Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Afrika Çarşısı Türk Demir-Selik Sektörü Koşusu Alternatif Eski

Afrika Çarşısı Türk Demir-Selik Sektörü Koşusu Alternatif Eski

Sektör Mısır ve Mısır’da ciddi artışlar kaydederken, Fas ve Yemen’de 300 yıllık büyüme gösterdi. Türkiye’nin eylül ayı ihracatı yüzde 0,3 artışla 22,7 milyar dolara yükseldi. Demir ve demir düşü metaller sektörü bu ayda yüzde 14,2 azalışla 1 milyarlık ihracat yaparken, çelik sektörü, yalyalölölüzde 21 ık ihracat yaptı. Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 4,5’ini demir ve demir dışı metaller ihracatı, yüzde 6,1’ini ise çelik oluşturdu.

İki sektör, Türkiye’nin eylül ay ihracatının yüzde 10,6’sını oluşturdu. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılılı Birliği (ADMİB), eylül ayı verilerine göre demir ve demir dışı inħlħenınĶenrü’nün yüzde 10,8’ini 63 milyon dolara ihraç etti. Bu ayda çelik içintarı ise yüzde 38,9’luk düşüşle 143 milyon dolara geriledi.

Afrika Bajarinda pumae sericei

Eylül ayında Almanya’dan 205,5 milyon dolarlık demir-çelik ihracatı yapan ilk ülke Türkiye oldu. Satın alınan ülkeyi, 156,2 milyon dolarla Romanya, 118,6 milyon dolarla İsrail izledi.

İlk 10 ihracat pazarında Yemen’in ihracatı yüzde 101, Mısır’ın ihracatı ise yüzde 39 arttı. A.D.M.K. Bulgaristan 17,8 milyon dolara, Cheshire ise 17,3 milyon dolara ulaştı. İlk 10 pazarda yüzde 270’i Fas’ta, yüzde 100’ü Cezayir’de. Eylül ayına ilişkin ihracat rakamlarını inceleyen ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, “Eylül ayında demir çelik sektörlerinin miktar ve değeri.

Demir-çelik sektörleri Türkiye genelinde hacim olarak yüzde 17, değer olarak ise yüzde 19 oranında küçülme yaşadı. ADMİB özelinde ise ışığı Yüzde 36, dərğde 32’lik ışığımız var. Sektörde talep artmaya devam ediyor. Aynı zamanda sektördeki korumacı tedbirler ve devlet destekli yatırımlar da artıyor. Maalesef ihracat sektörümüzdeki olumsuz süreç devam edecek gibi görünüyor.

Bu durumda alternatif pazarlara yönelerek kayıplarımızı telafi etmeye odaklandık. Özellikle Afrika pazarında başta Cezayir, Mısır olmak ikizin ivmesini Yakaladık. Maksimum ınıştarala bu negatif süreci hızlandırmak. Talebin’in canlanmasıyla dünya ticaretinden aldığımız payı yukarı çekmeye çalışacağız.

READ  Dean Thomas Durk, Arcros Okulu'nda geliştirme geleneğini bırakıyor