesel kurumları da içeren bir arama ve kurtarma operasyonu başlattığını söyledi. Öğleden sonra kurtarma ekipleri potansiyel kaza alanını altı mil yarıçapına kadar daraltmıştı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, karanlık çökerken ordu ve polis memurları araçlarla ve yaya olarak aramaya devam etti, ancak kuzey Malavi’nin yoğun ormanlarını taramak için çabaladılar. Bay Chakwera, bu zorluklara rağmen aramanın uçak bulunana kadar devam edeceğini söyledi.

Hükümeti ayrıca yardım için Güney Afrika’daki komşu ülkelere de ulaştı. Teknolojik destek sağlayabilecek ABD, İngiltere, Norveç ve İsrail’den yetkililerle çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Başkan Yardımcısı, ülkenin eski Başsavcısı Ralph Kasambara’nın cenazesine katılmak üzere yola çıktı.

51 yaşındaki Bay Chilima, on yıl önce Malavi’nin siyasi sahnesine girmeden önce bir iletişim yöneticisiydi. 2022’nin sonlarında bir yolsuzluk skandalına bulaştı ve hükümet sözleşmeleri karşılığında bir iş adamından rüşvet alma suçlamasıyla ülkenin yolsuzlukla mücadele bürosu tarafından tutuklandı.

READ  Brexit sonrası yeni sınır kontrolleri yürürlüğe giriyor

Yanlış bir şey yaptığını reddetti ancak suçlamalar, Afrika’nın en fakir ülkelerinden birinde yolsuzluğu temizleme sözü veren hükümetin itibarını zedeledi. Geçen ay Malavi’deki yetkililer davayı düşürdü ve Bay Chilima’ya yönelik tüm suçlamaları geri çekti.

2025 seçimlerinde Malavi’nin başkanlığı için aday olması bekleniyordu.

Siyasi rakipler Bay Chakwera ve Bay Chilima, usulsüzlüklerle gölgelenen bir seçimi kaybettikten sonra 2019’da koalisyon kurdu. Her iki aday da sonuca başarıyla itiraz etti ve yargı kurulunun onların lehine karar vermesinin ardından iki adam, 2020’nin sonlarında aynı adayla ikinci bir oylama kazandı.