Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Almanya’nın dokunulmaz ve duyulmamış Türkleri bir ada olarak kaldı

İptal Kisildep 1980’lerde Berlin’de büyüdüğünde, ailesi her yaz bu yılın ailenin Türkiye’ye döneceği yıl olacağına söz verirdi.

Kisildep Euronews’e verdiği demeçte, “Her yıl liseye gidiyordum ta ki olana kadar” gelecek yıl, gelecek yıl bunun asla olmayacağını anlayana kadar. Burada yaşıyorduk. Buraya katıldık, “dedi.

1960’larda Berlin’e gelen Türk konuk işçilerin kızı Kissildep, şu anda Federal Meclis’teki azınlık geçmişine sahip birkaç Alman politikacıdan biri. Pazar günü, Berlin’deki koltuğunu Sosyal Demokrat Parti (SDP) adayı olarak savunacak.

Akademisyenler Aktürk ve Yury Katliarou tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre, Almanya, Fransa’dan sonra 709 sandalyeli Federal Meclis’te Türk kökenli sadece 14 siyasetçi ile Avrupa’daki azınlıkları parlamento üyesi olarak temsil etmede en kötü sicile sahip.

Bu açık, Berlin’deki Data4U’ya danışılarak yalnızca %30 olduğu tahmin edilen Almanya’daki Türk sakinlerinin sayısında da kendini gösteriyor.

Popüler düşünceye rağmen – özellikle sağda – bu haklarından mahrum bırakılan seçmenler, çoğu on yıllardır Almanya’da yaşayan ve vergi ödeyen yeni gelenler veya mevsimlik işçiler değil. Kissildep’in 1960’larda Berlin’e taşınan kendi anne ve babası hâlâ oy kullanma hakkına sahip değil.

Kissildep, “Bu kadar çok insanın oy kullanmasına izin verilmemesi beni rahatsız ediyor. Ailem 60 yıldır Almanya’da yaşıyor ve bırakın yerel ya da eyalet düzeyinde, federal düzeyde bile, henüz oy kullanmalarına izin verilmiyor.” dedi.

Almanya’da daimi ikamet eden herkesin oy kullanma hakkını destekliyor ve Türk göçmenlere, oy kullanma izni olan AB vatandaşlarıyla aynı hakları veriyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Kızıltepe’deki SPD, 16 yıl boyunca yerel ve ulusal seçimlerde Türk-Alman oylarının büyük bir kısmını kazandı.

CDU her zaman Almanya’daki Alman toplumundan seçmen çekmek için mücadele etti ve Hıristiyan Parti Müslüman çoğunluğa hitap etmedi.

READ  Türkler bir gemicilik jamboree başlattığında Yunanistan onur konuğuydu

2016’da CDU, Almanya’nın çifte vatandaşlık kurallarının yürürlükten kaldırılması lehinde oy kullandı. Merkel tartışmayı bırakmalı.

Birçok yönden, kolektif vatandaşlık tartışması, sağ ve aşırı sağ için klasik bir miting, sağcı basında iyi oynayan, ancak aslında çok az temeli olan kırmızı bir ringa balığı.

Türk asıllı Almanların sadece küçük bir yüzdesi aslında Alman ve Türk pasaportuna sahiptir. Data4U, 2017’de aslında Almanya’daki Türklerin sadece %39’unun Alman pasaportuna sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Almanya’daki milyonlarca Türk sadece oy kullanma hakkından mahrum bırakılmakla kalmıyor, aynı zamanda öğretmenlik, polis ve silahlı kuvvetler de dahil olmak üzere belirli mesleklerden men ediliyor.

Kisildep, 2013’ten beri kervanda oturan Berlinli tanınmış bir politikacı olmasına rağmen, kampanya yürütürken ayrımcılık yapmak zorunda kaldı.

Euronews’e “Kalın bir cilde sahip olmalısınız” dedi.

“Kapı suratına bir tokat vurursa nedenini biliyorsun. Bunlar iyi şeyler değil. Boğazında bir yumru var. Gözlerin ıslanıyor. Ama üstüne çıkman gerekiyor.”

Ankara’daki Türk hükümeti, son yıllarda Türk-Almanların acılarına katkıda bulunan tek muhafazakar ve aşırı sağ parti değil.

2017 seçim günü öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Alman seçmenlere sadece CDU’yu değil, STP ve Yeşilleri de boykot etme çağrısında bulundu.

O sırada Giuseppe Erdoğan, iklimi “zehirlediğini” ve kendileri ve SPD gibi politikacıların on yıllar boyunca yarattığı şeyleri “parçaladığını” söyledi. Yıllar içinde, bu yıl azınlık kökenli 40 adaya sahip olan SPD, onu yeniden inşa etmeye çalıştı.

Data4U’ya göre, bu çabanın bir kısmında Türk ve Alman çoğunluk -çoğunlukla veya tamamen- Türk ve %84’ü yalnızca çoğu Erdoğan yanlısı ve AKP partisi olan Türkçe medyayı kullanıyor.

Kovit-19 salgınları sırasında Alman makamları, Almanya’nın başkenti Newcoln’un kalabalık komşu mahallesi gibi komşu bölgelerdeki Türk azınlıklarla iletişim kurmakta zorlandı.

READ  Happy Belly, Joey Turk's Island Grill'in Tanıtılmasıyla Karayip Fast-Casual'ına Giriyor

Çok dilli beş sokak işçisinden oluşan bir grup, hükümet çabalarıyla büyük ölçüde ulaşılamayanlara COVID-19’un tehlikelerini açıklamak için topluluktan çıkarak durum daha da kötüleşti.

Kızıltepe geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bu yılki seçimlerin nasıl yürüdüğünü açıklayan iki dilli bir video yayınladı. Seçim bölgesindeki seçmenler, eyalet ve iç seçimler ile Bundestock’un yanı sıra devletin kiralık mülklere el koyup koymaması konusunda referandum da dahil olmak üzere üç ayrı yarışta sandık başına gidecek – bir Alman konuşmacı için bile karmaşık bir süreç.

“Müzakere etmeniz, konuşmanız ve siyasi katılımın ne kadar önemli olduğunu göstermeniz ve entegre bir yaklaşıma sahip olmanız gerekiyor” dedi. Çünkü bu insanlar da bize ait. Onlarca yıldır burada yaşıyorlar. Buraya aitler. “

_Burası bizim bölgemiz Özel Mini Seri Almanya seçimlerini anlamaya yardımcı olmak için.
_