Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA adınızı aya gönderecek. İşte nasıl kayıt olunur

NASA adınızı aya gönderecek.  İşte nasıl kayıt olunur

Girişim, ajansın insansız Artemis I misyonunun bir parçası, Artemis programının sonunda astronotları Ay’a geri döndürmeye yönelik ilk görevi.

NASA sözcüsü Catherine Hambleton, adınızı bir flash sürücüye eklemenin ücretsiz olduğunu söyledi.

Hambleton, “Bunun insanları heyecanlandırmanın, yetiştirmenin ve gelecek nesle, Artemis nesline ilham vermenin bir yolu olduğunu umuyoruz” dedi.

Bu özel görev için, fırlatma tarihinden yaklaşık bir ay önce uzay aracına bir flash sürücü yerleştirilmelidir, bu da NASA’nın istekleri ne kadar süreyle kabul edeceğini belirleyecektir.

Hambleton, fırlatma tarihinin açıklanmadığını, ancak uzay ajansının Mayıs veya Haziran aylarında bir tarih belirlediğini söyledi. NASA’nın önümüzdeki haftalarda lansman tarihi hakkında daha fazla ayrıntı açıklamayı planladığını da sözlerine ekledi.

Hambleton’a göre NASA, bu ayın başlarında başvuruları açtığından beri 1 milyondan fazla isim aldı.

“Daha fazla isim toplamak ve dünyanın her yerinden varsayılan olarak hareket halinde olacak insanlardan daha fazla coşku yaratmak için bu ivmeyi bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce sürdürmeyi umuyoruz” dedi.

Artemis I. görev

Herhangi bir insanı taşımayacak olan Artemis programındaki bu ilk görev, NASA’nın en yeni derin uzay keşif sistemlerini test edecek.

Orion uzay aracı, Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Complex 39B’den dünyanın en güçlü roketiyle fırlatılacak.

Dört ila altı haftalık bir görevde Dünya’dan 280.000 milden (450.616 kilometre) daha fazla seyahat edecek ve bu, insanlar için tasarlanmış bir uzay aracının şimdiye kadar kat ettiği en uzak nokta olan ayı binlerce mil uzatacak, NASA’ya göre.

Uzay aracı Ay’ın etrafındaki yörüngesini tamamladıktan sonra, Orion Meksika’nın Baja California sahilinden güvenli bir şekilde inmeye çalışacak.

NASA’ya göre, uzay aracı Dünya’ya döndükten sonra 1,3 milyon milden (2,092,147 kilometre) fazla yol kat etmişti.

NASA ajansı ikinci görev Orion’un farklı bölümlerini test edecek ve gemide insanları içerecek.