Kasım 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Alman politikacılar ülkedeki Türkleri seçime katılmaya çağırıyor

Alman politikacılar ülkedeki Türk toplumunu önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerde oy kullanmaya çağırıyorlar.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Neshat Bhardari Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte, “Hangi Demokrat partiyi desteklerse desteklesin Türk asıllı tüm vatandaşları bu seçimde oy kullanmaya ve geleceklerini konuşmaya çağırıyorum.” , Tek bir oy bile büyük bir fark yaratabilir.

Eylül 26’sında, Almanya yeni bir parlamento seçecek ve bunun sonucu Angela Merkel’in cumhurbaşkanı olarak yerini alacak kişiyi belirleyecek. Almanya’da oy kullanma hakkı bulunan 60,4 milyon kişiden yaklaşık 1 milyonu Türk. Ancak son seçimde aralarındaki katılım düşüktü.

SPD’nin kuzey Ren-Vestfalya’daki Maerkischer Kreis’teki doğrudan adayı olan Baradari, seçimin göçmen kökenli insanlar için önemli olacağını söyledi.

SPD seçimi kazanır ve bir sonraki koalisyon hükümetini kurarsa, AB ile Türkiye arasında daha yakın ilişkiler geliştirecek ve sorunları müzakereler yoluyla çözmeye çalışacak.

“AB ile Türkiye arasında yakın diyaloğu sürdürmenin önemli olduğuna inanıyorum. Umarım Türkiye ile Almanya arasındaki yakın bağları ve asırlık dostluğu daha da geliştirebiliriz.”

Alman-Türk muhafazakar siyasetçi Seraphim Kuler, başta gençler olmak üzere Türk toplumunu bu seçimde oy kullanmaya çağırdı.

Merkel’in Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) önde gelen adayı Güler, Federal Meclis üyeliğine seçilmesi halinde ayrımcılık ve ırkçılığa karşı mücadeleye devam edeceğini söyledi.

AA’ya verdiği demeçte, “Özellikle gençlerimiz için eşit hakları ve eşit fırsatları teşvik etmek benim en önemli önceliklerimden biri olacak.”

“Kimse inancından ya da isminden dolayı ayrımcılığa maruz kalmayacak. Partim ve ben bunu sağlamak için daha fazlasını yapmak istiyoruz” dedi.

Alman göçmen örgütleri, seçimden sonra diaspora topluluklarını temsil eden daha fazla milletvekili ile çok farklı bir parlamento olacağını umuyor.

Almanya nüfusunun yaklaşık %25’i göçmen bir geçmişe sahip, ancak şu anda Federal Meclis’te sadece 58 delegeleri var ki bu da tüm yasa koyucuların %8’ine tekabül ediyor.

READ  Kıbrıs Kıbrıs, Kıbrıs Türk makamlarından pasaportun kaldırılmasını talep ediyor - EURACTIV.com