Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

AIOU’da düzenlenen Uluslararası Pakistan-Türkiye İlişkileri Konferansı

AIOU’da düzenlenen Uluslararası Pakistan-Türkiye İlişkileri Konferansı


İslamabad, 27 Haziran (APP): Allama İkbal Açık Üniversitesi’nde (AIOU) “21. Yüzyılda Edebiyat, Tarih ve Kültür Bağlamında Türkiye-Pakistan İlişkileri” başlıklı bir günlük uluslararası konferans düzenlendi.

Konferans, Pakistan Yunus Emre Enstitüsü, Urduca Bölümü, Allame İkbal Açık Üniversitesi ve İslamabad Ulusal Dil Gelişimi Enstitüsü işbirliğiyle düzenlendi.

Ulusal Dil Gelişimi Dairesi Genel Müdürü Prof. Dr. Salim Mazhar’ın başkanlık ettiği ilk oturumda kurgu yazarı ve romancı Hamid Shahid baş konuk oldu.

Diğer konuşmacılar ise Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Khalil Togar, Dr. Sophia Kushk, Dr. Farooq Adil, Dr. Sher Ali, Erin Mesoğlu ve Urduca Bölüm Başkanı Dr. Arshad Mahmood Nashad oldu.

Konuşmacılar Türkiye ile Pakistan arasındaki tarihi geçmişe ve ilişkilere ışık tuttu. Her iki ülkenin de zor zamanlarda sadece hükümet düzeyinde değil, kamu düzeyinde de birbirlerine destek olduklarını söylediler.

Konuşmacılar, “Pakistan ve Türkiye’nin aynı dönemin şairleri Allame İkbal ve Muhammed Akib’in şiir ve felsefelerinde benzerlikler var” dedi.

Konuşmacılar ayrıca Yunus Emre Enstitüsünün Pakistan’da Türk dili ve kültürünün tanıtılmasına yönelik çalışmalarını da takdir etti.

Konferansın ikinci oturumu çevrimiçi olarak gerçekleştirildi ve başkanlığını Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kushk yaptı, Baş Konuk Prof. Dr. Abdul Aziz Sahir oldu.

İkinci oturumun konuşmacıları Prof. Dr. Muhammad Kamran, Dr. Ziaul Hasan, Dr. Ashraf Kamal, Dr. Sadab Naqvi, Türkiye’den Dr. Khadija Gorgan, Dr. Mohsen Ash Sevier ve Dr. Mehmet Kamal’dı. Pakistanlı ve Türk yazarların değerli hizmetleri tartışıldı.

READ  Punter Michael Turk, PFF All-America Ekibinden mansiyon ödülü aldı