Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Euro Kıyamet Günü ile Karşı Karşıya – Politico

Euro Kıyamet Günü ile Karşı Karşıya - Politico

Bu makaleyi dinlemek için oynat’a tıklayın

Euro, Hırvatistan’ı 20. ülke olarak karşıladığı için bu bir kutlama günü olmalıydı.

Ancak maliye bakanları kulüplerinin en yeni üyesini desteklerken, tek para birimi istenmeyen bir dönüm noktasına doğru kaydı: ABD doları ile parite.

Analistler, para biriminin bu yılki hızlı değer kaybının yüz milyonlarca Avrupalı ​​için sefaletin yaşam maliyetini daha da kötüleştirebileceğine dair korkular arasında, şimdi euronun ne kadar düşebileceğini merak ediyor.

Sonuçta, yükselen enerji maliyetleri ve enflasyon yaşam standartları üzerinde baskı oluşturduğundan, ödenmesi gereken siyasi bir bedel olabilir.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün baş ekonomisti Robin Brooks, Pazar günü yaptığı açıklamada, “Euro’daki düşüşün kaçacak daha fazla yeri var” dedi. “Daha yolun başındayız.”

Salı günü euro, 20 yıl aradan sonra ilk kez ABD doları karşısında pariteyi vurdu. Euro’nun dolardan daha az değerli olduğu son zaman, euro paranın emekleme döneminde olduğu ve sadece 12 üye ülke tarafından paylaşıldığı 2002 yılındaydı.

Tek para birimi, yılın başından bu yana dolar karşısında değerinin yüzde 10’undan fazlasını kaybetti. Bu, kısmen, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sayesinde avro bölgesindeki kötüleşen büyüme görünümü ve güvenli bir para birimi olarak dolara olan talebin artmasıyla hızlanan hızlı bir düşüş oldu.

Her zaman olduğu gibi, herkes bunu kötü haber olarak görmeyecek. Düşen bir para biriminin avantajları vardır, bu da ihracatın daha ucuz ve daha çekici hale gelmesidir. Ancak Avrupa Komisyonu’nun Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, euronun bu şartlar altında düşüşünü görmenin “hata” olacağı konusunda uyardı.

Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Tabii ki ihracat kapasitesini teşvik ediyor, ancak bu para biriminin olumsuz tarafına da bakmak zorundayız” dedi.

Daha zayıf bir euro, ithalatı daha pahalı hale getirerek enflasyon baskılarını artırıyor.

READ  Ukrayna cumhurbaşkanı, Rus işgalciler yaklaşırken yerinde kalma sözü verdi

Bu tehlikeye karşı uyarıda bulunan bir politika yapıcı, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi François Villeroy de Gallo’dur. Bu yılın başlarında, merkez bankasının “ithal enflasyonun önemli bir itici gücü olarak efektif döviz kurundaki gelişmeleri dikkatle izleyeceği” konusunda uyardı.

“Çok zayıf bir euro, fiyat istikrarı hedefimize aykırı” diye ekledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın 2020’de yayınladığı bir makale, euro’nun bir para birimi sepetine karşı yüzde 1’lik bir değer kaybının bir yıl içinde enflasyona 0,11 yüzde puanı ve üç yılda 0,25 yüzde puanı ekleyebileceğini tahmin eden modellere atıfta bulundu.

Henüz dip yok mu?

Analistler, Rusya’nın doğalgaz kesintisinin bölgeyi derin bir resesyona sürükleyebileceğine dair devam eden riskler göz önüne alındığında euronun dibi görmemiş olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Bazıları, kasvetli olayda 1 euronun 90 ABD sentine düşmesini önerdi, ancak Rusya için imkansız değil Yeniden başlatılmıyor Nord Stream 1 gaz boru hattı.

Bu senaryo, AMB’nin henüz yapmadığı faiz oranlarını artırma kabiliyetini önemli ölçüde kısıtlayabilir. Bir sonraki politika toplantısının yapılacağı 21 Temmuz’da gösterge faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor ve Eylül ayında daha büyük bir artış açıklayabilir.

Buna karşılık, ABD Federal Rezervi, doları agresif bir şekilde faiz oranlarını yükseltmeye zorlayarak ilerlemeye devam etti.

UniCredit döviz analisti Roberto Mialic bir araştırma notunda, “Fed, Haziran ayı için güçlü bir ABD istihdam raporunun da etkisiyle, gelecekte faiz oranlarını yükseltmek için daha fazla alana sahip olarak görülmeye devam ediyor” dedi. Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası gibi diğer merkez bankaları ve [Bank of England]Ekonomilerinin gaz ve enerji krizine doğrudan maruz kalması göz önüne alındığında, daha ihtiyatlı olmaları gerekebilir.”

Bu arada, yatırımcılar ekonomik ve politik belirsizliğe karşı bir önlem olarak ABD devlet tahvillerine akın ederken, dolar güvenli liman akışlarından faydalanıyor.

READ  Rusya Ukrayna'yı işgal etti, Zelensky Avustralya Parlamentosu'na hitap ediyor

Euro düşmeye devam ederse, “şüphesiz [the ECB] ING’de ekonomist olan Chris Turner, hareketin çok endişe verici olacağını söyledi – özellikle de bir “avro bölgesi satış” zihniyetine dönüşürse. “Ancak, yaklaşan durgunluk riski karşısında – ve euro döngüseldir – ECB’nin elleri, avroyu savunmak için daha agresif oran artışlarını tehdit etme kabiliyetinde kısıtlanabilir.”

Euro ile ilgili endişeler, AB maliye bakanlarının Hırvatistan’ın Euro Bölgesi üyeliğine nihai onay vererek Ocak 2023’ten itibaren tek para birimini benimsemesine izin verdiği gün geldi.

Giden Hırvatistan Maliye Bakanı Zdravko Mariç, “Hırvatistan’ın Avrupa Para Birliği bölgesinin 20. üyesi olacağı gerçeği, Avrupa entegrasyonunun karşılaştığımız tüm zorluklara rağmen devam ettiğinin açık bir göstergesidir.” dedi.

Salı günkü resmi prosedürler, ülkelerin fiyat, döviz kuru ve faiz oranı istikrarının yanı sıra bütçe disiplini ve parasal finansman konusunda moratoryum gibi bir dizi kritere uymasını gerektiren, yıllarca süren katılım prosedürünü tamamlıyor.

Hırvatistan, Eylül ayından itibaren gözlemci, Ocak ayında ise tam üye olarak Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun masasında yer alacak.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Hırvatistan’ı gruba davet ederken, üyeliğin kurallara bağlılık ve saygı gerektirdiğini belirterek, “Üye olmak için harika bir kulüp” dedi.

Tim Ross raporlamaya katkıda bulundu.