Ocak 27, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Almanya’daki Türkler endişelerini dile getiren partilere oy verme eğiliminde

Almanya’da yaşayan Türk toplumu, sonuncusu bu hafta sonu ülkede yapılacak olan federal seçim sürecini yakından takip ediyor. Almanya’daki Türklerin çoğunluğu, Türk Alman vatandaşlarını seçimlere katılmaya ve Türk toplumunun hak ve çıkarlarını destekleyen partilere oy vermeye çağırıyor.

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Köln’de yaşayan iş adamı Doğan Gündoğdu, parti programlarını inceledikten sonra 26 Eylül’de sandık başına giderek, oy hakkı olan herkesi Türklere yakın partileri desteklemeye çağırdı. .

Almanya ve burada yaşayan Türk yabancılar için ülkenin kritik bir döneme girdiğine dikkati çeken Kunduktu, “Seçimlerde önemli bir yer kazanmak ve seçime öncülük etmek için Almanya’nın içeriğini ve planlarını iyi bilmemiz gerekiyor. Tüm partilerde Türk asıllı adaylarımız var ve onların planlarını araştırmak ve desteklemek önemli çünkü onlar bir şekilde bizim olacak.

Herkesi sandığa çağıran Kundok, “Buradaki Türk seçmeninin önemli beklentileri var. Partinin planlarına bakmamız ve çifte vatandaşlık konularından Türkiye ile ilgili konulara kadar bize en yakın olanlara destek olmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye Üniversiteler Birliği (Türk-Birim) Başkanı Lewandt Daskren, “Almanya seçimlerinde herkesi oy kullanmaya çağırıyorum. Oy hakkı burada önemli bir demokratik gerekliliktir.”

“Yıllardır siyasi partilerde Türkiye karşıtlığı var. Şimdi sanırım Almanya ve AB, mülteci krizi nedeniyle Türkiye ile ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor. Ancak orada görüyoruz. -Her siyasi partide Türk grupları var” diye ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yirmi yıl sonra Afganistan’dan çekilmesiyle birlikte, Afganistan’dan gelen göçmen sayısındaki artışla ilgili endişeler dile getirildi.

Ankara, üçüncü ülkelerin kararlarından kaynaklanan göç krizinin yükünü taşımayacağını açıkça belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkelerinin herhangi bir yeni göç dalgasından sorumlu tutulması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’nin “Avrupa’nın göçmen depolama birimi” olmaya hiç niyeti olmadığını söyledi.

AB’nin Türkiye delegasyonu başkanı Nicolas Meyer-Landrut geçen hafta yaptığı açıklamada, AB’nin düzensiz göç ve sınır güvenliği konularında Türkiye ile işbirliğini güçlendirmek istediğini söyledi.

READ  Başsağlığı: John Durk, Endokrinoloji Profesörü, 73 - The Source

Köln’de restoran sahibi Şakir Dobrak, “Uzun yıllardır burada faaliyet gösteriyoruz ve (Başbakan Angela) Merkel’in yönetiminden çok memnunuz. Keşke ayrılmasaydı.

Yeni politikacıların sahneye çıkmasını isteyen Mohamed Beinas, “Yeni fikirlerin ortaya çıkması ve bazı şeylerin değişebilmesi için yeni insanlara fırsat verilmesini istiyoruz. Örneğin ırk ayrımı üzerinde çalışmak mümkün. Parti (SPD) önde ama karar vermek için seçimleri beklemek zorundayız.”

Köln’ün Weidengas semtinde bir hediyelik eşya dükkanı sahibi olan Suha Artaniச், “Seçim zamanı geldiğinde bu partileri temsil edenler geleneksel olarak Türk Müslüman siyasetçilerimizi partilerine sadece oy kazanma potansiyelini değerlendirmek için davet ediyorlar. üç beş arkadaşımız hiçbir şeyi değiştirmeyecekler.”