Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Alberta orman yangınları: Kanada’nın batısında sıcak hava ve şiddetli rüzgarlar nedeniyle bölgede çıkan yangınlar nedeniyle 13.000’den fazla insan tahliye edildi

Alberta orman yangınları: Kanada’nın batısında sıcak hava ve şiddetli rüzgarlar nedeniyle bölgede çıkan yangınlar nedeniyle 13.000’den fazla insan tahliye edildi

(CNN) Acil durum yetkilileri, Kanada’nın Alberta eyaletinde yaşayan 13.000’den fazla insanın, anormal derecede sıcak hava ve şiddetli rüzgarların yaşandığı bölgede orman yangınları nedeniyle tahliye edildiğini söyledi.

Batı Eyaletinde 19’u olmak üzere en az 78 yangın yanıyor. kontrolden çıkmak, Bölge Acil Durum Yönetimi Ajansı müdürü Stephen Lacroix, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilere söyledi.

Lacroix, “Bu, orman yangınlarının ne kadar güçlü ve öngörülemez olabileceğinin kesin bir hatırlatıcısıdır” dedi.

Alberta Orman Yangını Bilgi Birimi müdürü Kristi Tucker’a göre, yangının şiddetlendiği Fox Lake topluluğundaki bazı sakinler helikopterle tahliye edildi. Yetkililer, Cuma sabahı düzinelerce Fox Lake itfaiyecisinin yaklaşık 11.000 dönümlük alanı yakan alevlerle mücadele ettiğini söyledi.

Tucker’a göre Drayton Vadisi’nde itfaiyeciler, helikopterler ve uçak gemileri 3.700 dönümden fazla alanı alevlendiren kontrolden çıkmış bir yangında mücadele etti.

Edson yetkilileri, Yellowhead ilçe belediyesindeki ve Edson kasabasındaki yetkililerin de Alberta’da çıkan orman yangınları nedeniyle derhal tahliye emri verdiğini yazdı. Topluluk web sitesine göre, Edson şehrinin nüfusu 9.000’in biraz altında.

Cuma akşamı, Alberta yetkilileri Zorunlu tahliye emrini genişletin Lac Ste’de. Edmonton’un yaklaşık 50 mil kuzeybatısındaki Ann İlçesi. Yetkililer, bölge sakinlerine tahliyelerin üç güne kadar sürebileceğini söyledi.

Ayrıca, West Prairie Nehri ve Highway 749’un doğusunda ve City Route 724’ün güneyinde yaşayanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 5.600 kişinin yaşadığı Great Lakes County’nin bazı bölümlerinin tahliye edilmesini emretti. Tahliyelerden kaç kişinin etkilendiği belli değil.

Yetkililer, Banana Belt sakinlerinden “mülklerini mümkünse kütük yığınlarını temizleyerek, araziyi sürerek ve araziyi sürerek” hazırlamalarını istedi.

Great Lakes County yetkilileri, “Yaşam ve sağlık için potansiyel bir tehlike var” dedi. bir yazıda söyledi.

Tucker, “Sıcaklıklar bir süredir normalin 10 ila 15 derece üzerinde. “İlin her yerinde hala yeşil çimen ve yapraklarımız yok, bu da arazinin çok kuru olduğu anlamına geliyor.”

READ  Blinken, Çin'in ABD iletişimine yaptığı "sorumsuzca" kesintiyi eleştirdi | Haberler

Tucker, Kuzey Bölgesi’nin aşırı sıcak ve rüzgarlı koşullar yaşadığını ve sakinlerin, yangın yanarken kamuya veya özel arazide açık orman yangınları başlatmasına izin verilmediğini söyledi.

Tucker, Ocak ayından bu yana Alberta’da çıkan 348 orman yangınından 61.776 dönümden fazlasının yandığını söyledi.

Tucker, “Yılın bu zamanında, yakın geçmişte kesinlikle gördüğümüzden çok daha fazla orman yangını faaliyeti var,” dedi.

British Columbia’da tahliye emri verildi

Kuzeydoğu Britanya Kolumbiyası’nda, Peace River Bölge Bölgesini genişletti. tahliye emri ile Sınır Gölü Yangınları Cumartesi erken.

Ajans, BC Wildfire Service’in “#FortStJohn’un doğusunda, British Columbia/Alberta sınırında bulunan Boundary Lake’teki orman yangınlarına müdahale etmeye devam ettiğini” bildirdi ve orman yangınının 4.695 dönümlük alanı kapladığını da sözlerine ekledi.

BC Wildfire, “Bölge yoğun dumandan etkileniyor ve görüş zayıf. Havacılık kaynakları şu anda zayıf görüş nedeniyle zorluklarla karşı karşıya. Sürücülere, zayıf görüş nedeniyle Interstate 64’ten kaçınmaları tavsiye ediliyor.”

Peace River yetkilileri, ilk tahliye emrinin “agresif yangın davranışı ve hayati riskler nedeniyle genişletildiğini” söyledi.

Bölge yetkilileri, siparişin doğuda Alberta sınırına ve güneyde Imperial Avenue’nun güney tarafına kadar olan alanları kapsadığını söyledi.

Güneydoğu Britanya Kolumbiyası’nda yerel bir acil durum ilan edildi ve tahliye emri verildi bu hafta yayınlandı Kootenay Sınır Bölge Bölgesi tarafından “ikamet eden veya orada bulunan kişilerin canına ve malına yönelik yakın sel tehlikesi” nedeniyle.

Ajans Cuma günü Twitter’da “#BCWildfire hizmeti bu hafta sonu ilçe genelinde sel müdahalesini desteklemeye hazır” yazdı ve “#CacheCreekBC alanına 20 personel konuşlandırıldı, #GrandForksBC alanına 33 personel yerleştirildi ve 20 personel daha konuşlandırıldı.” Gerektiğinde yardım etmek için insanlar hazır.”

CNN’den Melissa Alonso bu rapora katkıda bulundu.