Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Alpha Centauri’de Dünya benzeri bir gezegen nasıl görünürdü?

Alpha Centauri'de Dünya benzeri bir gezegen nasıl görünürdü?
yakınlaştır / Sanatçının yakındaki bir yıldız sistemindeki Dünya benzeri bir gezegen izlenimi.

Artık en yakın komşumuz Proxima Centauri’nin En az iki gezegene ev sahipliği yapar. Ancak Alpha Centauri’nin hemen ötesinde bir ikili sistem olan Alpha Centauri’nin yakınında herhangi bir gezegen olup olmadığından emin değiliz. Ancak, eğer oradalarsa, artık neye benzeyebileceklerini biliyoruz. yeni arama Sistemin yaşanabilir bölgesinde nasıl bir kayalık gezegenin oluşmuş olabileceğini tahmin etmek için sistemin yıldızlarının modelleme verilerini ve spektroskopisini kullanın.

Takma adı α-Cen-Earth olan bu varsayımsal gezegenin yapısını tahmin etmek için ekip, bir devolatizasyon modeli geliştirdi. Başlamak için, güneş ve Dünya’daki uçucu elementlerin (hidrojen, karbon, oksijen vb.) ve uçucu olmayan elementlerin (demir ve silikon gibi) miktarlarına baktılar ve nasıl farklı olduklarını incelediler.

Bu verilerle donanan ekip, daha sonra α Centauri A ve α Centauri B yıldızlarındaki elementler hakkında yüksek çözünürlüklü spektroskopi verilerine baktı ve bu onlara 22 element hakkında bilgi verdi. Modelleri ve bu verilerle, sistemin yaşanabilir bölgesindeki varsayımsal bir kayalık gezegenin olası bileşimlerini tahmin edebilirler. Makalenin yazarlarından biri olan Charley Lineweaver, Ars’a “Yaşanabilir bölgede olacak kayalık gezegenlerin kimyasal bileşiminin bir modelini elde edersiniz” dedi.

Bana neyden yapıldığını göster

α-Cen-Earth, eğer mevcutsa, muhtemelen silikatların hakim olduğu bir manto ile jeokimyasal olarak Dünya’ya benzer olacaktır. Ancak Lineweaver’a göre daha yüksek karbon-oksijen oranı sayesinde daha fazla grafit ve elmas içerebilir.

Gezegenin su depolama kapasitesi de Dünya’nın çekirdeğine benzer olabilir, ancak aynı zamanda daha düşük jeolojik aktiviteye (belki de levha tektoniğinden tamamen yoksun) ve daha küçük bir demir çekirdeğe sahip olacaktır. Lineweaver, “Sonuçta ortaya çıkan gezegen, örneğin metan ve karbürler, grafit ve hatta muhtemelen çekirdekteki elmasa karşı mineraloji ve kaya bolluğu açısından ilginç bir şekilde farklı olacaktır.” Dedi.

READ  Harvard araştırmacıları, küresel ısınmanın sürüngenler çağını doğurduğunu keşfetti

Lineweaver’a göre, model diğer varsayımsal gezegenlere de uygulanabilir. Kişisel olarak, kayalık gezegenlerin diğer güneş sistemlerinde şimdiye kadar keşfettiğimizden daha yaygın olduğundan şüphelendiğini ekledi – var olmadıklarından değil, sadece onları tespit etme yeteneğimiz biraz sınırlı.

Bununla birlikte, α-Cen-Earth’in – veya başka herhangi bir gezegenin – modelden farklı olması mümkündür, çünkü diğer elementleri taşıyan meteorlar genellikle gezegenlerle çarpışır ve bu da onların genel kimyasal bileşimini etkileyebilir. Ancak Lineweaver, ekibin modelinin gelecekteki araştırmacıların yaşanabilir gezegenleri tanımlamasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Astrofizik Dergisi, 2022. DOI: 10.3847 / 1538-4357 / ac4e8c (DOI’ler hakkında)