Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Akademisyen, Türklerin kökenini ortaya çıkarmak için Sibirya’da 7500 km yürüdü

İSTANBUL

Akademisyen, Türklerin kökenini ortaya çıkarmak için Sibirya'da 7500 km yürüdü

Bir Türk akademisyen, kapsamlı saha araştırması ve çalışması kapsamında Rusya, Türk devletleri, Çin ve Moğolistan’da bir ayda yaklaşık 7.500 kilometre yürüdükten sonra Andronovo kültürünün Türklerin köklerini oluşturduğunu ortaya koydu.

sınıf = “cf”>

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin önde gelen tarihçisi ve akademisyeni Elvin Yıldırım Milliyet gazetesine verdiği demeçte, “Bir Türk tarihçisi olarak ilk kez Güney Sibirya’da bu araştırmayı yaparak Andronovo kültürünün Türklerin köklerini oluşturduğunu ortaya koymaya çalıştım.”

“Türk Bozkır Kültürünün Doğuşu: Andronovo Kültürü” adlı araştırması da TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Sosyal Bilimler Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.

Andronovo kültürünün Ural Nehri’nin doğusundan Hakasya’ya kadar uzanan bir bölgede M.Ö.

Andronovo kültürünün adı, Rus arkeolog Arkadi Tugarinov’un 1914 ve 1925 yılları arasında, süslü çanak çömleklerle gömülmüş, çömelmiş pozisyonlarda iskeletli birkaç mezar keşfettiği Sibirya’daki Andronovo köyünden geliyor.

Yıldırım, “Türklerin tarih sahnesine çıktığı dönemden bu yana Anadolu’da olduğu gibi Kazakistan, Kırgızistan, Baykal Gölü, Altay ve Tian Shan Dağları’nda bile bu motifleri görüyoruz” dedi. Türkler yüzyıllar boyunca Altay Sayan bozkırlarından Anadolu’ya yayılmıştır.

türk tarihi, orta asya,

READ  Kathleen b. 'Dirk' Anderson yas