Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ahska Türkleri ve Müslümanlar, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna krizinde arabuluculuk yapmasını umuyor

Ahıska Türkleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgede devam eden gerginliğe son vermek için Ukrayna ve Rusya arasında arabuluculuk yapacağından umutlu.

Donetsk Bölgesi Ahıska Türkleri Derneği başkanı Sadri Ahmedov, “Umudumuz Erdoğan’ın iki devletin (Rusya ve Ukrayna) cumhurbaşkanlarını bir araya getirmesi ve savaşın çıkmamasıdır. Dostlukla bitmesidir.” Anadolu Ajansı (AA) bir röportajda.

Kasım’da Dünya Ahıska Türkleri Derneği’ne göre, 14 Ocak 1944’te Ahıska Türkleri olarak da bilinen yaklaşık 100.000 Ahıska Türkü, Sovyet lideri Josef Stalin tarafından Gürcistan’ın Meskheti bölgesindeki atalarının topraklarından SSCB’nin uzak bölgelerine sürüldü. Sürgün edilen Ahıska Türklerinin bir kısmı 1989 yılında Ukrayna’ya yerleştirildi.

Zorlu koşullara rağmen, kimliklerini on yıllar boyunca korudular ve kültürel miraslarını gelecek nesillere aktardılar.

2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında çıkan çatışma nedeniyle bölgede yaşayan Ahıska Türklerinin çoğunun Erdoğan’ın inisiyatifiyle Türkiye’ye geçerek Doğu Erzincan’a yerleşmesine izin verildi.

Ahmedov, 2014 yılında yaşanan çatışmalar nedeniyle bazı Ahıska Türklerinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını kaydederek, mallarını kaybetmelerine rağmen istikrarsızlıkta öldürülmediklerini kaydetti.

Ahmedov, Donetsk bölgesinin kuzeyindeki Slovyansk şehrinde yaşamaya devam eden diğer birçok Ahıska Türk ailesiyle birlikte, 2014 yılının ortalarında Rus yanlısı ayrılıkçıların bölgeyi kontrol altına almasıyla zor zamanlar geçirdiğini söyledi.

Bölgenin önemli bir demiryolu kavşağı olan ve bir zamanlar ayrılıkçıların kalesi olan Slovyansk, haftalarca süren kuşatmanın ardından Temmuz 2014’te Ukrayna hükümet güçleri tarafından geri alındı.

“Yiyecek bulamadığımız günler oldu, dükkanlar çalışmadığı için, duraklarda kimseyi göremezdiniz. Her yer sessizdi. Etrafta kimse yoktu. Allah’a şükür o günler geride kaldı. Artık normal yaşıyoruz” dedi.

Meslek olarak avukatlık yapan Ahmedov, bugün bölgede yaklaşık 200 Ahıska Türkünün yaşadığını söyledi.

Eve dönüş

Ahıska bölge lideri, “Kazalar bazen iyi gelir diye bir söz vardır. 2014’teki savaş bizim memleketimize dönmemizin yolunu açtı” dedi.

Şu ana kadar 677 Ahıska Türk ailesinin Erzincan’a taşındığını, 46 ailenin de taşınma sürecinde olduğunun altını çizdi.

Ahmedov, Donbass’ta yaşayan Ahıska ailelerinin, okudukları, çalıştıkları ve birbirleriyle “omuz omuza” yaşadıkları için toplumun geri kalanına entegre olduklarını söyledi.

READ  Türkiye, Ukrayna'nın Herson kentinden 88 Ahıska Türkünü daha sınır dışı etti

Ahmedov, Ukrayna’da “kardeş gibi” oldukları diğer gruplarla da çok iyi ilişkilere sahip olduklarını sözlerine ekleyerek, bölgedeki Ukrayna halkının Ahıska komşularının 2014’te ülkeyi terk etmesinin dehşete düştüğünü vurguladı.

Bugün Ahıska Türkleri dokuz ülkeye dağılmış durumda ve toplamda yarım milyonu buluyor.

‘Kimse savaş istemiyor’

Bölgede ikamet eden bir diğer Ahıska Türkü olan İskender Osmanov, 2014 yılında iki taraf arasında çıkan çatışmaların ardından bölgeye bombalar düştüğünü ve sığınaklara kaçtıklarını hatırlattı.

Ağırlıklı olarak çiftçilikle uğraşan Osmanov, “Kimsenin bu savaşa ihtiyacı yok, hiçbir yerde savaş istemiyorum” dedi.

32 yıldır aynı yerde yaşadıklarını, 1989’da Özbekistan’dan taşındıklarında yerlilerin onları “kabul edip yardım ettiğini” sözlerine ekledi.

Osmanov, Erdoğan’ın Kiev ve Moskova arasındaki gerilimi ve bölgedeki çatışmayı yatıştırmak için arabuluculuk yapmasını umduğunu da dile getirdi.

Geçen hafta yayınlanan bir röportajda Erdoğan, iki ülke arasındaki gerilimin çok az azalma belirtisi göstermesi nedeniyle Türkiye’nin “barışı yeniden tesis etmenin önünü açmak” için Rusya ve Ukrayna liderlerini ağırlamaya hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin yeni bir krize dönüşmeden çözülmesini istiyor” dedi.

Bu arada Erdoğan, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusundaki “net” duruşunu yineledi.

Türkiye gelişmeleri yakından takip etmekte ve hem Kiev hem de Moskova ile yakın temas halindedir. Erdoğan, bölgede artan gerilimler nedeniyle Türkiye’nin komşular arasında arabuluculuk yapabileceğini söylemiş ve geçtiğimiz günlerde Şubat’ta Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurmuştu. 3 gerilimleri yatıştırmaya yardımcı olmak için; Aynı şekilde Putin, pandemi durumu ve programları izin verdiğinde Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi.

NATO üyesi Türkiye, hem Kiev hem de Moskova ile dostane ilişkilere sahip ancak Rusya’nın Suriye ve Libya’daki politikalarına ve 2014 yılında Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesine karşı çıkıyor.

Kiev ayrıca doğu Ukrayna’daki Rus destekli güçlere karşı kullanmak üzere Moskova’yı kızdıran Türk İHA’ları satın aldı ve bu yıl İHA’ları yerel olarak üretme konusunda Ankara ile anlaştı.

READ  Yeni Turks & Caicos Villa Caribbean Views listeleri yaklaşık 9 milyon $

2014’ten bu yana Rusya, son sekiz yıldır sürdürdüğü bir politika olan doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı isyancıları destekliyor.

Kiev ve Batı ile gerilim yükselirken, Moskova son aylarda Ukrayna sınırına 100.000’den fazla asker yığdı.

Rusya’nın eylemlerine yanıt olarak NATO, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya dönüşümlü olarak konuşlandırılan dört çok uluslu tabur büyüklüğünde savaş grubuyla doğu bloğundaki varlığını güçlendirdi.

Doğu Ukraynalı Müslümanlar umutlu

Doğu Ukrayna’daki Kostitynivka kasabasının Müslüman topluluğu, bölgede son zamanlarda artan gerilimin ortasında hala “barış ve iyilik” için umutlu.

Donbass bölgesindeki sanayi kenti 2014 yılında bir süre Rus yanlısı ayrılıkçıların eline geçmiş olsa da, Ukrayna ordusu daha sonra kontrolü yeniden ele geçirmeyi başardı.

Donetsk bölgesinin kuzeyindeki Slovyansk şehrinde doğup büyüyen Ukraynalı Vitaly Koritsky, AA’ya Türk asıllı müstakbel eşiyle aynı şehirde tanıştığını söyledi. Her ikisi de daha sonra Donetsk şehrinde Müslüman oldular ve Kostitynivka’da yaşamaya başladılar.

31 yaşındaki Koritsky, durumun 2014’te “kötüleştiğini” söyledi ve kasaba sakinlerinin hiçbirinin “gidecek başka bir yer olmadığı” için başka bir yere kaçmadığını da sözlerine ekledi.

Bölgedeki Müslüman toplumun çatışma sırasında düzenli tehditlerle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

“Bütün bunlara bunca yıl alıştık, hem savaşı gördük hem de kurşuna dizmeyi… Elbette barışı ve iyiliği isteriz, eskiden olduğu gibi, hiçbir sorunun olmadığı, insanların daha iyi yaşadığı bir zamanda. “dedi Koritsky.

Allah’ın izniyle her şey güzel olsun ve savaş olmasın” dedi.

Siyasi durum herkesi etkiliyor

30 yılı aşkın bir süredir Ukrayna’da ikamet eden ve kökleri Azerbaycan’da olan 62 yaşındaki Avaz Shiraliyev, Kostiantynivka’daki Müslüman cemaatinin, birkaç kişinin inşaat yapmaya başladığı on yıl öncesine göre sayıca arttığını söyledi. Kasabanın kendi ceplerinden çıkan ilk camisi.

Aynı zamanda Kostiantynivka’daki Bulag Müslümanları Derneği’nin de başkanı olan Shiraliyev, yakınlarda yaklaşık 1000 Müslüman yaşamasına rağmen, sadece 60 ailenin cemaatlerinin işlerine aktif olarak katıldığını söyledi.

Şu anda bölgesinde genel durumun “iyi” olduğunun altını çizerek, Rusya ile devam eden gerilimlerin nasıl sonuçlanacağından emin olmadığını da sözlerine ekledi.

READ  Buducnost Paris, Promitheas ve Türk Telekom zirvede

“Siyasi durum, bir dereceye kadar, ekonomik, finansal, istihdam açısından ve insanların geçim kaynakları dahil olmak üzere her insanın hayatını etkiliyor” dedi ve çatışmadan önce yakındaki Donetsk ve Luhansk şehirlerinin savaşa girdiğini belirtti. daha fazla istihdam olanağı sağladı.

Shiraliyev, kasabanın Müslüman cemaatinin komşuları ve yerel halkla “çok iyi, saygıya dayalı karşılıklı ilişkilere” sahip olduğunu vurguladı.

‘Her şey barışçıl bir şekilde bitecek’

66 yaşındaki Abdullah Taibov, “şimdiye kadar hiçbir Ukraynalı ya da Rus kendisini gücendirmedi” ve yerel halkla uyum içinde yaşadığını söyleyen bir başka Kostitynivka sakini.

Rusya’nın Dağıstan bölgesinden etnik bir Lezgin olan Taibov, “Herkesle iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşıyoruz. Tam bir saygı duygusuyla yaşıyoruz ve her zaman birbirimize yardım ediyoruz” dedi. Yaklaşık beş yıldır Ukrayna’da yaşıyor.

Bölgedeki Müslüman cemaatin durumu hakkında Taibov, camilerini inşa edecekleri araziyi 1986-1987 yılının başlarında satın aldıklarını söyledi. Birlikte çalışarak ve birçok kişi ve kuruluşun yardımıyla, bölgedeki Müslümanların çoğunun dua, özel günler ve bayramlar için bir araya geldiği ilk camilerini inşa etmeyi başardıklarını söyledi.

Taibov, 2014’te çıkan çatışmaların ardından daha önce Donetsk’te yaşayan arkadaşlarının, Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların ele geçirdiği yerlerde yaşam koşullarının kötüleşmesi üzerine Ukrayna hükümetinin kontrolündeki bölgelere döndüklerini kaydetti.

Ancak Rusya ile olan sınır gerilimlerinin çözüleceğinden umutluydu ve “Allah’ın izniyle kötü bir şey olmayacağını düşünüyorum. Bir şey olmasını istemiyoruz… Bence (çatışma) ) yanımızdan geçecek.”

Taibov, “Bence her normal insan her zaman barış ister, özellikle Müslümanlar… Herkese barış ve iyilik diliyoruz.”

Taibov, 2014’te üzerlerinde silah sesleri ve roketlerin uçuştuğuna tanık olduklarını hatırlatarak, “Bu savaş bir an önce bitsin. İyi bir yanı yok… Bence her şey sessizce ve barış içinde bitecek.”