Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amazon, 1’e 20 hisse senedi paylaşımı ve 10 milyar dolarlık geri alım duyurdu

Amazon, 1'e 20 hisse senedi paylaşımı ve 10 milyar dolarlık geri alım duyurdu

Amazon.Com Inc.’in CEO’su Andy Gacy , 5 Ekim 2021 Salı günü Seattle, Washington, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki GeekWire Zirvesi sırasında.

David Binici | Bloomberg | Getty Resimleri

Amazon duyurmak Hisse senedi, dot-com patlamasından bu yana ilk kez bölünerek yatırımcılara Çarşamba günü sahip oldukları her hisse için 20 hisse alacaklarını söyledi. Hisse senedi, uzun vadeli işlemlerde %6 yükseldi.

Şirket ayrıca, yönetim kurulunun kendisine 10 milyar dolarlık hisse senedini geri alma yetkisi verdiğini söyledi.

Stok bölünmeleri kozmetik faktörlerdir Daha ucuz fiyatı nedeniyle hisseleri daha fazla yatırımcı için daha erişilebilir hale getirme olasılığı dışında, şirketle ilgili hiçbir şeyi temelden değiştirmez.

Bölünme Çarşamba günkü kapanışta gerçekleşirse, hisse başına maliyet 2,785.58 $’dan 139.28 $’a yükselecek ve mevcut sahiplerin her biri, sahip oldukları her hisse için ek 19 hisse alacak.

Amazon, her hissenin fiyatını bir bölünme yoluyla düşüren en son yüksek değerli teknoloji şirketidir. Google Ebeveyn alfabe duyurmak Şubat ayında bir kişi için 20. 2020’nin ortasında, bir elma Dörde bir bölünme planlarını açıkladı ve tesla Yatırımcılara beşe bir bölünme kurduğunu söyledi.

CEO Andy Gacy, görev süresine zorlu bir başlangıç ​​yaptı. hangi temmuzda başladı. Envanter En kötü performanstı Geçen yıl büyük teknoloji şirketleri arasında 2022’de şimdiye kadar %16 düşüş yaşandı ve sektör genelinde bir kaymaya katıldı. Amazon, 2001’den bu yana herhangi bir çeyrekte en yavaş büyüme oranını bildirdi ve bir başkasına göre Wall Street Journal raporuAmazon holdinglerine eklenen milyarder aktivist yatırımcı Dan Loeb, özel bir görüşmede yatırımcılara şirkette yaklaşık 1 trilyon dolarlık kullanılmayan değer gördüğünü söyledi.

Yakın zamanda ödül stratejisinde ayarlamalar yapan Amazon, son değişikliğin şirket çalışanlarına yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

READ  Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Frank'in kurucusu Charlie Javis'i JPMorgan Chase'i dolandırmakla suçladı

Bir Amazon sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bu bölünme, çalışanlarımıza Amazon’daki hisselerini yönetme konusunda daha fazla esneklik sağlayacak ve hisse senedi fiyatını şirkete yatırım yapmak isteyen insanlar için daha uygun hale getirecek” dedi.

Geçen ay Amazon artırmak Kurumsal çalışanlar için maksimum taban maaşı, giderek daha rekabetçi bir iş piyasasıyla mücadele ederken 160.000 dolardan 350.000 dolara çıkarıldı. Tarihsel olarak Amazon, yetenekleri çekmek için cömert hisse senedi ödüllerine güvendi, ancak hisse senetleri 2021’de düşük performans gösterdi, çalışanlar… firmaya bastım değişiklik yapmak için.

Hisse bölünmesinden elde edilen dağıtımlar, 3 Haziran’daki iş kapanışında Amazon hissedarlarına dağıtılacak ve hash oranı bazında ticaret 6 Haziran’da başlayacak.

1999’daki son bölünmeden bu yana Amazon hisseleri

CNBC

Bu, Amazon’un 1997’deki ilk halka arzından bu yana dördüncü ve şirketin mevcut büyüklüğünün bir parçası olduğu 1999’dan bu yana ilk hisse senedi paylaşımı. Ayrıca 2 Haziran 1998’de ikiye bir temelinde bölündü; 5 Ocak 1999’da üçe bir; 2 Eylül 1999’da bire bir esasına göre.

Amazon hisseleri, son bölünmenin açıklanmasından bu yana %4300’ün üzerinde arttı.

CNBC’den Ari Levy bu rapora katkıda bulundu.

Kol saati: Jeffreys Brent Tail, bölünmenin yatırımcılar için iyi bir sonuç olduğunu söyledi